POLECAMY

Chcesz zmienić płytki? Generalny remont nie jest konieczny - z naszym poradnikiem sama pomalujesz glazurę!

Jak wybrać farbę do płytek? Jak samodzielnie pomalować płytki w taki sposób, by powierzchnia była odporna na uszkodzenia?
Weronika Kwaśniak / 10 miesięcy temu
Chcesz zmienić płytki? Generalny remont nie jest konieczny - z naszym poradnikiem sama pomalujesz glazurę! fot. Fotolia

Marzy ci się duża zmiana w kuchni lub łazience? Nie musisz skuwać ścian, aby przeprowadzić w tych pomieszczeniach generalny remont. Z pomocą przyjdzie ci... farba do płytek. Zważywszy na to, że statystyczny Polak zmienia glazurę raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, wcale nie dziwi rosnąca popularność produktów, za pomocą których można prosto odmienić wygląd całego pomieszczenia. Jak wybrać farbę do płytek? Jak pomalować płytki?

Jak wybrać farbę do płytek?

Do malowania płytek konieczna jest specjalna farba, która musi być przeznaczona do nieporowatych powierzchni. Taki produkt musi być bardzo wytrzymały na wilgoć, a po wyschnięciu powinien tworzyć strukturę twardą i odporną na uszkodzenia, tak aby nie uległa ona zniszczeniu pod wpływem detergentów.

Farby do płytek dzielą się na 2 rodzaje. To dwuskładnikowe farby epoksydowe albo dekoracyjne farby na bazie żywic akrylowych. Takie produkty to np. Noxan Hydropox, Tikkurila Otex, V33 Ceramika Łazienkowa.

Co robić, żeby w domu było mniej kurzu?

Jak pomalować płytki?

  • Pierwszym krokiem musi być dokładne oczyszczenie płytek, które zadecyduje o przyczepności i trwałości nałożonej farby. Glazurę należy więc wyszorować ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Jeśli na powierzchni znajduje się kamień, konieczny będzie dodatkowy środek odkamieniający. W przypadku płytek kuchennych, wskazane jest również użycie płynu odtłuszczającego. Resztki środków dokładnie spłucz.
  • Gdy płytki wyschną, pora na kolejny krok. Krawędzie ze ścianami zabezpiecz taśmą malarską, a do malowania przygotuj wałek z gąbką.

  • Teraz pokryj powierzchnię farbą podkładową. Tutaj należy przestrzegać instrukcji na opakowaniu, ponieważ każdy producent zaleca nieco inne proporcje. Podkład nanieś także na fugi.

  • Gdy podkład jest jeszcze mokry, zdejmij taśmę zabezpieczającą i odczekaj 24-48 godzin, aż całkowicie wyschnie. Wtedy przyklej nową taśmę.
  • Teraz pomaluj powierzchnię farbą do płytek. Pamiętaj, że musi ona dokładnie wyschnąć - przez najbliższe 10 dni nie warto używać środków myjących.
  • Jeśli chcesz, płytki można pomalować jeszcze przezroczystym lakierem. W większości przypadków nie jest to konieczność.

Czytaj więcej porad domowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)