Porada dnia: 5 prostych sposobów na czyszczenie srebra! Będzie jak nowe!

Rodzinne pamiątki czy srebrna biżuteria wymagają czasem usunięcia ciemnego nalotu. Podpowiadamy, jak to zrobić szybko, łatwo i bezpiecznie!
Jak wyczyścić srebro fot. Fotolia

Jak wyczyścić srebro? Każde rzadko używane srebro po pewnym czasie pokrywa się mniejszą lub większą warstwą patyny. Podpowiadamy, jak się jej pozbyć. Do czyszczenia srebra potrzebujesz tylko pasty do zębów, folii aluminiowej i soli, popularnego napoju 7Up lub coli, popiołu albo profesjonalnych środków chemicznych.

Jeśli decydujesz się na sposób z pastą, zwróć uwagę aby nie zawierała ona dodatków, które mają za zadanie wybielać zęby.

1. Pasta do zębów

Jednym z najpopularniejszych sposobów na to, jak skutecznie wyczyścić srebro, jest pocieranie go bawełnianą szmatką z pastą do zębów. Jest to skuteczny sposób pod warunkiem, że nie użyjemy do tej czynności pasty ze zbyt dużą ilością sodu, który niszczy srebro!

Warto również zastosować pastę, która nie posiada specjalnych środków wybielających zęby. Jeśli nie zależy ci na tym, czy srebro po czyszczeniu będzie porysowane, możesz użyć szczoteczki do zębów o średniej twardości włókien.

2. Folia aluminiowa i sól

Bardzo często polecanym sposobem pomagającym usunąć ciemny osad ze sztućców czy srebrnej biżuterii jest użycie folii aluminiowej, wody oraz soli. 

Aby wyczyścić w ten sposób srebro, należy na dno naczynia włożyć folię i położyć na nią przedmioty, które chcemy odświeżyć. Całość zalewamy gorącą wodą z solą. Naczynie odstawiamy na jakiś czas - np. do momentu wystygnięcia wody. Po tym zabiegu srebra należy dokładnie umyć i wysuszyć.

3. 7Up

Kwas zawarty w tym napoju niszczy brud, który osadził się na naszych srebrnych przedmiotach. Wystarczy zanurzyć je w tym płynie i pozostawić na jakiś czas. Po wyjęciu dokładnie umyć. Podobne właściwości posiada także Coca-Cola.

4. Środki chemiczne

Na rynku dostępne są różne środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia srebra. Specjalne ściereczki oraz płyny pozwolą nam skutecznie pozbyć się osadu.
Ale srebro możesz też czyścić zwykłym mleczkiem do czyszczenia. Warto jednak po bezpośrednim użyciu detergentu, wypłukać czyszczone przedmioty w zimnej wodzie z octem.

5. Popiół

Używanie popiołu do czyszczenia srebra to jeden z najstarszych sposobów odświeżania biżuterii czy sztućców wykonanych z tego metalu.
Aby wyczyścić srebro popiołem, należy nabrać jego niewielką ilość na zmoczoną szmatkę bawełnianą. Pocierając usuwamy brud.

Należy jednak pamiętać, aby nie stosować popiołu węglowego, gdyż może on zarysować srebro. Po wyczyszczeniu go tym sposobem warto wypolerować sztućce flanelową szmatką.

Zobacz również:
Jak wyczyścić kanapę, by cieszyła dobrym wyglądem przez lata?
9 pomysłów na wykorzystanie octu do sprzątania!Jak usunąć kamień z muszli klozetowej?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 miesiące temu
Boże jak mnie wkurzają takie teksty kogoś kto tego nigdy nie robił: "...i pozostawić na jakiś czas." Kuźwa na jaki??? Minutę? Siedem minut? Dwie doby? Rok? Ehhhh
/rok temu
Polecam sode oczyszczona czyści na błysk, wystarczy miseczkę wyłożyć folia aluminiowa, wsypać sode oczyszczona 3-4 łyżeczki i zalać to wodą i włożyć srebro.
/rok temu
a kochani, jak wyczyścić srebro, które ma taki dziwny, pomarańczowy nalot?
POKAŻ KOMENTARZE (3)