To srebrne sztućce czy tylko posrebrzane lub do złudzenia podobne? Wiemy jak je odróżnić

Stołowe srebra mają swoją cenę. I mają też podróbki. Uważaj, kupując srebrne sztućce.
Barbara Lasota / 9 miesięcy temu
Srebrne sztućce fot. Adobe Stock

Najrozsądniej kupować srebrne sztućce i inne srebrne przedmioty w miejscach  renomowanych. W przeciwnym wypadku można się narazić na duże straty finansowe, bo komplet współczesnych srebrnych sztućców dla 12 osób to koszt  ponad 40 tysięcy złotych. Sama srebrna łyżeczka do cukru kosztuje 400 – 500 zł. W przypadku antycznych srebrnych sztućców ceny bywają wyższe. Dlatego unikaj kupowania sztućców, teoretycznie srebrnych niewiadomego pochodzenia. Są metody pozwalające zminimalizować ryzyko i rozpoznać srebrne sztućce czy inne srebrne przedmioty. Polecamy próbę magnesu. Dobrze jest też znać i porównać znaki probiercze. To jednak bywa czasem zawodne.

Rozpoznawanie srebra: próba magnesu

Warto, jeśli zamierzasz kupić srebrne sztućce, zabrać ze sobą magnes. Dlatego, że srebro i złoto są tzw. diamagnetykami, więc nie reagują na magnes. Jeśli zatem magnes nie przyklei się do sztućca, to jest duże prawdopodobieństwo, że jest on srebrny lub zawiera niewielką domieszkę innych metali. W przypadku biżuterii ten test bywa mylący, ponieważ dekoracyjne przedmioty dawniej i obecnie robi się ze stopów srebra z innymi metalami, które także nie reagują na magnes. Tak więc będziemy przekonani, że kupujemy srebro, a tymczasem może to być gorszej jakości stop.  

Analiza znaków probierczych

Na srebrnych sztućcach powinien być znak probierczy zwany też cechą złotniczą. Znajduje się w mało eksponowanym miejscu. Trzeba spokojnie obejrzeć sztućce i poszukać. Ale takie znaki bywają różne. Czasem znak taki to tylko próba, informująca o zawartości srebra w stopie. Ale bywa także wybita informacja o pochodzeniu przedmiotu, dacie wykonania czy producencie. Trzeba zdawać sobie też sprawę, że srebro jest zbyt miękkie, aby wytwarzać trwałe, ozdobne przedmioty tylko z niego samego. Dlatego dodaje się do srebra np. miedź, cynę, ołów. Rzecz tylko w tym, aby np. mniej szlachetnej miedzi nie było za dużo, bo wtedy trudno już mówić o srebrnych sztućcach. Sygnatura lub całe nazwisko wytwórcy albo nazwa producenta, a także próba gwarantują dobrą jakość srebra. Kto zamierza kupić antyczne srebrne sztućce, powinien poszukać znaków probierczych znanych dawnych złotników (są np. w internecie na stronie Głównego Urzędu Miar).

Co oznacza wybity numer czyli próba

Wybite próby (oznaczone numerami) są na srebrnych sztućcach zróżnicowane i mówią o zawartości srebra w tym przedmiocie.

  • Numer 800. Oznacza, że sztućce zawierają 80 % czystego srebra.
  • Numer 830. Przedmiot zawiera 83,0% czystego srebra
  • Numer 875. Sztućce zawierają 87,5% czystego srebra.
  • Numer 925. Sztućce zawierają 92,5 % srebra. To najwyższa próba.

Ocena wyglądu

Kto ma wnikliwe oko i doświadczenie może próbować ocenić autentyczność srebrnych sztućców na podstawie wyglądu. Nie powinny być ani zbyt błyszczące, ani zbyt matowe. W rozpoznaniu srebrnych sztućców pomaga też ocena ich wagi.  Podejrzanie lekkie nie są srebrne. Niektórzy sugerują też wykonanie testu białej kartki. Przeciąga się dociśniętą do kartki np. łyżkę i ogląda ślad. Jeśli jest ciemny, sugeruje to, że sztućce nie są srebrne. Te metody nie dają jednak całkowitej pewności.

Sprawdzenie przez jubilera

To najrozsądniejsze rozwiązanie w przypadku zakupu drogich, srebrnych sztućców. Zakłady jubilerskie zwykle pobierają za takie usługi symboliczne opłaty lub robią to bezpłatnie.

Sztućce posrebrzane

Wyglądają tak jak sztućce srebrne, ale srebro stanowi tylko warstwę zewnętrzną. Dlatego są tańsze od srebrnej zastawy, często dziesięciokrotne lub jeszcze więcej. Nazywa się je platerami i też bywają piękne i wartościowe. Na targach staroci można czasem kupić wartościowe posrebrzane sztućce z Anglii, Niemiec, a także polskie pochodzące z przedwojennych zakładów braci Fraget, Norblina czy Plewkiewicza. Posrebrzane sztućce były sygnowane wybijanymi znakami towarowymi firm. Znak taki wpisany jest w kwadrat lub okrąg. Obok niego mogą być oznaczenia numeryczne, np., "40", "60", 90", "100". Im większa liczba, tym lepiej, bo to oznacza, że do srebrzenia użyto więcej srebra. Powłoka jest wtedy grubsza a więc trwalsza. Współcześnie w Polsce efektowne posrebrzane sztućce, a także srebrne produkuje Hefra. Czyszczenie srebra i sztućców posrebrzanych jest podobne. Najłatwiej robić to specjalnymi nasączonymi, delikatnymi chusteczkami, które nie rysują delikatnej powłoki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 tygodnie temu
Co za stek bzdur! Test magnesu? Próba białej kartki? Ocena wagi? Ludzie nie słuchajcie tych rad, bo to totalne dyrdymały. Pani autorka nie ma pojęcia o czym pisze.