Tych środków czystości nigdy ze sobą nie łącz. To może być niebezpieczne dla zdrowia lub... zupełnie bez sensu

Środki czystości, których nie można ze sobą łączyć fot. Adobe Stock
Niewiele osób wie, że popularne połączenia środków czystości zupełnie nie mają sensu. Przestawiamy 5 połączeń, których najlepiej unikać.
Weronika Kwaśniak / 22.03.2021 07:00
Środki czystości, których nie można ze sobą łączyć fot. Adobe Stock

Czy kiedykolwiek, zmęczona bezsensownym szorowaniem, postanowiłaś zmiksować ze sobą różne detergenty? A może, żeby pozbyć się uporczywych plam, zmieszałaś 2 środki do prania? Nawet jeśli unikasz tych błędów, z pewnością nie zdajesz sobie sprawy, że nawet połączenie pozornie neutralnych produktów typu ocet lub soda oczyszczona, może być dla ciebie bardzo niebezpieczne.

Pewne rzeczy, nawet jeśli osobno są całkowicie niegroźne, w duecie mogą stanowić istny... koktajl Mołotowa. Dowiedz się, jakich środków pod żadnym pozorem nie wolno łączyć ze sobą!

Ocet i soda oczyszczona

To połączenie jest popularne szczególnie wśród osób, chcących ograniczyć zużycie gotowych środków czyszczących. Niewiele osób jednak wie, że to nie ma żadnego sensu.

Ocet to kwas octowy, które ma kwaśny odczyn. Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu. Soda ma zasadowe pH i zupełnie inne właściwości niż ocet. W chwili połączenia obydwu produktów otrzymamy octan sodu, który niestety nie ma wyjątkowych właściwości czyszczących

Owszem, coś tam uda się tą mieszanką wyczyścić, ale będzie ona tak skuteczna, jak sam ocet i soda oczyszczona połączona np. z wodą.

2 różne środki do udrażniania rur kanalizacyjnych

Odpływ jest zapchany, a jeden środek do udrażniania nie pomógł? Absolutnie nie łącz 2 różnych produktów, ani nawet nie stosuj jednego po drugim. To może być bardzo mieszanka, która zdaniem naukowców jest w stanie doprowadzić do wybuchu.

To najbardziej niebezpieczne połączenie, które może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wybielacz + jakikolwiek inny środek

Wybielacz, rozjaśniacz lub odplamiacz nigdy nie powinien być mieszany z innym środkiem chemicznym. Może to skutkować nie tylko zniszczeniem tkaniny, ale również w najgorszym przypadku - zatruciem osoby przebywającej obok.

Woda utleniona + ocet

Wody z octem jest wykorzystywana na sprzątanie od wielu lat. Już nasze babcie znały to połączenie i zastępowały nim wiele środków czyszczących. Jednak nawet tak naturalny sposób może być potencjalnie niebezpieczny.

Zestawianie octu z wodą utlenioną niesie ze sobą duże ryzyko. Nie jest to może śmiercionośna mieszanka, ale może prowadzić do poważnego podrażnień skóry.

Proszek do pieczenia + ocet

Ten miks nie należy do bardzo niebezpiecznych, ale jest po prostu bezsensowny... Najnowsze badania dowiodły, że w większości przypadków po prostu nie działa. Proszek do pieczenia i ocet neutralizują się wzajemnie, przez co czyszczenie staje się mniej efektywne.

Pamiętaj, że tak naprawdę łączenie jakichkolwiek środków chemicznych może skutkować nieprzewidzianą reakcją. ZAWSZE dokładnie czytaj etykiety, a jeśli nie masz pewności - nie ryzykuj. Powszechnie dostępne produkty mają w sobie wystarczająco dużo chemii, aby zadziałać samodzielnie.

Więcej na temat środków czystości:
Jak zrobić domowe środki czystości - 6 sprawdzonych przepisów
Składniki proszku do prania - 9 najważniejszych
Domowy płyn do dezynfekcji powierzchni - zobacz jak go zrobić