Jak wymienić podłogę fot. Fotolia

Podłoga - jak wybrać

Podłoga - ważna rzecz
/ 06.08.2013 07:17
Jak wymienić podłogę fot. Fotolia
Podłoga czasami decyduje o charakterze wnętrza. Dobrze się zastanów, nim dokonasz ostatecznego wyboru. Jeśli wybrane deski czy płytki nie przypadną ci do gustu, nie da się ich tak łatwo i szybko wymienić.

Drewniana podłoga


Tradycyjny parkiet, podłoga z litych desek, mozaika, drewniane panele. Naturalne drewno ma wiele zalet: nie uczula i nie przyciąga kurzu, tak jak sztuczne materiały. Także paleta kolorów jest imponująca: od prawie białego (klon) po niemal czarny (drewno egzotyczne). Naturalną barwę można wzmocnić lub osłabić różnymi preparatami (np. ługiem, olejem, bejcą).

Przy wyborze drewna warto wziąć pod uwagę nie tylko jego dekoracyjność, ale także twardość. Najtwardsze są gatunki drewna egzotycznego, np. teak, wenge, panga-panga, zebrano. Wyjątkowo wygodne i proste w montażu są panele. Układa się je błyskawicznie, podłogę można kłaść na nierównej powierzchni i użytkować zaraz po ułożeniu. Ich trwałość określa klasa ścieralności – im wyższa, tym dłuższy żywot paneli.

Jedną z nielicznych wad paneli jest to, że większość nie nadaje się do odnawiania. Zniszczone trzeba więc wymienić. Ostatnio modny jest tzw. drewniany bruk. Bale drewna tnie się w poprzek na plastry, dzięki czemu widać rysunek słoi.

Wykładzina dywanowa


Może być do biur lub mieszkań. Ta pierwsza jest bardziej wytrzymała, często zabezpieczona teflonem, dzięki czemu nie wsiąkają w nią rozlane płyny. Ma wiele zalet: jest miła w dotyku, tłumi hałas, jest też doskonałą izolacją cieplną. Nadaje się na każde podłoże. Nakłada się ją szybko, a w razie potrzeby bez problemu wymienia.

Ale ma też wady: jest nieodporna na ścieranie, dość trudna do utrzymania w czystości, przyciąga kurz, co jest niekorzystne dla alergików.

Płytki, gres, beton


Płytki ceramiczne i gres idealnie imitują naturalny marmur, granit, stare posadzki rzymskie, a nawet fakturę tkanin. Można je łączyć z drewnem, metalem lub szkłem. Są bardzo trwałe, łatwe do czyszczenia i naprawy, bo uszkodzoną pojedynczą płytkę dość łatwo wymienić. Ostatnio prawdziwym hitem stał się surowy beton, chętnie stosowany we wnętrzach mieszkalnych. Pokryty przezroczystą żywicą akrylową wygląda oryginalnie i nowocześnie.

Rady złotej rączki

  • Deski powinno się układać od strony okna, wówczas łączenia są mniej widoczne. Jeśli wnętrze jest wąskie, należy układać je wzdłuż ścian, rozpoczynając od środka pomieszczenia.
  • Drewno rozszerza się lub kurczy w zależności od warunków atmosferycznych, dlatego układając podłogę, trzeba zostawić przy ścianach 1–2 cm szczelinę.
  • Aby usunąć rysy i zadrapania na parkiecie, nałóż na nie trochę pasty do butów w kolorze przypominającym kolor podłogi.