Natrzyj skórę liśćmi pomidora albo połóż je na oknie. Popularne, uporczywe insekty będą omijać cię szerokim łukiem

liście pomidorów na komary fot. Adobe Stock, Szasz-Fabian Jozsef
Liście pomidorów to domowy środek na komary. Możesz się nimi natrzeć albo zostawić kilka listków na parapecie. Zapach krzewu pomidorowego jest dla komarów bardzo intensywny i nieprzyjemny. Dzięki temu możesz skutecznie odstraszyć je tanim, domowym sposobem. Sadzonki pomidorów znajdują się niemal w każdym ogrodzie.
/ 24.05.2024 05:58
liście pomidorów na komary fot. Adobe Stock, Szasz-Fabian Jozsef

Liście pomidorów zazwyczaj obrywa się lub obcina, aby przyspieszyć kwitnienie krzewu. Nie wyrzucaj ich jednak, ale wykorzystaj jako skuteczny domowy środek na komary. Zobacz, jak to zrobić.

Spis treści:

  1. Jak stosować liście pomidorów na komary?
  2. Co odstrasza komary?

Jak stosować liście pomidorów na komary?

Liście pomidorów możesz stosować na dwa sposoby. Przed wyjściem na zewnątrz, np. kiedy szykujesz się na grilla, spacer po lesie albo wyjazd nad jezioro, weź kilka listków pomidorów i delikatnie natrzyj nimi skórę. Wcześniej możesz lekko zgnieść liście w palcach albo naciąć je lekko końcówką noża, aby puściły soki. W ten sposób wydzielą jeszcze więcej aromatu i będą dłużej, jak również skuteczniej działały na komary.

Skup się przede wszystkim na miejscach najbardziej narażonych na atak komarów oraz trudno dostępne, np. kostki, okolice karku oraz przedramiona. Zapach krzaka pomidorowego skutecznie odstrasza komary, ponieważ jest dla nich zbyt intensywny.

Zabierz też kilka listków ze sobą (np. do małego woreczka) i zastosuj ponownie po ok. 2-3 godzinach. Dzięki temu zapewnisz sobie maksymalną ochronę.

liście pomidorów komary

fot. Liście pomidorów to skuteczny środek na komary/Adobe Stock, zorgens

Liście pomidorów w domu

Liście pomidorów świetnie sprawdzą się także do ochrony mieszkania i domu przed wizytą nieproszonych gości. Rozłóż je na parapetach (po kilka sztuk) i skutecznie pozbądź się komarów. Warto wymieniać listki codziennie lub co drugi dzień, w zależności od stopnia nasłonecznienia parapetu. Wysuszone liście pomidorów nie będą skuteczne wobec komarów.

Połóż je także na balkonie, np. na stoliku czy barierkach (jeśli są odpowiednio grube). Jeśli chcesz, możesz także posadzić kilka sadzonek pomidorów - ciepły, słoneczny balkon idealnie sprawdzi się do ich uprawy.

Co odstrasza komary?

Nie tylko zapach pomidorów jest skutecznym środkiem przeciw komarom. Istnieje wiele roślin, których woń skutecznie odstrasza te małe owady, to przede wszystkim:

  • komarzyca,
  • kocimiętka,
  • lawenda,
  • bazylia (ona też sprawdzi się do nacierania skóry),
  • mięta.

Zobacz również inne rośliny odstraszające komary. Możesz je sadzić w ogrodzie, na balkonie, a nawet w domu. Ich silna woń zniechęci komary do odwiedzania twojego mieszkania czy podwórka.

Czy pomidor odstrasza komary

fot. Liście pomidorów to skuteczny domowy środek przeciw komarom/Adobe Stock, JackF

Czytaj także:
Sposoby na ukąszenie komarów
Te kolory przyciągają komary
Czy komary chętniej gryzą "słodkokrwistych"?

Redakcja poleca

REKLAMA