Liść laurowy na zafarbowane ubrania to prawdziwy hit. Możesz z ich pomocą uratować nawet mocno zafarbowane tkaniny

liść laurowy na zafarbowane ubrania fot. Adobe Stock, New Africa
Jak działa liść laurowy na zafarbowane ubrania? Okazuje się, że ta niepozorna roślina może uratować nawet spisane na straty ubrania. Wystarczy, że zamoczysz w nich tkaniny, a następnie wypierzesz jak zwykle. Przy mocno zafarbowanych ubraniach może być konieczne kilkukrotne powtórzenie czynności.
/ 07.01.2024 05:37
liść laurowy na zafarbowane ubrania fot. Adobe Stock, New Africa

Liście laurowe dodane do prania to prawdziwy hit, jeśli chodzi o pozbywanie się zafarbowanych plam. Jeśli więc zdarzy ci się wrzucić do pralki coś, co mocno barwi i myślisz, że reszta ubrań już jest spisana na straty, możesz jeszcze je wszystkie uratować.

Spis treści:

  1. Liść laurowy na zafarbowane ubrania: jak stosować?
  2. Jak działa liść laurowy na zafarbowane ubrania?

Jak uratować zafarbowane ciuchy? Liść laurowy na zafarbowane ubrania

Stosowanie liścia laurowego do prania to prawdziwy domowy hit. Ten naturalny składnik pomoże uratować zafarbowane tkaniny, a także zapobiegnie puszczaniu koloru już na etapie prania. Jeśli zdarzy ci się wypadek i po rozwieszeniu ciuchów zauważysz, że materiał jest przebarwiony, możesz go łatwo uratować.

Sporą ilość liści laurowych umieść w garnku i zagotuj. Nie dodawaj żadnych innych składników. Woda z liśćmi powinna gotować się przynajmniej 20-30 minut. Musi zrobić się wyraźnie ciemniejsza, a same liście muszą się odbarwić.

Tak przygotowaną, gorącą wodą zalej zafarbowane ubranie i - jeśli jest taka potrzeba - uzupełnij miskę ciepłą wodą. Pozostaw na kilka godzin, nawet na całą noc. Następnie wypierz ponownie ubranie jak zwykle. Zafarbowane plamy znikną.

Jeśli zdarzy się, że jeszcze coś zostało, możesz powtórzyć moczenie w liściach (oczywiście przygotuj wtedy nową „zalewę”). Najtrudniej będzie odbarwić jasne tkaniny, ale nie jest to niemożliwe.

jak stosować liść laurowy na zafarbowane ubrania

fot. Liście laurowe na zafarbowane ubrania/Adobe Stock, alexey351

Jak działa liść laurowy na zafarbowane ubrania?

Nie jest do końca jasne, dlaczego liście laurowe są tak skuteczne w ratowaniu zafarbowanych ubrań. Wiadomo jednak, że ich właściwości pomagają wytrącać niechciany pigment z tkanin. Jednocześnie nie uszkadzają materiału i nie zmieniają jego struktury.

Dzięki temu liście laurowe są o wiele lepszym sposobem, niż chemiczne odplamiacze. Szczególnie że w przypadku zafarbowanych ubrań (zwłaszcza kolorowych) niewiele sklepowych środków jest w stanie pomóc.

Możesz stosować zarówno suszone liście laurowe, jak i te świeże, jeśli hodujesz liść laurowy w doniczce. Ważne jest jednak, aby nie były one zwietrzałe. Opakowanie trzymaj zawsze szczelnie zammknięte - dotyczy to zarówno liści przeznaczonych do prania, jak i do gotowania.

Jak uratowac zafarbowane ciuchy

fot. Liście laurowe na zafarbowane ubrania/Adobe Stock, Tatiana Munko

Czytaj także:
Liść laurowy na trądzik
Nalewka z liści laurowych
Moczenie nóg w liściach laurowych

Redakcja poleca

REKLAMA