jakie rośliny są ładne zimą, jakie rośliny ładnie wyglądają zimą, rośliny zimowe fot. Fotolia

Jakie rośliny są ładne zimą - 7 gatunków

Niektóre gatunki przez cały rok są ubrane w korale, inne cieszą oczy zielenią liści, które nie opadają. Zobacz, jakie rośliny są ładne nawet zimą!
/ 21.10.2016 10:57
jakie rośliny są ładne zimą, jakie rośliny ładnie wyglądają zimą, rośliny zimowe fot. Fotolia

Rośliny, które zachowują urodę zimą na ogół nie są wymagające. Po pierwsze są odporne na mrozy. Nie muszą też mieć szczególnie urodzajnej gleby. Wiele z nich ma swoje pospolite odmiany, rosnące na nieużytkach.

Do takich należy np. jarzębina, kalina, berberys, pięknotka. Wiele z tych roślin może przywabić do naszego ogrodu ptaki, ponieważ ich owoce lub nasiona są pokarmem dla skrzydlatych przyjaciół.

1. Berberys

Ma podłużne, drobne jagody, najczęściej czerwone, utrzymujące się na gałązkach aż do wiosny, ale są też pomarańczowe. Te jagódki są nie tylko ładne, ale i jadalne. Można z nich robić dżemy, soki i pyszne nalewki. Są również chętnie zjadane przez ptaki. Krzew nie potrzebuje urodzajnej gleby, jest odporny na suszę. Nadaje się na żywopłoty.

Owoce berberysu - na przetwory i nalewki

2. Dereń biały

Jest bujnie rosnącym krzewem, wytrzymującym nawet największe mrozy. Dobrze znosi zakwaszenie gleby. Na zimę traci liście, ale pozbawione ich pędy mają jaskrawoczerwony kolor, co pięknie kontrastuje z bielą śniegu. Można je śmiało ciąć i wykorzystywać do dekoracji, bo roślina dobrze znosi przycinanie.

3. Trawy

Są ostatnio coraz bardziej doceniane przez właścicieli ogrodów. I słusznie bo ich kępy, nawet gdy zasychają na zimę, to wyglądają bardzo malowniczo. Do najurodziwszych należy trawa pampasowa z dużymi, dekoracyjnymi kwiatostanami.

4. Rokitnik

Ma dekoracyjne pomarańczowe, okrągłe owoce, utrzymujące się na roślinie całą zimę. Z tego krzewu można tworzyć nieformowane żywopłoty. Rośnie na każdej glebie. Roczne przyrosty nie są duże, rokitnik osiąga wysokość 4–5 m dopiero po kilkunastu latach. Jest odporny na suszę, nie wymaga nawożenia.  

Co zrobić z rokitnika?

5. Rajska jabłoń

Na wiosnę zdobią ją śliczne kwiaty, a od jesieni aż do wiosny maleńkie owoce, zwane rajskimi jabłuszkami. Najlepiej sadzić je na stanowiskach słonecznych, w podłożu piaszczysto-gliniastym. Najmniejsze drzewka mają niewiele ponad metr wysokości, a większe osiągają do 6 m wysokości. Mogą  mieć pokrój bardziej kulisty, kolumnowy, a nawet płaczący.

6. Ognik szkarłatny

Jest krzewem liściastym, dorastającym do 2–3 m wysokości. Liście wprawdzie opadają po silnych mrozach, ale najbardziej cenioną ozdobą krzewu są żółte, pomarańczowe lub jaskrawoczerwone owoce, skupione w baldachogronach. One pozostają na gałązkach na zimę i są chętnie zjadane przez ptaki. Im ognik więcej słońca, tym więcej kolorowych owoców tworzy. na krzewie. Dobrze znosi suszę.

7. Jarzębina

Jej niewielkie owoce, przeważnie czerwone lub pomarańczowo-czerwone, zdobią drzewko na ogół do połowy zimy. Urośnie dosłownie wszędzie. Owoce po przemrożeniu nadają się na dżemy i soki. Jedzą je również ptaki.

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"