Jak często należy zmieniać ręczniki?

To jedna z najważniejszych porad! Niestety, wiele z nas nie przestrzega tej podstawowej zasady...
jak często zmieniać ręczniki, jak często prać ręczniki, jak często zmieniać ręcznik fot. Fotolia

Jedni zmieniają je codziennie, dochodząc niemal do higienicznej obsesji, a jeszcze inni przesadzają w drugą stronę, narażając się na szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Najwyższy czas rozprawić się z mitami! Jak często prać ręczniki? Po jakim czasie pojawiają się na nich niebezpieczne bakterie?

Na początku warto pomyśleć o tym, że...

...ręcznik to doskonałe środowisko dla setek bakterii. W najgłębszych zakamarkach tkaniny mogą się zagnieździć całe kolonie rozmaitych drobnoustrojów.

Zbyt rzadkie zmienianie ręczników może przyczynić się nie tylko do zarażenia się np. pałeczkami e coli, ale także do powstawania zmian trądzikowych na skórze. Niektórzy zbyt rzadkie pranie ręczników argumentują dość nietypowo: "Przecież wycieram czyste ciało po myciu!". Należy jednak pamiętać, że powierzchnia naszego naskórka nigdy nie jest sterylna, a bakterie bardzo lubią wilgotne i ciepłe środowisko...

Jak często prać ręczniki?

Czas przejść do meritum. Czy istnieje "odgórna" zasada, jak często zmieniać ręczniki? Powinno się to robić średnio co 3 dni. To orientacyjny przedział czasowy, po którym tracą one świeżość. Oczywiście, wszystko zależy również od indywidualnych preferencji. Niektórzy mają w zwyczaju robić to jeszcze częściej, jednak według badań nie ma to większego sensu - zbytnia sterylność również nie sprzyja naszemu organizmowi.

Pomiędzy poszczególnymi użyciami ręcznik powinien całkowicie wyschnąć. Jeśli powiesisz go w taki sposób, że cały czas będzie wilgotny, po 3 dniach będą na nim całe kolonie bakterii.


Zobacz więcej przydatnych porad domowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Zależy jakie ręczniki. Szybkoschnące z Decathlonu czy Advertex nie trzeba prać tak często