Jak usuwać plamy z odzieży?

Jak usuwać plamy z odzieży?

Jeżeli dojdzie do poplamienia ubrania to najważniejszą zasadą przy usuwaniu plam jest szybkość działania. Staraj się nie dopuścić do wyschnięcia plamy. By szybko zareagować na plamę na tkaninie warto mieć pod ręką zestaw przydatnych substancji, np. sól, aceton, amoniak, ocet, soda.
/ 15.09.2010 13:25
Jak usuwać plamy z odzieży?

Atrament

Gdy na białą tkaninę wyleje ci się atrament użyj soli i cytryny. Na świeżą plamę zastosuj sól, a potem pocieraj ją sokiem z cytryny. Następnie dokładnie spłukuj tkaninę i wypierz. Jeżeli atrament pojawi się na kolorowych tkaninach wówczas zanurz świeżą plamę w mleku, spłucz. Możesz też zastosować połówkę dojrzałego pomidora i pocierać nim plamę, namoczyć ubranie w zimnej wodzie, a potem wyprać.

Farba

Przy remontach częste są zabrudzenia odzieży farbą. W zależności od rodzaju farby zastosuj wodę przy farbach na bazie wody i terpentynę przy farbach olejnych. Plamy z farby na bazie wody musisz natychmiast wytrzeć szmatką nasączoną wodą. Po zaschnięciu farba w ogóle nie zejdzie z tkaniny. Farbę olejną usuniesz wacikiem nasączonym terpentyną.

Polecamy: Jak sortować tkaniny do prania

Lakier do paznokci i lakier do włosów

Plamy z lakieru do paznokci oraz lakieru do włosów usuniesz za pomocą octanu amylu, którym przecieramy zabrudzone miejsca ( z pomocą szmatki lub wacika).

Pasta do butów

Plamy z pasty do butów możesz zlikwidować używając gliceryny i rozpuszczalnika.

Pierwszym etapem pracy jest natłuszczenie plamy za pomocą gliceryny, następnie szmatką namoczoną w rozpuszczalniku usuwamy zabrudzenie.

Plamy na dziecięcych ubraniach

Gdy na ubraniach ( często ubraniach dzieci) pojawią się plamy z kredek ołówkowych lub świecowych możesz je zetrzeć z suchej tkaniny za pomocą szczotki, a następnie uprać w mydlinach.

Czytaj także: Jak odczytywać symbole na metkach

Bardzo często też na spodniach występują plamy po trawie- namocz tkaninę w zimnej wodzie, posyp plamę wodorowinianem potasu i zostaw spodnie na słońcu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)