Kaktus wielkanocny - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Kaktus wielkanocny fot. Adobe Stock
Kaktus wielkanocny czyli Hatiora gaertneri to kwiat kwitnący wiosną, często w porze Wielkanocy. Kaktus wielkanocny i kaktus bożonarodzeniowy (grudnik) są do siebie bardzo podobne, jednak różni je wygląd kwiatów.
/ 10.03.2021 08:13
Kaktus wielkanocny fot. Adobe Stock

Kaktus wielkanocny kwitnie często w porze Wielkanocy, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Na pierwszy rzut oka kaktus wielkanocny bardzo przypomina szlumbergerę, czyli grudnika. Ten drugi zakwita w Boże Narodzenie.

Spis treści:

  1. Czym różni się kaktus wielkanocny od kaktusa bożonarodzeniowego
  2. Kaktus wielkanocny - stanowisko, pielęgnacja, podlewanie
  3. Jak rozmnażać kaktusa wielkanocnego?

Kaktus wielkanocny a kaktus bożonarodzeniowy - różnice

Kaktus wielkanocny i kaktus bożonarodzeniowy (grudnik) są do siebie łudząco podobne. Grudnik kwitnie zimą - od grudnia do lutego, podczas gdy kaktus wielkanocny jest oznaką wiosny - kwitnie od marca do maja. Obie rośliny pochodzą z Brazylii, jednak z innych rejonów, dlatego ich wymagania uprawowe różnią się.

Kwiaty kaktusa wielkanocnego mają dłuższe płatki - około 5 cm, kwiaty kaktusa bożonarodzeniowego mają około 3 cm. Płatki kwiatów kaktusa wielkanocnego są ostro zakończone. Tym, co jeszcze odróżnia te dwie rośliny, jest obecność wystających pręcików u kaktusa bożonarodzeniowego. Kaktus wielkanocny ma nietrwałe kwiaty - opadają po około 3 dniach.

Zygokaktus (kaktus bożonarodzeniowy) ma warstwy płatków kwiatów wygięte do tyłu i charakterystyczne długie pręciki.

Łodygi obu roślin są do siebie podobne: mają postać członów z ząbkowanymi brzegami. Poza okresami kwitnienia, można jednak dostrzec różnice: brzegi członów pędowych kaktusa wielkanocnego są gładkie lub tylko delikatnie powcinane. Człony kaktusa bożonarodzeniowego posiadają wyraźne wcięcia, rozrastają się na boki, przypominając parasol.

Kaktus wielkanocny - stanowisko, podlewanie, nawożenie

Kaktus wielkanocny wymaga obfitego i systematycznego podlewania w okresie wzrostu. Liście warto spryskiwać, a ziemia w doniczce powinna posiadać warstwę drenażu.

Najlepszym podłożem dla kaktusa wielkanocnego będzie zwykła ziemia do kwiatów wymieszana z piaskiem. Kaktusa wielkanocnego warto nawozić od lutego do października co 2 tygodnie. 

By kaktus wielkanocny zakwitł wiosną, potrzebuje okresu spoczynku od listopada do stycznia. Wówczas przenieś go w chłodniejsze miejsce (temperatura 10-15 stopni) i znacznie ogranicz podlewanie, zaprzestań nawożenia. Od czasu do czasu lekko spryskaj jednak glebę w doniczce i liście wodą.

Gdy pojawią się pąki to znak, że kaktus wymaga przeniesienia w cieplejsze, słoneczne miejsce. Zazwyczaj można je dostrzec w pierwszych dniach wiosny. Jeśli Wielkanoc wypada w marcu, raczej nie będziesz cieszyć się jego kwiatami w czasie świąt.

kaktus wielkanocny a bożonarodzeniowy
fot. Adobe Stock

Od lutego do października kaktus wielkanocny dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, na południowym lub zachodnim parapecie. Lubi jasne stanowisko, jednak palące słońce może sprawić, że jego pędy ściemnieją.

Kaktus wielkanocny - rozmnażanie

Rozmnażanie kaktusa wielkanocnego nie jest trudne, ponieważ roślina łatwo się ukorzenia. Najlepszą porą na rozmnażanie jest maj i czerwiec.

Wystarczy uszczknąć kawałek pędu o długości kilku centymetrów i odłożyć na kilka - kilkanaście godzin, aż miejsce pobrania nieco przeschnie.

Następnie włóż pęd do doniczki z mokrą ziemią lub pojemnika z wodą. Po ukorzenieniu przesadź do większej doniczki wypełnionej ziemią wymieszaną z piaskiem.

Czytaj więcej na temat pielęgnacji kwiatów:
Jak pobudzić storczyki do kwitnienia?
Jak zasadzić awokado? Wyhoduj awokado z pestki
Jak ukorzenić różę z łodygi? Trik na rozmnażanie róż w ziemniaku

Redakcja poleca

REKLAMA