srebro.jpg fot. Adobe Stock

Najlepsze sposoby na czyszczenie srebra - będzie jak nowe! Aż 11 pomysłów!

Srebro z czasem śniedzieje i trzeba przywrócić mu dawny blask. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie! Dzięki temu uratujesz rodzinne pamiątki, sztućce i biżuterię.
/ 31.07.2017 10:28 / aktualizacja: 18.04.2019 13:14
srebro.jpg fot. Adobe Stock

Każdy przedmiot wykonany ze srebra po pewnym czasie pokrywa się mniejszą lub większą warstwą patyny. Do szybkiego wyczyszczenia srebra będziesz potrzebować tylko kilku składników! .

Na skróty:

 1. Pasta do zębów
 2. Folia aluminiowa i sól
 3. Napój gazowany
 4. Wódka
 5. Popiół
 6. Mydło i woda po ziemniakach
 7. Kreda
 8. Sok z cytryny i popiół
 9. Kurze jajo
 10. Kwaśne mleko
 11. Środki chemiczne

Skuteczne czyszczenie srebra - 11 pomysłów

Dobra wiadomość jest taka, że babcine sposoby zawsze są na czasie! Wystarczy pasta do zębów, folia aluminiowa i sól, popiół lub napój 7 Up! Poznaj także inne metody.

1. Pasta do zębów

Jednym z najpopularniejszych sposobów na to, jak skutecznie wyczyścić srebro, jest pocieranie go bawełnianą szmatką z pastą do zębów (lub szczoteczką do zębów o włóknach miękkich lub średniej twardości).

Wybierając jednak pastę, trzeba pamiętać o dwóch ważnych sprawach:

 • nie używaj pasty z dużą ilością sodu - niszczy srebro!
 • unikaj past wybielających zęby - także mogą zniszczyć srebro.

Po takim zabiegu przedmioty dokładnie opłucz i wytrzyj do sucha miękką ściereczką. 

2. Folia aluminiowa i sól

Bardzo często polecanym sposobem pomagającym usunąć ciemny osad ze sztućców czy srebrnej biżuterii jest użycie folii aluminiowej, wody oraz roztworu soli. Ważne, by był to roztwór nienasycony - najlepiej użyć około 5 łyżeczek soli na litr wody. 

Przed taką kąpielą, srebrne przedmioty musisz jednak przygotować do czyszczenia. Za pomocą ciepłej wody i mydła odtłuścisz i zmyjesz inne zanieczyszczenia. Wystarczy namydlić i przetrzeć powierzchnię biżuterii, a następnie opłukać. 

Następnie na dno naczynia (nie metalowego!) trzeba włożyć folię i wlać wrzący roztwór wody z solą. Rozmieszaj, włóż przedmioty i... czekaj. Naczynie odstaw na jakiś czas - np. do momentu wystygnięcia wody. Po tym zabiegu srebra należy dokładnie umyć i wysuszyć.

W zależności od stadium sczernienia, srebro należy zostawić w roztworze od kilkudziesięciu sekund aż do kilku godzinSam proces jest dość gwałtowny – można zatem poobserwować jak biżuteria odzyskuje utracony kolor i blask. Im więcej włożymy przedmiotów, tym reakcja będzie słabsza, wiec po jakimś czasie należy wymienić folię i zalać ją nowym roztworem.

Z chemicznego punktu widzenia proces ten zwany jest reakcją redoks (redukcja i utlenianie). W czasie tej solnej kąpieli srebro z postaci zanieczyszczeń (siarczki, tlenki) przechodzi do postaci metalicznej. Aluminium natomiast, z uwagi na to, że jest aktywniejsze chemicznie, przechodzi z postaci metalicznej do postaci związków (takich, w jakich było srebro). Tak więc folia aluminiowa „przejmuje” wszystkie zanieczyszczenia tlenku siarki – pokrywa się ciemnym osadem, którego pozbywa się srebro. Aby reakcja była możliwa, oba metale muszą być zanurzone w elektrolicie, którym w tym przypadku jest nasz wodny roztwór soli (gdyż jest to sól mocnego kwasu i mocnej zasady).

Po wyjęciu biżuterii z kąpieli, należy zmyć z niej roztwór. Wystarczy dokładnie umyć przedmiot w ciepłej wodzie z mydłem. Następnie powinniśmy dobrze wysuszyć biżuterię i znów cieszyć się jej urokiem.

Jak uratować sczerniałą biżuterię? Poznaj skuteczne i proste sposoby!

3. Napój 7 Up, cola

Do wyczyszczenia srebra idealnie nadawać będzie się popularny napój 7 Up. Kwas zawarty w tym napoju skutecznie rozpuszcza nalot, który osadził się na srebrnych przedmiotach.

Do naczynia wlej taką ilość napoju, by czyszczone przedmioty były w nim całkowicie zanurzone. Pozostaw na jakiś czas - długość moczenia zależy od stopnia zabrudzenia. Możesz co jakiś czas kontrolować postępy i w ten sposób dostosować optymalny czas. Po wyjęciu przedmioty dokładnie umyj i osusz. Podobne właściwości posiada także Coca-Cola.

4. Kąpiel w wódce

Podobnym, ale mniej gwałtownie działającym sposobem jest kąpiel w wódce lub spirytusie. Można ją zastosować do czyszczenia mniej sczerniałych przedmiotów. 

Najpierw przemyj biżuterię wodą z mydłem i opłucz. Potem zalej biżuterię którymś z wymienionych płynów i odstaw na kilkanaście godzin. Reakcja oczyszczana nie jest tak gwałtowna, więc można taką kąpiel przygotować wieczorem a rano sprawdzić jej efekty

Po zakończeniu kąpieli, tradycyjnie dokładnie myjemy biżuterię mydłem i spłukujemy ciepłą wodą, na koniec starannie suszymy.

5. Popiół

Używanie popiołu do czyszczenia srebra to jeden z najstarszych sposobów odświeżania biżuterii czy sztućców wykonanych z tego metalu. Nabierz niewielką ilość popiołu na zmoczoną, bawełnianą szmatkę i pocieraj zabrudzone przedmioty. 

Należy jednak pamiętać, aby nie stosować popiołu węglowego, gdyż może on zarysować srebro. Po wyczyszczeniu go tym sposobem warto wypolerować sztućce flanelową szmatką.

6. Mydło i woda po ziemniakach

Pierścionki, broszki, kolczyki, bransoletki, komplety srebrne należy umyć w ciepłej wodzie z mydłem. Następnie trzeba opłukać je w ostudzonej wodzie po gotowanych w mundurkach ziemniakach. Potem wystarczy starannie i delikatnie wypolerować srebro miękką flanelą.

7. Kreda

Srebro można czyścić także pokruszoną i namoczoną wodą kredą. Tak zrobioną papkę wcieraj w srebrny przedmiot, a następnie opłucz i osusz przedmiot. Tego sposobu nie używaj jednak do czyszczenia biżuterii i delikatnych elementów - wapno rysuje powierzchnię!

8. Mieszanka soku z cytryny i popiołu

Ta metoda również jest skuteczna, jednak zajmuje zdecydowanie sporo czasu. Również nie zaleca się jej do czyszczenia delikatnych przedmiotów, ponieważ rysuje powierzchnię. 

9. Kurze jajo

Na powierzchnię srebra nałóż pianę ubitą z białka jaja kurzego. Pocieraj flanelą do uzyskania pożądanego efektu. Następnie spłucz dokładnie ciepłą wodą i starannie osusz.

10. Kąpiel w kwaśnym mleku

Sposób polecany raczej do czyszczenia większych przedmiotów. Wystarczy przemyty mydłem i opłukany wodą przedmiot wstawić na pół godziny do kwaśnego mleka. Po 30 minutach wyjmij srebro, opłucz i poleruj miękką szmatką.

11. Środki chemiczne

Jeśli twoje srebrne przedmioty są bardzo zabrudzone i domowe metody czyszczenia sobie z nimi nie radzą, pozostaje ci użycie specjalnych środków chemicznych dostępnych na rynku: ściereczek lub płynów. Pozwolą na skuteczne pozbycie się osadu. 

Srebro możesz jednak też czyścić zwykłym mleczkiem do czyszczenia. Warto jednak po bezpośrednim użyciu detergentu wypłukać czyszczone przedmioty w zimnej wodzie z octem.

Zobacz również:
Jak wyczyścić kanapę, by cieszyła dobrym wyglądem przez lata?
9 pomysłów na wykorzystanie octu do sprzątania!Jak usunąć kamień z muszli klozetowej?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/18.12.2018 19:23
Boże jak mnie wkurzają takie teksty kogoś kto tego nigdy nie robił: "...i pozostawić na jakiś czas." Kuźwa na jaki??? Minutę? Siedem minut? Dwie doby? Rok? Ehhhh
/11.01.2018 19:31
Polecam sode oczyszczona czyści na błysk, wystarczy miseczkę wyłożyć folia aluminiowa, wsypać sode oczyszczona 3-4 łyżeczki i zalać to wodą i włożyć srebro.
/31.07.2017 16:25
a kochani, jak wyczyścić srebro, które ma taki dziwny, pomarańczowy nalot?
POKAŻ KOMENTARZE (3)