Sprawdzone sposoby na mole odzieżowe

Są małe, złośliwe i praktycznie niewidoczne, a do tego potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Stanowią główna przyczynę podziurawionych ubrań, a co gorsza trudno wytępić je raz na zawsze. Podpowiadamy jak skutecznie rozprawić się z nimi na długo i bez szkody dla naszej garderoby.
/ 07.06.2013 07:51

Są małe, złośliwe i praktycznie niewidoczne, a do tego potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Stanowią główna przyczynę podziurawionych ubrań, a co gorsza trudno wytępić je raz na zawsze. Podpowiadamy jak skutecznie rozprawić się z nimi na długo i bez szkody dla naszej garderoby.

Sprawdzone sposoby na mole odzieżowe

Te małe i leniwe insekty unikają światła i do tego latają słabo i niechętnie, za to są wykwintnymi smakoszami, którzy zaskakująco szybko się rozmnażają. Ich larwy są bardzo drobne i praktycznie przeźroczyste dlatego tak trudno dostrzec je gołym okiem. Najczęściej żerują w wełnie, w filcu, w futrach oraz w pierzu. Kusi je zapach skóry oraz znoszonej, przepoconej odzieży. Dlatego walkę z molami należy zacząć od odpowiedniej "higieny" w szafie.

Skuteczne posoby na szafę bez niechcianych lokatorów:

  • Czystość w szafie to podstawa. Na początek warto zadbać o odpowiednią wentylacje szafy, a więc regularnie ją wietrzyć, szczególnie jeśli znajduje się w pomieszczeniu, w którym często jest duszno np. w sypialni.
  • Układając rzeczy w szafie warto pamiętać o odpowiednim ich rozmieszczeniu. Nie może być ona "zapchana", aż po brzegi, ponieważ zaburzymy w ten sposób cyrkulacje powietrza, tworząc tym samym idealne środowisko dla rozmnażania się insektów.
  • Co najmniej 2 razy w miesiącu warto dokładnie przecierać wnętrze szafy delikatnym preparatem antystatycznym lub czystą, aromatyzowaną wodą (np. o zapachu cytrusów - tych mole szczególnie nie lubią).
  • Najskuteczniejszym środkiem wali z molami jest popularna naftalina, jednak ze względu na swój charakterystyczny i duszący zapach raczej ją odradzamy (zostaje na odzieży). W zastępstwie polecamy wszelkie spray'e, aromatyczne zawieszki, woreczki, saszetki, a w cięższych przypadkach- lampki owadobójcze. W sklepach mamy szeroki wachlarz możliwości.
  • Wśród domowych i tanich specyfików możemy znaleźć - mydło , najlepiej o zapachu lawendowym. Kawałeczki mydła rozlokowane w różnych miejscach szafy skutecznie odstraszą szkodniki. Podobnie, choć nieco mniej skuteczniej, zadziałają zapachowe świeczki lub podgrzewacze.
  • Mole bardzo nie lubią aromatu ziół i roślin m.in. goździków (umieszczamy je w małym, płóciennym woreczku i zawieszamy w centralnym miejscu szafy), mięty, szałwi liści laurowych (przekładamy nimi ubrania) czy ziela angielskiego. Wśród odstraszających zapachów znajdziemy również orzech włoski, tymianek, macierzankę, bylicę, igły sosnowe oraz bergamotki. Po jesieni warto ususzyć kasztany, które również doskonale odstraszają niechcianych gości.
  • Jeśli nie zależy nam na perfekcyjnym wyglądzie naszej szafy, możemy ją również wylożyć gazetami, szczegolnie polecane są dzienniki, których zapach farby drukarskiej jest szczególnie odstraszający.
  • Mole nie znoszą zapachu cytryny, dlatego bez żadnych oporów warto wykorzystać ją w szafie. Wystarczy kilka zasuszonych (w piekarniku) plastrów cytryny, aby nadać szafie przyjemny aromat i na długo pozbyć się insektów. Dla dopełnienia efektu możemy powbijać w nie również goździki.
     

Redakcja poleca

REKLAMA