parujące szyby w aucie fot. Adobe Stock

Parujące szyby w aucie - domowe sposoby i środki chemiczne

Aby zapobiec parowaniu szyb w samochodzie, możesz spryskać je pianką do golenia, a potem wytrzeć czystą ściereczką. Czynność należy powtarzać raz w tygodniu.
/ 09.12.2020 08:03
parujące szyby w aucie fot. Adobe Stock

Okres zimowy, cechuje się sporymi różnicami temperatur (wraz z przymrozkami) oraz częstymi opadami deszczu czy śniegu. W wyniku tego, wewnątrz samochodu gromadzi się zdecydowanie więcej wilgoci, która jest np. przyczyną zaparowania czy chociażby oszronienia szyb, a to może nawet doprowadzić do problemów z uruchomieniem silnika. Jak sobie radzić z parowaniem szyb w samochodzie?

Najczęstsze przyczyny parowania szyb w aucie

 • Niesprawny układ klimatyzacji - sprawny układ klimatyzacji oraz ogrzewania tylnej i przedniej szyby, to rzecz w tym przypadku niezbędna. Jeżeli nie parkujesz auta w garażu, zimą musisz planować wychodzenie z domu o kilka minut wcześniej niż do tej pory, aby móc spokojnie rozruszać auto do bezpiecznej jazdy. Czyli po to, by ruszać, gdy para wodna czy szron całkowicie znikną z szyb. Musisz pamiętać, że jazda samochodem z zaparowanymi szybami, szczególnie tą przednią, może zakończyć się mandatem, a o możliwości spowodowania wypadku nie wspominając.
 • Kolejną z przyczyn parowania szyb w aucie, jest oczywiście wilgoć zbierająca się wprost z naszych butów czy przemoczonego lub ośnieżonego ubrania. Wilgoć ta zbiera się również podczas wsiadania i wysiadania w trakcie deszczu, przez zużyte uszczelki drzwi i klapy bagażnika oraz oczywiście w trakcie oddychania. Mnóstwo wody potrafią zgromadzić też tapicerka, wykładzina podłogowa, podsufitki i dywaniki. Niestety, nie da się w pełni ustrzec przed efektem parowania, ale dzięki codziennym czynnościom, można ją skutecznie zmniejszyć.                                                 
 • Błędna obsługa nawiewów - dość prozaiczna rzecz, a jednak zdarzająca się wyjątkowo często. Problem zaparowanych szyb dotyczy tych kierowców, którzy włączają nawiewy w taki sposób, że powietrze krąży wewnątrz samochodu.

Jak zapobiegać parowaniu szyb w aucie?

 • W sytuacji gdy szyby zaczynają parować, warto przełączyć obieg powietrza na zewnętrzny, to skutecznie zmniejszy parowanie wewnątrz auta.
 • Nim zimowy sezon rozpocznie się na dobre, dobrze jest wymienić dywaniki welurowe na gumowe. Wcześniej koniecznie trzeba dobrze osuszyć wykładzinę podłogową. To pozwoli na łatwe pozbycie się wody z gumowych korytek.
 • Jeśli samochód stoi przez noc w garażu, aby zachować cyrkulację powietrza, dobrze jest pozostawić lekko uchylone szyby.
 • SOS dla zabieganych kierowców - jeśli wszystkie sposoby zawodzą, lub zwyczajnie brakuje na to czasu, zawsze można ratować się specjalistycznymi preparatami dostępnymi w sklepach. Po ich użyciu na powierzchni szyby tworzy się specjalna powłoka hydrofobowa, która z powodzeniem zapobiega zaparowaniu szyb. Są też środki chemiczne, które stosuje się, by ochronić przed nadmiarem wilgoci tapicerkę, fotele czy chociażby podsufitkę

Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

 • Z bawełnianej ściereczki zrób kieszonkę, wsyp do niej zwykłą sól kuchenną. Szmatkę dokładnie zaszyj. Przecieraj nią szyby w samochodzie raz w miesiącu.
 • Spryskaj szybę pianką do golenia (nie może być to żel do golenia, w grę wchodzi tylko pianka) po czym wytrzyj ją czystą ściereczką. Powtarzaj tą czynność przynajmniej raz w tygodniu.
 • Zmieszaj 1/2 szklanki gliceryny z 1/2 szklanki alkoholu metylowego. Przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Spryskaj dość oszczędnie szyby mieszanką, po czym wytrzyj je do czysta ręcznikiem papierowym (doskonale sprawi się ten karbowany) lub ewentualnie zwykłą gazetą.
 • Wśród popularnych domowych sposobów na parujące szyby w samochodzie, jest również potarcie ich ziemniakiem lub cebulą. Przetnij ziemniaka lub cebulę na pół i dokładnie wysmaruj nim szyby, po czym wytrzyj.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 20.12.2012

Zobacz więcej ważnych porad:
Jak usunąć ślady po żelazku?
Jak prać firanki?
Co zrobić, żeby okna nie parowały?
Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

Tagi: auto, szyba