Wybieramy płytki do kuchni – tanie, ładne, dobrej jakości

Płytki do kuchni fot. Adobe Stock
Gdy znajdziesz się w sklepie z płytkami do kuchni, nie patrz tylko na ich wygląd. Upewnij się, czy są odpowiednio twarde, nie nasiąkliwe, nie śliskie i odporne na plamy.
Barbara Lasota / 06.12.2018 14:19
Płytki do kuchni fot. Adobe Stock

Płytki do kuchni da się zastąpić innymi materiałami, np. panelami, wykładziną zmywalną, a na ścianie nawet szkłem lub tapetą. Materiały te nie są jednak pozbawione wad. Natomiast jedyną wadą płytek jest chyba tylko ich ułożenie. Nakład pracy jest duży, na ogół trzeba zatrudnić glazurnika i w domu przez kilka dni mamy naprawdę totalny remont. Ale gdy kafle zostaną już ułożone, kuchnia zyskuje na urodzie i wygodzie. Nie muszą być drogie, ale muszą być trwałe i bezpieczne.

Jak skutecznie wyczyścić płytki i fugi

Zasady wybierania płytek do kuchni

  1. Dopasuj do stylu wnętrza i jego kolorystyki. Nie skupiaj wzroku tylko na ofercie płytek do kuchni. Mimo że właśnie do tego pomieszczenia szukasz. Często wzory polecane do łazienki, na podłogę do salonu czy nawet na taras śmiało można zastosować w kuchni. Oferta płytek jest przebogata. Łatwo znaleźć pasujące do aranżacji kuchni, np. w stylu prowansalskim, skandynawskim, nowoczesnym,klasycznym.
  2. Klasa ścieralności. Płytki ceramiczne mają różne klasy ścieralności. Od I do V. Jeśli na opakowaniu jest informacja, że płytkom nadano klasę III, IV, lub V, to sprawdzą się w kuchni na podłodze. Z tym, że w przypadku tych klasy III, fragment podłogi przy zlewie lepiej zabezpieczyć chodnikiem. Będzie on chronił przed wytarciem. Najlepiej wybrać płytki do kuchni klasy IV lub V.
  3. Płytki na podłogę nie mogą być śliskie. Niektóre, zwłaszcza gdy są mokre, przestają mieć jakąkolwiek przyczepność. W kuchni grozi to niebezpiecznym upadkiem. Dlatego dobrze się zastanów, zanim kupisz gres polerowany. Jest on bardzo śliski. Lepszy jest gres szkliwiony, o lekko chropowatej powierzchni lub terakota.
  4. Odporność na plamy. Większość płytek do kuchni w dobrej klasie ścieralności (III, IV, V), jest odporna na plamy, bo po prostu warstwa szkliwa się nie wyciera.  Piękny gres polerowany, jeśli nie zostanie zaimpregnowany, może przyjmować plamy. Łatwo go też zarysować i wtedy oczywiście plama wnika.
  5. Wielkość płytek. Zdaniem niektórych architektów wnętrz w małych kuchniach trzeba unikać bardzo dużych płytek. Ale są też głosy przeciwne.  Dlatego kieruj się gustem. Wiadomo, że większe płytki to mniej fug. To ważne, zwłaszcza na podłodze, bo wtedy łatwiej utrzymać czystość.
  6. Opcja bez fugi. Spotyka się tzw. płytki rektyfikowane, które można układać praktycznie bez fugi. To dobre rozwiązanie, choć takie płytki są znacznie droższe.
  7. Gatunek płytek do kuchni. Wiadomo, że najlepszej jakości są płytki w I gatunku. Także może się trafić np. trochę krzywa, z małym ubytkiem szkliwa, ale to wyjątek. Płytki w II i III gatunku mają więcej wad. Ale te w drugim gatunku są dobre. Może pojawić się minimalne uszczerbienie, nie rażąca różnica odcieni, ale po ułożeniu zwykle tego nie widać. Gatunek III płytek ma więcej wad i są one bardziej zauważalne. Ale i z takich kafelków da się ułożyć ładną i trwałą powierzchnię. Ich cena często nie przekracza 20 zł/m kw.

Na rynku jest mnóstwo wzorów, kolorów i wielkości płytek, bez problemu można dopasować je do każdego stylu i upodobań.

Polecamy także:
Płytki kuchenne Opoczno ponadczasowa elegancja i dobra jakość
Chcesz zmienić płytki? Pomaluj je!
7 najgorętszych trendów łazienkowych na najbliższe lata!

Redakcja poleca

REKLAMA