Upał nie daje ci spać? Zastosuj prostą sztuczkę, którą wymyślili pustynni beduini

Ten sposób pomoże wyspać się w upały fot. Adobe Stock
W trakcie gorących nocy nie jest łatwo wypocząć i porządnie się wyspać. Pomóc może trik, który od dawna stosują egzotyczne kurorty i beduini, żyjący codziennie w trudnych warunkach.
/ 13.06.2020 12:06
Ten sposób pomoże wyspać się w upały fot. Adobe Stock

Gdy żar leje się z nieba, a nasz organizm pracuje na najwyższych obrotach, codzienne funkcjonowanie jest wyjątkowo trudne. W nagrzanym mieszkaniu ciężko jest zasnąć, dlatego warto zadbać o komfort przed pójściem do łóżka, żeby nie męczyć się przez całą noc i nie musieć walczyć z bezsennością. Na szczęście istnieje sposób, by mimo wysokiej temperatury móc komfortowo wypocząć. 

Jak poradzić sobie z bezsennością w upał?

W naszym przypadku upalne noce mogą dokuczać zaledwie przez kilka tygodni w roku. W miejscach, gdzie wysokie temperatury panują cały czas, opracowali specjalne sposoby, które pozwalają im wygodnie się wysypiać.

Dotyczy to chociażby egzotycznych kurortów wypoczynkowych, które ujawniły, jak pomagają gościom zasypiać podczas upału. Ich pomysły zaczerpnięte zostały z wiedzy, jaką dysponują np. beduini, przebywający na rozgrzanych pustyniach i w oazach. 

Ich zdaniem przykrywanie się kołdrą czy kocem to kiepski pomysł na letnią noc. W upały najlepiej jest nakryć ciało wilgotnym prześcieradłem. Ten sposób szybko chłodzi organizm i pozwala mu się zrelaksować. 

Można zrobić jeszcze jedną rzeczy. Wystarczy włożyć poduszkę do zamrażarki. temperatura głowy w znacznej mierze wpływa na temperaturę ciała, schłodzona poduszka trochę ją zbije i pozwoli nam odpłynąć w objęcia Morfeusza. 

Dlaczego w upały nie można spać? 

Z czego wynika bezsenność w upały? Lekarze tłumaczą, że wynika to ze wzmożonej pracy organizmu, który na pełnych obrotach usiłuje schłodzić nasze ciało. Wysiłek, jaki z tego wynika, nie pozwala się nam zrelaksować i mamy problemy z zaśnięciem, a nasz sen jest znacznie płytszy.

Jak radzić sobie z upałami? 

Żeby komfortowo funkcjonować podczas upałów, warto również stosować się do kilku innych zasad. Należy pić minimum 2-3 litry wody, unikać słońca w godz. 10-15, używać kremów z fitrem, osłaniać głowę przed słońcem i unikać ciężkostrawnych potraw. 

Zobacz więcej nowych wiadomości z Polski i ze świata:
Niepewny powrót do szkół we wrześniu. Lekcje on-line mogą zostać przedłużone
Andrzej Duda jako niespodziewany gość na weselu w podkarpackiej miejscowości Wrzawy
Nie będzie dofinansowania 1000+. Ci którzy mają dzieci, dostaną dodatkowe 500+
Pogoda na czerwiec 2020. O opalaniu na razie możemy zapomnieć
Przeklejał kody kreskowe, by płacić mniej w sklepach, bo "obcięli mu premię przez pandemię"