Dlaczego wyjeżdżając z domu na kilka dni, warto zostawić w zamrażarce monetę?

dużo monet fot. Fotolia
Zanim wyjedziesz, włóż monetę do zamrażarki. To nie przesąd, ale mały nawyk, który może być dobroczynny dla twojego zdrowia.
Weronika Kwaśniak / 02.06.2020 16:05
dużo monet fot. Fotolia

Przed wyjazdem z domu zamykamy zawsze okna i wyciągamy wtyczki z kontaktów. W USA zawrotną karierę zrobił ostatnio pewien prosty trik, który powinniśmy wykonywać zawsze, gdy wyjeżdżamy z mieszkania choćby na weekend.

W tym kraju sztuczka stała się tak popularna głównie ze względu na występujące często huragany. U nas jednak również zdarzają się przecież dość niespodziewane wichury, a latem gwałtowne burze. Warto więc poznać tę zasadę.

Jak umieścić monetę w zamrażarce?

  • Wlej do kubka zimną wodę.
  • Wstaw go do zamrażalnika i odczekaj, aż woda całkiem zamarznie.
  • Wyjmij kubek i na wierzchu ułóż dowolną monetę.
  • Wstaw kubek ponownie do zamrażarki i tam go pozostaw.

Czemu ma służyć ta sztuczka?

Podczas twojego dwutygodniowego pobytu na wakacjach, mogły mieć miejsce gwałtowne burze i przerwy w dostawie prądu. W związku z tym jedzenie znajdujące się w zamrażarce mogło się rozmrozić i zepsuć (mimo że pozornie wygląda na świeże). Zjedzenie go może skutkować nie tylko zatruciem, ale również śmiertelnym niebezpieczeństwem - jeśli mięso zostało rozmrożone i zamrożone ponownie, może być pełne bakterii.

Prawdopodobnie po powrocie do domu byłabyś całkowicie nieświadoma tego, że prądu nie było przez dłuższy czas, a żywność w zamrażalniku nie nadaje się już do spożycia. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi kubek z monetą.

Jak rozpoznać, że zamrażalnik się wyłączył w czasie naszej nieobecności?

Jeśli pieniążek znajduje się nadal na wierzchu warstwy lodu, oznacza to że w czasie twojej nieobecności nic złego się nie działo.

Jeśli moneta jest teraz na dnie kubka, znaczy to że wszystkie produkty spożywcze należy wyrzucić. Zamrażarka całkowicie się rozmroziła i jedzenie jest zepsute.

Jeżeli natomiast pieniążek znajduje się w połowie naczynia, zachowaj ostrożność. Produkty nie muszą być zepsute, ale te delikatniejsze (np. mięso) dla bezpieczeństwa nie powinny być spożywane.

Trik z monetą w zamrażarce dla mieszkańców polskich miast może brzmieć absurdalnie. W końcu w metropoliach dość rzadko zdarzają się przerwy w dostawie prądu, a jeśli już się pojawiają, to raczej usterki są szybko usuwane. Jednak na wsi ryzyko całkowitego rozmrożenia lodówki jest bardzo realne - sama mieszkam w niewielkiej miejscowości, gdzie po burzy nie ma czasem prądu przez wiele godzin.

Czytaj także:
Skuteczny sposób na mole spożywcze. Potrzebujesz garści goździków lub ząbka czosnku
Jak zrobić domowe środki czystości - 6 sprawdzonych przepisów
Jak często zmieniać ręczniki? Wiele osób nie przestrzega tej podstawowej zasady

Redakcja poleca

REKLAMA