Przyjęcie - sposoby na obniżenie kosztów przygotowania

Przyjęcie - jak je urządzić tanio fot. Fotolia
Czasem unikasz zapraszania przyjaciół i rodziny ze względu na koszty przyjęcia? Można przygotować takie menu, którym goście będą zachwyceni, nie wyjdą głodni, a ty nie nadszarpniesz domowego budżetu.
Barbara Lasota / 12.05.2015 05:00
Przyjęcie - jak je urządzić tanio fot. Fotolia

Koszt przyjęcia dla 10 osób może się zamknąć w kwocie 150 zł. Jak to zrobić? Najważniejsza zasada - nie kupuj gotowej wędliny. Tania nie nadaje się na przyjęcie, a ta dobrej jakości jest o 50–60 proc. droższa od mięsa upieczonego w domu. Również gotowe ciasta i wszystkie potrawy są co najmniej o połowę droższe od zrobionych w domu. A zatem pieczemy i gotujemy sami.  

Jak tanio przygotować przyjęcie

  • Przejrzyj swoje zapasy. Może masz w domu przetwory: ogórki lub paprykę konserwową, słoiczek konfitury, powidła śliwkowe, jakiś sok, grzybki marynowane?  Może również stoi w lodówce napoczęty słoik z oliwkami, a w apteczce jest siemię lniane kupione kiedyś na wypadek problemów  gastrycznych. Nie lekceważ tych produktów, bo są cenne. Nawet siemię! Gdy je uprażysz i posypiesz nim sałatkę, z banalnej od razu stanie się egzotyczna!
    Również marynaty mogą wspaniale udekorować i podbić smak np. tartinek, koreczków itp. Powidła możesz wykorzystać do ciasta, ale także zrobić na ich bazie słodki sos do mięsa. Nawet banalny drób stanie się dzięki niemu oryginalnym daniem. Przeglądaj każdy słoiczek i myśl, do jakiej potrawy mógłby się przydać. Jeśli trzeba, poszukaj w gazetach lub internecie ciekawych przepisów z wykorzystaniem tych produktów. Unikniesz zakupu wielu dodatków, które wcale nie kosztują mało.   
  • Zaplanuj menu. W zupełności wystarczą dwie przekąski, jedno danie główne z dodatkami i jedno ciasto. Możesz też zrezygnować z ciasta, a na deser podać np. lody z musem owocowym.  
  • Oto pomysły na niedrogie, ciekawe przekąski. Pamiętaj, że powinny one robić wrażenie. Zwykła rzecz, ale ciekawie podana, np. na pięknym dużym talerzu, posypana zieleniną lub np. serem staje się wykwintna i zapiera dech w piersiach. Bardzo modne są ostatnio pasty, a więc robimy 3–4 miseczki z pastami, np. z cieciorki, bakłażana, zielonego groszku i awokado. Do tego trójkąciki z tortilli. Mogą też być mini kanapeczki z pieczonym schabem (wystarczy wtedy kilka plastrów) i dodatkami warzywnymi. Sprawdzi się sycąca sałatka, np. ryżowa i sałatka z buraków posypana pokruszonym serem feta.
  • Jako zupę proponujemy krem. Może być np. z pora i ziemniaków, albo z selera czy marchewki. Zupy kremy zawsze są tańsze od rosołu czy dobrej polskiej grzybowej.
  • Daniem głównym mogą być nawet tanie udka kurczaka, jeśli nadziejesz je np. jabłkami i rozmarynem albo podasz ze wspomnianym wcześniej sosem owocowym. Do tego ziemniaki, ale nie banalne z wody, tylko w postaci zapiekanki z dodatkiem kolorowych warzyw. Tanią surówkę zrobisz z marchewki, selera lub kapusty pekińskiej. 2–3 pomarańcze i garść rodzynek sprawią, że będzie odświętna.
  • Ciastem może być tort np. z bitą śmietaną lub kremem budyniowym.
  • Do picia nie kupuj coca-coli ani soków w kartonach lub ogranicz te zakupy do minimum. Postaw na lemoniadę. Zrób duży gar lemoniady, dodając do wody trochę cukru, sok z cytrusów i listki mięty. Dbaj, aby zawsze była w dzbankach na stole. Możesz też podać wodę z plastrami cytryny i miętą.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

Zobacz także:


Redakcja poleca

REKLAMA