Ustawa śmieciowa - najważniejsze fakty
Od 1 lipca 2013 roku „właścicielami” naszych odpadów staną się gminy. W praktyce oznacza to, że podatnicy będą musieli płacić za wywóz, segregację oraz składowanie śmieci. Z dniem 1 lipca nowa ustawa wchodzi w życie, przetargi na odbieranie odpadów od mieszkańców muszą zostać rozstrzygnięte, a gminy zaczną pobierać opłaty od właścicieli nieruchomości. Zapewniają za to odbiór odpadów od mieszkańców.
Nie masz już więc obowiązku podpisywania żadnej umowy z firmą wywozową – zrobi to za ciebie twój urząd gminy. Za wywóz śmieci każdy mieszkaniec będzie płacić stawkę określoną odgórnie przez władze gminy, a osoby segregujące odpady, będą mogły korzystać z obniżonej stawki. To właśnie ten argument może przekonać wiele osób do segregacji śmieci – robiąc to, nie tylko pomagasz chronić środowisko i dbasz o przyrodę, lecz także o swoje finanse.
Sprawdź też: Wiosenne porządki w wersji eko
Jak segregować odpady?
PAPIER
Do pojemnika z napisem PAPIER wrzucamy:
- oczywiście papier,
- gazety,
- ulotki,
- książki,
- różnego rodzaju kartony i opakowania wykonane z papieru.
Do tego pojemnika NIE wrzucamy:
- zatłuszczonego papieru, np. opakowań od masła,
- papieru woskowego,
- kalek,
- pampersów,
- tapet,
- worków po cemencie.
SZKŁO KOLOROWE
Do tego pojemnika SZKŁO KOLOROWE wrzucamy:
- słoiki (ze szkła kolorowego),
- butelki po napojach (ze szkła kolorowego).
Do tego pojemnika NIE wrzucamy:
- szkła żaroodpornego,
- szyb okiennych ani samochodowych,
- porcelany ani ceramiki,
- doniczek,
- luster,
- kryształów,
- świetlówek,
- opakowań po lekach.
Dowiedz się również: Jak usunąć roztocza?
SZKŁO BEZBARWNE
Do pojemnika SZKŁO BEZBARWNE wrzucamy:
- butelki po napojach (ze szkła bezbarwnego),
- słoiki (ze szkła bezbarwnego).
Do tego pojemnika NIE wrzucamy:
- szkła żaroodpornego,
- szyb okiennych ani samochodowych,
- porcelany ani ceramiki,
- doniczek,
- luster,
- kryształów,
- świetlówek,
- opakowań po lekach.
PLASTIK
Do pojemnika PLASTIK wrzucamy:
- butelki po napojach (koniecznie zgniecione i bez nakrętek),
- butelki po chemii (koniecznie zgniecione i bez nakrętek),
- nakrętki plastikowe,
- puszki aluminiowe,
- kapsle,
- reklamówki,
- kartony (np. po mleku lub soku),
- plastikowe opakowania po żywności i innych produktach.
Do tego pojemnika NIE wrzucamy:
- plastikowych zabawek,
- opakowań po produktach garmażeryjnych,
- jednorazowych naczyń,
- części samochodowych,
- opakowań po lekach,
- styropianu,
- opakowań po olejach (roślinnych lub silnikowych).
Pozostałe odpady, np. baterie lub sprzęt AGD należy oddawać do specjalnie wyznaczonych punktów – np. Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Sprawdź też: Jak się pozbyć rybików?
Osoby, które będą próbowały obejść nową ustawę i np. wrzucić do jednego kontenera wszystkie odpady, mogą zostać ukarane. Niektóre pojemniki na odpady będą wyposażone w specjalne czipy, które mogą namierzyć osobę, niestosującą się do przepisów. Jeśli zadeklarujesz w urzędzie, że będziesz stosować się do zasad segregacji, a potem tego nie zrobisz, opłata zostanie podwyższona. W budynkach wielorodzinnych będzie obowiązywała tzw. odpowiedzialność zbiorowa, nawet jeśli tylko mała część mieszkańców nie będzie stosować się do zasad segregacji, wyższe opłaty mogą zostać naliczone wszystkim.
Dwie ważne zasady segregacji:
- Zawsze zgniataj butelki, puszki i kartony przed wrzuceniem ich do worka lub kontenera!
- Na zakupy zabieraj ze sobą torby ekologiczne lub reklamówki z domu, dzięki czemu ze sklepu nie zabierzesz kolejnych foliówek.
Dzięki segregacji bezużyteczny odpad ma szansę na przetworzenie do ponownego wykorzystania, co zmniejsza ilość śmieci zalegających na naszej planecie.
W zależności od firmy, która wygrała przetarg na zbiórkę odpadów w twojej gminie, zalecenia mogą odrobinę się różnić. Niektóre firmy wywozowe przygotowują pojemniki/worki z podziałem na papier, szkło kolorowe, szkło bezbarwne i plastik. Inne dodatkowo wprowadzają osobne kontenery na odpady metalowe. Wiele firm rozdaje specjalne ulotki informacyjne, dzięki którym możesz dowiedzieć się, co jako odpady segregowane traktuje firma, prowadząca zbiórkę odpadów na twoim terenie.
Gdzie wyrzucać posegregowane śmieci? Zależnie od ustaleń urzędu gminy. Na ogół jednak właściciele domów będą otrzymywali specjalne worki w różnych kolorach, a mieszkańcy budynków wielorodzinnych śmieci będą wyrzucali do oznaczonych kontenerów.
Zajrzyj koniecznie: Podłoga czy dywan?
Opłaty za wywóz śmieci
Wysokość stawki za wywóz odpadów ustalają radni każdej gminy. Na ogół opłata naliczana jest od mieszkańca, więc gospodarstwa domowe, w których jest zameldowana większa ilość osób, na pewno zapłacą więcej niż te, w których mieszka jedna. Według tego przelicznika, ilość wytwarzanych przez nas śmieci nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość opłaty (bo przecież w niektórych przypadkach dwie osoby mogą produkować więcej odpadów, niż np. cztery). Podstawą naliczenia opłaty jest deklaracja, którą w większości gmin należało złożyć do 31 maja 2013.
We wszystkich gminach będzie obowiązywać jednak ważna zasada – osoby segregujące odpady zapłacą mniej niż te, które wszystkie śmieci będą wrzucać razem.
Częstotliwość opłat również zostaje ustalona przez radnych. Nie zmieni się to jednak w przypadku osób mieszkających w budynkach spółdzielczych – lokatorzy nadal płacą czynsz zarządcy, który opłaca odbiór odpadów w ich imieniu.
Opłatę za odbiór śmieci będziemy płacić nie firmie wywozowej, a urzędowi gminy!