Sposobów na odstraszenie kleszczy jest sporo - to przede wszystkim posadzenie w ogrodzie czy na balkonie drażniących je roślin. Co jednak w sytuacji, kiedy chcesz ochronić się przed ich atakiem np. podczas leśnych wędrówek? Oto pomysły na skuteczny i naturalny repelent.
Spis treści:
Mikstura na kleszcze: z czego ją zrobić?
Skuteczną miksturę na kleszcze, którą możesz wykorzystać do pryskania lub nacierania skóry, przygotujesz przy użyciu olejków eterycznych. Na pewno przynajmniej raz korzystałaś z nich jako z odświeżaczy powietrza, np. w kominku zapachowym. Okazuje się, że z ich pomocą możesz zrobić także preparat na kleszcze. To tani i szybki sposób.
Najskuteczniejsze olejki na kleszcze (ale również pchły) to przede wszystkim:
- olejek cytrynowy,
- olejek bazyliowy,
- olejek geraniowy,
- olejek miętowy,
- olejek różany,
- olejek eukaliptusowy,
- olejek lawendowy.
Warto sięgnąć po 3, 4 lub nawet więcej olejków naraz, aby mieszanina była jeszcze skuteczniejsza. Być może połączenie zapachowe nie będzie najprzyjemniejsze (albo przeciwnie - stworzysz coś niezwykłego), ale na pewno skutecznie odstraszy kleszcze.
fot. Skuteczną miksturę na kleszcze zrobisz z olejków eterycznych/iStock, SimpleImages
Przepis na miksturę na kleszcze
Wybrane olejki wymieszaj z wodą (wystarczy 250 ml), jeśli chcesz przygotować oprysk. Możesz też wymieszać je z płaską łyżką masła shea albo oleju kokosowego i wetrzeć w skórę. Skup się szczególnie na kostkach oraz miejscach, w których najczęściej widuje się wbite kleszcze - okolice za uszami, pod pachami, w zgięciach łokci i kolan, a także w pachwinach i na brzuchu.
Jeśli chodzi o olejki, każdy z nich dodaj w ilości 5-7 kropli. Pamiętaj też, że niektóre z nich mogą wywołać reakcję skórną, dlatego najpierw sprawdź, czy żaden z nich cię nie podrażnia.
Olejki możesz także wymieszać z bazą olejową - sprawdzi się np. olej jojoba, migdałowy albo kokosowy w płynnej formie. Z taką miksturą uważaj, aby nie zabrudzić ubrań.
Mikstura na kleszcze i pchły dla psa lub kota
Skuteczny domowy repelent możesz także zrobić dla swojego czworonoga. Pamiętaj, że kleszcze u psa czy kota również mogą wywołać szereg dolegliwości, często bardzo poważnych. Ważne jest więc, aby chronić je przed szkodnikami.
Nie używaj jednak do tego olejków eterycznych w takiej ilości, jak w "ludzkich" preparatach. Skóra pupila może zupełnie inaczej zareagować. Zamiast tego wykorzystaj 2-3 krople wybranego olejku (najlepiej sprawdzi się lawendowy lub eukaliptusowy) i wymieszaj je z ziołowym wywarem.
Świeże gałązki rozmarynu, tymianku i mięty zalej 200 ml gorącej, ale nie wrzącej wody. Parz pod przykryciem ok. 10-15 minut, a następnie przelej do buteleczki z atomizerem. Dodaj wybrany olejek i aplikuj na kark pupila przed każdym dłuższym wyjściem oraz w trakcie wędrówki.
Jeśli masz wychodzące koty (do czego nie zachęcam), aplikuj preparat przed ich wyjściem oraz tuż po powrocie pupila do domu.
fot. Domowa mikstura na kleszcze sprawdzi się też w przypadku pupili/iStock, Basak Gurbuz Derman
Czytaj także:
Czy kleszcz ma naturalnych wrogów?
Rośliny odstraszające kleszcze
Jak wygląda gniazdo i jaja kleszczy?