Czy znasz te domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie?

Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie fot. Adobe Stock, drimafilm
Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie to przede wszystkim stosowanie pianki do golenia. Pomoże także... ziemniak lub cebula. Znasz te triki? Jeśli chcesz, możesz sięgnąć także po gotowe środki chemiczne albo zastosować kilka trików w obrębie samochodu. Pamiętaj też, aby przed zimą sprawdzić najważniejsze parametry w aucie.
/ 07.10.2022 08:03
Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie fot. Adobe Stock, drimafilm

Okres jesienno-zimowy, cechuje się sporymi różnicami temperatur (wraz z przymrozkami) oraz częstymi opadami deszczu czy śniegu. W wyniku tego, wewnątrz samochodu gromadzi się zdecydowanie więcej wilgoci, która jest np. przyczyną zaparowania czy chociażby oszronienia szyb, a to może nawet doprowadzić do problemów z uruchomieniem silnika lub widocznością podczas jazdy. Jak sobie radzić z parowaniem szyb w samochodzie?

Spis treści:

  1. Zaparowane szyby w aucie: przyczyny
  2. Jak zapobiegać parowaniu szyb w aucie?
  3. Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

Zaparowane szyby w aucie: przyczyny

Zaparowane szyby w samochodzie mogą wynikać z wielu przyczyn. Niektóre z nich związane są z niesprawnymi układami w aucie lub nieprawidłowym korzystaniem z nawiewów samochodowych.

Niesprawny układ klimatyzacji

Sprawny układ klimatyzacji oraz ogrzewania tylnej i przedniej szyby, to rzecz w tym przypadku niezbędna. Jeżeli nie parkujesz auta w garażu, zimą musisz planować wychodzenie z domu o kilka minut wcześniej niż do tej pory, aby móc spokojnie rozruszać auto do bezpiecznej jazdy. Czyli po to, by ruszać, gdy para wodna czy szron całkowicie znikną z szyb.

Musisz pamiętać, że jazda samochodem z zaparowanymi szybami, szczególnie tą przednią, może zakończyć się mandatem, o możliwości spowodowania wypadku nie wspominając.

Sposoby na zaparowane szyby w auciefot. Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie/Adobe Stock, Petair

Wilgoć zbierająca się w samochodzie

Kolejną z przyczyn parowania szyb w aucie, jest oczywiście wilgoć zbierająca się wprost z naszych butów czy przemoczonego lub ośnieżonego ubrania. Wilgoć ta zbiera się również podczas wsiadania i wysiadania w trakcie deszczu, przez zużyte uszczelki drzwi i klapy bagażnika oraz w trakcie oddychania. Mnóstwo wody potrafią zgromadzić też tapicerka, wykładzina podłogowa, podsufitki i dywaniki. Niestety, nie da się w pełni ustrzec przed efektem parowania, ale dzięki codziennym czynnościom, można ją skutecznie zmniejszyć.

Nieprawidłowe korzystanie z nawiewów                                                 

To dość prozaiczna rzecz, a jednak zdarza się wyjątkowo często. Problem zaparowanych szyb dotyczy najczęściej tych samochodów i tych kierowców, którzy włączają nawiewy w taki sposób, że powietrze krąży wewnątrz samochodu. W przypadku zapobiegania parowania szyb najważniejsza jest odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Jak zapobiegać parowaniu szyb w aucie?

Jeśli szyby w samochodzie parują, można nie tylko się szybko tego pozbyć, ale także zapobiec wystąpieniu tego problemu. Najskuteczniejsze sposoby na zaparowane szyby w aucie to:

  • W sytuacji gdy szyby zaczynają parować, warto przełączyć obieg powietrza na zewnętrzny, to skutecznie zmniejszy parowanie wewnątrz auta.
  • Nim zimowy sezon rozpocznie się na dobre, dobrze jest wymienić dywaniki welurowe na gumowe. Wcześniej koniecznie trzeba dobrze osuszyć wykładzinę podłogową. To pozwoli na łatwe pozbycie się wody z gumowych korytek.
  • Jeśli samochód stoi przez noc w garażu, aby zachować cyrkulację powietrza, dobrze jest pozostawić lekko uchylone szyby.
  • SOS dla zabieganych kierowców - jeśli wszystkie sposoby zawodzą, lub zwyczajnie brakuje na to czasu, zawsze można ratować się specjalistycznymi preparatami dostępnymi w sklepach. Po ich użyciu na powierzchni szyby tworzy się specjalna powłoka hydrofobowa, która z powodzeniem zapobiega zaparowaniu szyb. Są też środki chemiczne, które stosuje się, by ochronić przed nadmiarem wilgoci tapicerkę, fotele czy chociażby podsufitkę.

Zaparowane szyby w auciefot. Zaparowane szyby w aucie/Adobe Stock, diesirae

Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

Z parowaniem szyb w samochodzie możesz poradzić sobie także domowymi sposobami. Wykorzystaj piankę do golenia albo... ziemniaka lub cebulę. Pomoże także gliceryna, którą możesz kupić w każdej aptece.

Najskuteczniejsze domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie:

  • Z bawełnianej ściereczki zrób kieszonkę, wsyp do niej zwykłą sól kuchenną. Szmatkę dokładnie zaszyj. Przecieraj nią szyby w samochodzie raz w miesiącu.
  • Spryskaj szybę pianką do golenia (nie może być to żel do golenia, w grę wchodzi tylko pianka) po czym wytrzyj ją czystą ściereczką. Powtarzaj tą czynność przynajmniej raz w tygodniu.
  • Zmieszaj 1/2 szklanki gliceryny z 1/2 szklanki alkoholu metylowego. Przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Spryskaj dość oszczędnie szyby mieszanką, po czym wytrzyj je do czysta ręcznikiem papierowym (doskonale sprawi się ten karbowany) lub ewentualnie zwykłą gazetą.
  • Wśród popularnych domowych sposobów na parujące szyby w samochodzie, jest również potarcie ich ziemniakiem lub cebulą. Przetnij ziemniaka lub cebulę na pół i dokładnie wysmaruj nim szyby, po czym wytrzyj.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 20.12.2012

Czytaj także:
Jak usunąć ślady po żelazku?
Jak prać firanki?
Co zrobić, żeby okna nie parowały?
Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

Tagi: auto, szyba

Redakcja poleca

REKLAMA