Jak hodować lawendę? Nasi projektanci ogrodów docenili lawendę parę lat temu, gdy pojawiły się odmiany dobrze znoszące ostre zimy. Teraz jej krzaczki, dorastające do 50 cm, obsypane pachnącymi drobnymi kwiatuszkami można spotkać coraz częściej w przydomowych ogrodach, jak i w balkonowych skrzynkach. Zobacz, jak należy hodować lawendę!
Gdzie posadzić lawendę?
Lawendę możesz kupić w małych doniczkach w centrum ogrodniczym lub wysiać wiosną nasiona. Wybierz dla niej nasłonecznione miejsce, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być bogata w wapń (nie kwaśna), przepuszczalna. Jeśli jest gliniasta, warto dodać do niej piasku lub żwiru. Zapobiegnie to zatrzymywaniu wody.
Lawenda dobrze rośnie i ładnie wygląda w towarzystwie drobnych róż, gipsówki, szałwii, przywrotnika, bodziszka. Nie lubi natomiast towarzystwa iglaków i wrzosów. Bardzo malowniczo wyglądają obsadzone nią ścieżki, altany, skarpy i skalne ogródki.
Jak nawozić i pielęgnować lawendę?
Wiosną lawendę warto zasilić przefermentowanym kompostem lub mieszankami mineralnymi. Radzimy jednak stosować mniej nawozu niż zaleca producent na opakowaniu. Aby roślina ładnie się rozkrzewiała, trzeba ją przycinać wiosną i jesienią, po kwitnieniu.
Cięcie wiosenne może być radykalniejsze, natomiast jesienią pędy skracamy tylko o kilka centymetrów. Warto przy tym pamiętać, że lawenda nie lubi przycinania pędów mocno zdrewniałych - może potem chorować lub wolniej rosnąć. W czasie suszy wymaga podlewania, ale w skrzynkach trzeba uważać, aby jej nie przelewać.
Jak zabezpieczyć lawendę przed przymrozkami?
Chociaż nowe odmiany lawendy są dość wytrzymałe na mróz, to przed nastaniem mrozów lepiej przykryć rośliny np. gałązkami świerkowymi. Najczęściej wymarza podczas wiosennych przymrozków, więc okrywy nie wolno zdejmować zbyt wcześnie.
Zobacz także:
Gdy krzaczki lawendy po kilku latach się rozrosną, z powodzeniem można je dzielić i obsadzać kolejne pojemniki lub powiększyć rabatę.Ciekawe odmiany lawendy
Do pojemników na balkon i taras najbardziej nadają się odmiany zimujące, o niskim pokroju, np.: Dwarf Blue czy Hidcote oraz jednoroczne: Stoechas Bella i Stoechas Provencal. Ciekawostką są odmiany o kwiatach białych, jak Alba, Nana Alba, czy różowych jak Rosee. Dobrze się krzewią i mają ładny pokrój odmiany: Lanata (o ozdobnych srebrzystych liściach) orazi wąskolistna Angustifolia.
Jak zbierać lawendę?
Jeśli chcesz zasuszyć lawendę, ścinaj całe kwiatostany, nożem lub sierpem, w pełni kwitnienia. Suszy się je w przewiewnym i zacienionym miejscu, ponieważ w tych warunkach ładnie zachowują swoją barwę i nie tracą aromatycznych olejków. Wysuszone gałązki można przechowywać w całości, lub otarte w szczelnych naczyniach.
Zastosowania lawendy
Lawenda ma wiele zastosowań. Jakich?
- W ŁAZIENCE. Ponieważ lawenda pięknie pachnie, a przy tym działa odkażająco i przeciwstresowo, możesz ją dodawać do kąpieli, np. jako napar (2 łyżki suszonego ziela na litr wody). Podobnie działa olejek lawendowy, który dostaniesz w drogerii (wystarczy kilka kropli na wannę). Taka kąpiel złagodzi napięcia mięśni. Kroplą olejku wymieszanego z łyżką oleju jadalnego możesz też masować stopy.
- W KUCHNI. Liście lawendy mają dość gorzki smak i silny zapach. Używa się ich czasami jako przyprawę do pieczeni baraniej, ryb oraz sałat, zwłaszcza w połączeniu z hyzopem, cząbrem i tymiankiem. Trzeba jednak uważać, by jej nie przedawkować! Lawenda jest jednym ze składników mieszanki ziół prowansalskich.
- W SYPIALNI. Saszetki wypełnione suszonymi kwiatami lawendy lub plecione z całych jej pędów tzw. „sztyfty” nadają miłą woń pościeli, bieliźnie, odzieży. Odstraszają też mole. Zasuszone kwiatostany dobrze zachowują barwę i świetnie nadają się do tworzenia kompozycji, którymi można ozdabiać mieszkanie.
- W APTECZCE. Kwiaty lawendy mają właściwości uspokajające, przeciwskurczowe, lekko żółciopędne i moczopędne. Napar lub olejek może być używany do inhalacji gardła. Łyżkę kwiatów zalej 1,5 szkl. wrzątku. Pozostaw pod przykryciem 15 min. Pij dwa razy dziennie.