Porady związane z prasowaniem - 6 sposobów naszych babć

kobieta z żelazkiem fot. Fotolia
Sprawdzone porady związane z prasowaniem przydadzą się nawet tym, którzy lubią to robić!
Weronika Kwaśniak / 26.10.2016 05:59
kobieta z żelazkiem fot. Fotolia

Jak usunąć ślady po zbyt gorącym żelazku? Jak rozprostować zagniecenia? Poniżej 6 sprawdzonych porad naszych babć, które podpowiedzą, jak poradzić sobie z problemami podczas prasowania. Pomimo że nasze żelazka są o wiele lepsze technicznie niż te, którymi trzeba było posługiwać się kilkadziesiąt lat temu, pewne kwestie się nie zmieniły i wciąż wymagają ułatwienia. W większości przypadkach zbawienny może okazać się... ocet.

1. Jak rozprostować duże zagniecenia?

Przygotuj roztwór wody z octem w proporcjach 3:1. Spryskaj nim pogniecione ciuchy i rozwieś na suszarce, aby wyschły. Pogniecione ubrania na pewno się rozprostują! Będą wymagały już tylko lekkiego przeprasowania.

Co można uprać w pralce - 6 nietypowych rzeczy

2. Jak usunąć ślady po zbyt gorącym żelazku?

Żelazko było zbyt rozgrzane i stało się: chwilka nieuwagi sprawiła, że na tkaninie pojawił się ślad. Można go usunąć! Zwilż zniszczone miejsce octem, a potem wytrzyj do sucha czystym ręcznikiem.

3. Jak wyprasować kanty?

Prasowanie spodni garniturowych jest dla mnie zawsze męką... Tutaj po raz kolejny może przyjść z pomocą ocet. Połącz go z wodą w proporcjach 1:1. Zamocz szmatkę w roztworze i zwilż materiał. Potem prasuj przez szary papier.

4. Jak prasować koszule?

Chociaż uważam prasowanie za relaksujące zajęcie, koszule zawsze doprowadzają mnie do szewskiej pasji. Istnieje jednak sprytny patent: koszula nie powinna być całkowicie sucha, bo trudniej będzie ją uprasować. Nie doprowadzaj więc do całkowitego wyschnięcia, albo zwilż ją spryskiwaczem. Możesz też powiesić ją w łazience, gdy bierzesz prysznic. Jeśli nie jest bardzo wygnieciona, para sama "wyprasuje"!

5. Jak prasować plisowane rzeczy?

Uprasowanie plisowanej spódnicy wydaje ci się karkołomnym zadaniem? Nasze babcie... spinały plisy. Możesz to zrobić np. szpileczkami lub spinaczami biurowymi.

Co robić, gdy pralka brudzi pranie?

6. Jak prasować lniane ubrania?

Lniane ciuchy przed prasowaniem delikatnie skrop wodą i... włóż na 20-30 minut do zamrażarki. Potem cząsteczki wody podczas kontaktu z żelazkiem będą parować, co ułatwi prasowanie!

Redakcja poleca

REKLAMA