Róże na balkonie - jak hodować fot. Fotolia

Róże na balkonie - jak uprawiać

Posadź róże na balkonie i ciesz się ich urodą. Dodadzą mu romantyzmu!
Barbara Lasota / 22.07.2014 09:42
Róże na balkonie - jak hodować fot. Fotolia
Kwiaty na balkonie, szczególnie róże, mogą rosnąć jako małe krzewy, w formie zgrabnych drzewek lub zwieszać się z doniczek. Szczególnie godne polecenia do takiej uprawy są te, które w sezonie powtarzają kwitnienie. Decydując się na zakup należy upewnić się jakie rozmiary osiągnie roślina za parę lat.

Oto kilka rad, dzięki którym będziesz mieć piękne róże na balkonie!

Róże nie lubią zbyt dużo słońca

Najlepsze warunki panują na balkonie usytuowanym od strony wschodniej i południowo–wschodniej. Sadząc róże na balkonie od strony południowej, pomyśl o osłonie koniecznej podczas słonecznego lata. Może to być parasol, parawan lub np. pnącze rozpięte na drewnianej kratce przymocowanej do balustrady.

Róże muszą mieć odpowiedni pojemnik

Wielkość pojemnika zależy od rozmiarów, jakie osiągnie różany krzak. Duży wymaga obszernego, głębokiego naczynia o średnicy minimum 40 cm, z dużymi otworami odpływowymi w dnie. Miniaturkom wystarczy plaska doniczka lub wiklinowy koszyk.

Sadzenie róż balkonowych

 • Róże sprzedawane w doniczkach można sadzić przez cały sezon.
 • Podłoże powinno być średnio zwięzłe i żyzne. Najwygodniej kupić gotową ziemię do róż.
 • Kupioną różę warto najpierw, wraz z doniczką, umieścić na kilka godzin w wodzie, a potem od razu przesadzić do pojemnika (z warstwą drenażu na dnie) i dobrze podlać.

Jak pielęgnować róże na balkonie?

 • Drzewko różane najlepiej od razu po posadzeniu przywiązać do mocnej podpórki, aby się nie złamało.
 • Każdej wiosny trzeba przesadzić róże do nowej ziemi lub przynajmniej wymienić im wierzchnią warstwę.
 • Okazy rosnące w pojemnikach powinny być regularnie podlewane. Zasila się je nawozem długo działającym lub specjalnym nawozem do róż, zawierającym łatwo przyswajalne żelazo, który zapobiega żółknięciu liści.
 • Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również obrywanie pędów o drobnych jasnozielonych listkach, wyrastających z podkładki róży dzikiej, na której szczepione są szlachetne odmiany.
 • Obcinanie przekwitłych kwiatów pobudza rozwój nowych pączków.   

Odmiany róż polecane na balkon:

 • Miniaturowe: np. żółta ‘Guletta’, łososiowo-różowa ‘Mandarin’, różowe ‘Pink Symphonie’ i ‘Amulett’. Zimę musza spędzać w chłodnym pomieszczeniu (temperatura 0–5 st. C), dobrze się krzewią i pięknie kwitną przez większą część sezonu.
 • Wielokwiatowe niskie: np. czerwona ‘Cinco de Mayo’, żółto-pomarańczowa ‘Wekvossutono’. Wymagają opieki.  
 • Okrywowe: np. biała ‘Meiflopan’, czerwona ‘Tanoronez’, różowo-pomarańczowa ‘Happy Chappy’. Kwitną cały sezon, są mało wymagające, zimę mogą spędzać na dworze.

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"