Robaczki kurzowe, czyli owady, które wyglądają jak... kurz. Zamieszkują wiele polskich domów i przez lata bywają niezauważone

robaczki kurzowe psotniki fot. Adobe Stock, Dmitriy
Robaczki kurzowe często są bardzo trudne do dostrzeżenia. Do złudzenia przypominają kurzowego "kotka". Nie są groźne dla ludzi ani zwierząt, ale mogą podgryzać papierowe lub materiałowe elementy w domu, wywołując podobne szkody, jak mole. Niestety są dość trudne do zwalczenia, często potrzebna jest profesjonalna pomoc.
/ 31.03.2024 05:15
robaczki kurzowe psotniki fot. Adobe Stock, Dmitriy

Robaczki kurzowe, czyli inaczej gryzki lub psotniki, to drobne owady, które mogą zamieszkiwać domy i mieszkania, ale także przestrzenie, w których nie występuje człowiek - w lasach, na drzewach i krzewach. Często możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że mieszkają razem z tobą. Jak się ich pozbyć?

Spis treści:

  1. Czym są robaczki kurzowe?
  2. Robaczki kurzowe: czym się żywią?
  3. Robaczki kurzowe: zwalczanie

Czym są robaczki kurzowe?

Robaczki kurzowe mają różne nazwy i występują w wielu gatunkach. Najpopularniejsze z nich - te, które najczęściej pojawiają się w naszych domach - to:

  • zakamarnik,
  • psotnik lalotek,
  • psotnik kołatek.

Możesz je przynieść do domu na butach czy ubraniach, ale także np. w książkach - szczególnie tych wypożyczanych z biblioteki, choć wśród sklepowych półek także można znaleźć te małe szkodniki. Mogą także wchodzić do domu przez otwarte okna, drzwi czy przez szczeliny w ścianach. Przyciąga je przede wszystkim wilgoć oraz resztki organiczne.

Kiedy pojawiają się pojedynczo, są praktycznie niemożliwe do zauważenia, ale w grupie stają się widoczne. Te robaki w domu nie są niebezpieczne dla ludzi ani zwierząt, ale mogą uszkadzać niektóre elementy w domu - w szczególności te zrobione z naturalnych materiałów lub papieru.

Jak rozpoznać, że robaczki kurzowe są w domu?

Najczęściej obecność gryzków w domu możesz rozpoznać po ich niewielkich brunatnych odchodach. Mogą one pojawić się w całym mieszkaniu, a kiedy je znajdziesz, dokładnie sprawdź przestrzenie za meblami, pod nimi, a także za listwami - to najczęstsze miejsca bytowania tych małych szkodników.

robaczki kurzowe

fot. Robaczki kurzowe/Adobe Stock,  USM Photography

Robaczki kurzowe: czym się żywią?

Gryzki, czyli robaczki kurzowe najczęściej żywią się resztkami organicznymi, pleśnią oraz - podobnie jak np. rybiki cukrowe -  elementami papierowymi. To dlatego chętnie lokują się w książkach i między gazetami, a także podgryzają papierowe tapety.

Jednak ich głównym pożywieniem jest pleśń, dlatego doskonale czują się w ciemnych miejscach, gdzie są idealne warunki do jej rozwojów. To dlatego nazywane są robaczkami kurzowymi, nie jest on dla nich pożywką.

Robaczki kurzowe: zwalczanie

Zwalczanie robaczków kurzowych nie jest łatwe, ale możesz próbować radzić sobie domowymi sposobami. Możesz spróbować np. umieścić w strategicznych punktach nawilżane chusteczki z mocnym zapachem - odstraszają one większość domowych insektów. Dodatkowo pamiętaj o tym, aby regularnie sprzątać pod i za meblami, w trudno dostępnych zakamarkach, etc. Sprawdzą się także zawieszki na mole.

Możesz także kupić prosty pochłaniacz wilgoci (lub te bardziej zaawansowane urządzenia), który będzie skutecznie usuwał nadmiar i osuszał pomieszczenia. Spróbuj też lekko odsunąć meble od ścian, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza i usunąć ewentualny nadmiar wilgoci.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, najlepiej skorzystać z profesjonalnej usługi dezynsekcji.

robaczki kurzowe gryzki

fot. Robaczki kurzowe często są niewidoczne dla oka/Adobe Stock, didesign

Czytaj także:
Robaki, które lubią wilgoć
Ile żyje mucha?
Jak pozbyć się pluskiew?

Redakcja poleca

REKLAMA