jak usunąć zapach moczu fot. Adobe Stock

Jak usunąć zapach moczu? Sprawdzone sposoby

Zapach moczu dobrze neutralizuje cytryna. Warto działać od razu - niezależnie od tego, czy chcesz usunąć zapach moczu kota, czy może pozbyć się nieprzyjemnego aromatu po tym, jak dziecko zmoczyło materac.
/ 06.04.2020 08:56
jak usunąć zapach moczu fot. Adobe Stock

Jeśli kot nasika na dywan lub dziecko zmoczy się w nocy, postaraj się działać szybko. Z kolei gdy plamy z moczu zauważysz dopiero po jakimś czasie, warto to miejsce zwilżyć zimną wodą.

Jak usunąć zapach moczu?

Z zapachem moczu powinna poradzić sobie cytryna i soda oczyszczona.

  • CytrynaOwoc należy zmiksować w całości razem ze skórką. Tak powstałą papką z cytryny, obłóż obsikane miejsce. Zostaw na kilka godzin, a następnie zbierz i przetrzyj wilgotną szmatką.
  • Soda oczyszczona. Aby zneutralizować zapach moczu unoszący się z materaca, kanapy lub dywanu, plamę zasyp sodą oczyszczoną. Kiedy wchłonie wilgoć, zbierz ją odkurzaczem. Czynność warto powtórzyć kilka razy. Jeśli plama zdążyła już przeschnąć, warto zwilżyć miejsce zimną wodą i dopiero wtedy użyć sody.

Jak usunąć zapach moczu kota lub psa?

Samo usunięcie plamy nie sprawi, że zapach moczu zwierzaka przestanie być wyczuwalny. Uprana tkanina będzie wprawdzie czysta, ale nieprzyjemny aromat pozostanie - typowe środki do prania nie radzą sobie z usuwaniem zapachu moczu zwierzęcego.

Zapach moczu kota zneutralizuje soda z octem. Ocet to doskonały neutralizator zapachów, głównie dlatego, że sam wydziela specyficzną i intensywną woń. Z octu i sody zrób papkę i nanieś ją na zaplamione miejsce. Po kilku minutach spłucz papkę octem i upierz w ciepłej wodzie.

Zapewne przez kilka dni zamiast zapachu kociego moczu będziesz czuła intensywny zapach octu, ale ten w końcu wywietrzeje.

Jeśli moczem czuć kanapę, którą trudniej uprać, możesz użyć wody utlenionej. Jej nie musisz spłukiwać, po prostu namocz nią miejsce, na które wcześniej nasikał kot lub pies.

Zobacz więcej na temat domowych porządków:

Jak wyczyścić dywan domowym sposobem? Czyszczenie dywanów na sucho i na mokro
Jak wyczyścić dywan domowym sposobem? Czyszczenie dywanów na sucho i na mokro
Czyszczenie dywanu zacznij od dokładnego odkurzenia. Aby wyczyścić dywan wykorzystaj sodę oczyszczoną, ocet lub płyn do prania, a po kilku godzinach odkurz. Pamiętaj: jasny dywan trzeba prać co pół roku, ciemny rzadziej.
Jak wyczyścić zlew bezpiecznie i skutecznie: czyścimy zlew granitowy, stalowy, z kompozytu
Jak wyczyścić zlew bezpiecznie i skutecznie: czyścimy zlew granitowy, stalowy, z kompozytu
Czyszczenie zlewu granitowego środkiem do czyszczenia łazienki może trwale uszkodzić kamień. Z kolei aby wyczyścić zlew z kompozytu nie należy wybierać środków z drobinkami - pumeksu lub piasku.
Jak usunąć plamy z błota - skuteczne i bezpieczne sposoby
Jak usunąć plamy z błota - skuteczne i bezpieczne sposoby
Plamy z błota najczęściej pojawiają się gdy ktoś cię ochlapie. Na dywanie plamy z błota może zostawić pies. Aby usunąć plamy z błota sposób trzeba dostosować do rodzaju czyszczonej powierzchni.
Czyszczenie pralki - zobacz jak wyczyścić pralkę krok po kroku
Czyszczenie pralki - zobacz jak wyczyścić pralkę krok po kroku
Czyszczenie pralki zacznij od umycia podajnika na proszek i płyn do prania. Następnie wsyp sodę lub wlej ocet i nastaw puste pranie na 90 stopni. Powtarzaj raz w miesiącu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)