jak uratować sczerniałą biżuterię fot. Fotolia

Jak uratować sczerniałą biżuterię - porady

Nawet jeśli twój ukochany naszyjnik wygląda już kiepsko, nie spisuj go na straty!
Weronika Kwaśniak / 16.09.2014 07:00
jak uratować sczerniałą biżuterię fot. Fotolia

Wprawdzie diamenty są wieczne, ale reszta naszej biżuterii niekoniecznie. Z czasem pojawiają się na niej nieestetyczne sczernienia, przebarwienia i inne niedoskonałości. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu rezygnować z noszenia ulubionego naszyjnika, kolczyków lub bransoletki. Wystarczy kilka chwil i podniszczoną biżuterię możesz poddać samodzielnej renowacji. Sprawdź, jak uratować sczerniałą biżuterię!

Jak uratować sczerniałą biżuterię - nasze sposoby

  1. Jeśli biżuteria jest wykonana ze srebra, włóż ją na 30 minut do kwaśnego mleka. Następnie wypłucz i przetrzyj szmatką.
  2. Do sztucznej biżuterii najlepiej użyć sody oczyszczonej. Połóż błyskotki na spodeczku i posyp sodą, polej odrobiną wody. Po 15 minutach wetrzyj sodę, a następnie delikatnie ją spłucz. Tej metody lepiej nie stosować do czyszczenia srebrnej biżuterii.
  3. Jeśli srebrne świecidełka są mocno sczerniałe, możesz spróbować wyprać je w pralce. Oczywiście, nie należy wkładać bransoletki czy kolczyków bezpośrednio do bębna! Włóż je np. do skarpetki i mocno ją zawiąż, aby błyskotki nie wypadły w czasie prania.
  4. Złotą biżuterię wyczyścić za pomocą denaturatu. Do małej miseczki wlej trochę wody i tyle samo alkoholu. Pierścionek lub kolczyk zawiąż na nitce, a następnie podnoś i zamaczaj na chwilę w roztworze.
  5. Do czyszczenia biżuterii możesz kupić specjalne środki - np. pastę lub szmatkę.
  6. Osad na błyskotkach wyczyści sok z cytryny. Nie szoruj ich szczoteczką, przecieraj miękką szmatką.
Najtrudniej wyczyścić samodzielnie biżuterię z białego złota - w tym przypadku warto udać się do jubilera.

Zobacz inne porady: