Czyszczenie srebra bez tajemnic: domowe, sprawdzone sposoby

Czyszczenie srebra fot. Adobe Stock, Andrey Cherkasov
Czyszczenie srebra nie jest trudne, nie musisz też posiadać specjalnych środków. Aby wyczyścić sczerniałe srebro, wykorzystaj domowe sposoby. Sprawdzi się przede wszystkim pasta do zębów, sok z cytryny, popiół lub gazowany napój. Możliwości jest wiele - wybierz tę, która będzie dla ciebie najwygodniejsza.
Małgorzata Machnicka / 02.09.2022 11:27
Czyszczenie srebra fot. Adobe Stock, Andrey Cherkasov

Czyszczenie srebra nie powinno sprawiać większych trudności. Nasze sprawdzone domowe sposoby przydadzą się każdej miłośniczce srebrnej biżuterii lub posiadaczce srebrnych sztućców i przedmiotów.

Warto wiedzieć, że każdy przedmiot wykonany ze srebra po pewnym czasie ciemnieje i pokrywa się mniejszą lub większą warstwą patyny. Do szybkiego wyczyszczenia srebra potrzebujesz tylko kilku składników.

Spis treści:

  1. Czyszczenie srebra w domu: domowe sposoby
  2. Czyszczenie srebra pastą do zębów
  3. Czyszczenie srebra folią aluminiową i sodą
  4. Czym jeszcze można wyczyścić srebro?
  5. Preparaty do czyszczenia srebra

Czyszczenie srebra w domu: najpopularniejsze domowe sposoby

Czyszczenie srebra domowym sposobem pozwala na szybkie i skuteczne pozbycie się sczerniałych elementów i przywrócenie biżuterii czy sztućcom świeżego wyglądu. Jeśli twoje przedmioty są bardzo zabrudzone i domowe metody czyszczenia srebra sobie z nimi nie radzą, pozostaje ci użycie specjalnych środków chemicznych dostępnych na rynku: ściereczek lub płynów. Pozwolą na skuteczne pozbycie się osadu. 

Czyszczenie srebra pastą do zębów

Jednym z najpopularniejszych sposobów na to, jak skutecznie wyczyścić srebro, jest pocieranie go bawełnianą szmatką z pastą do zębów (lub szczoteczką do zębów o włóknach miękkich lub średniej twardości).

Wybierając jednak pastę, trzeba pamiętać o dwóch ważnych sprawach:

  • nie używaj pasty z dużą ilością sodu,
  • unikaj past wybielających zęby.

Obie mogą zniszczyć srebro. Po takim zabiegu przedmioty dokładnie opłucz i wytrzyj do sucha miękką ściereczką

czyszczenie srebra pastąfot. Czyszczenie srebra pastą do zębów/Adobe Stock, irissca

Czyszczenie srebra folią aluminiową i sodą

Bardzo często polecanym sposobem pomagającym usunąć ciemny osad ze sztućców czy srebrnej biżuterii jest zastosowanie folii aluminiowej, wody oraz roztworu soli. Ważne, by był to roztwór nienasycony - najlepiej użyć około 5 łyżeczek soli na litr wody. 

Na dno naczynia (nie metalowego!) trzeba włożyć folię i wlać wrzący roztwór wody z solą. Rozmieszaj, włóż przedmioty i... czekaj. Naczynie odstaw na jakiś czas - np. do momentu wystygnięcia wody. Po tym zabiegu srebra należy dokładnie umyć i wysuszyć.

W zależności od stadium sczernienia, srebro należy zostawić w roztworze od kilkudziesięciu sekund aż do kilku godzinPo wyjęciu biżuterii z kąpieli, należy zmyć z niej roztwór. Wystarczy dokładnie umyć przedmiot w ciepłej wodzie z mydłem. Następnie dobrze wysusz biżuterię i znów ciesz się jej urokiem.

Czym jeszcze można wyczyścić srebro? 

Do czyszczenia srebra w domu przydadzą się również: popularne napoje gazowane, wódka, sok z cytryny czy kreda.

Czyszczenie srebra napojem gazowanym

Do wyczyszczenia srebra idealnie nadawać będzie się popularny napój 7 Up. Kwas zawarty w tym napoju skutecznie rozpuszcza nalot, który osadził się na srebrnych przedmiotach.

Do naczynia wlej taką ilość napoju, by czyszczone przedmioty były w nim całkowicie zanurzone. Pozostaw na jakiś czas - długość moczenia zależy od stopnia zabrudzenia. Możesz co jakiś czas kontrolować postępy i w ten sposób dostosować optymalny czas. Po wyjęciu przedmioty dokładnie umyj i osusz. Podobne właściwości posiada także Coca-Cola.

Czyszczenie srebra w alkoholu

Podobnym, ale mniej gwałtownie działającym sposobem jest kąpiel w wódce lub spirytusie. Można ją zastosować do czyszczenia mniej sczerniałych przedmiotów. 

Najpierw przemyj srebrną biżuterię wodą z mydłem i opłucz. Potem zalej ją którymś z wymienionych płynów i odstaw na kilkanaście godzin. Reakcja oczyszczana nie jest tak gwałtowna, więc można taką kąpiel przygotować wieczorem a rano sprawdzić jej efekty. Po zakończeniu kąpieli, tradycyjnie dokładnie umyj biżuterię mydłem i spłucz ciepłą wodą. Na koniec starannie wysusz.

Czyszczenie srebra popiołem

Używanie popiołu do czyszczenia srebra to jeden z najstarszych sposobów odświeżania biżuterii czy sztućców wykonanych z tego metalu. Nabierz niewielką ilość popiołu na zmoczoną, bawełnianą szmatkę i pocieraj zabrudzone przedmioty. 

Należy jednak pamiętać, aby nie stosować popiołu węglowego, gdyż może on zarysować srebro. Po wyczyszczeniu tym sposobem, warto wypolerować srebrne sztućce flanelową szmatką.

Czyszczenie srebra mydłem i wodą po ziemniakach

Czym najlepiej wyczyścić srebrny łańcuszek, pierścionek, kolczyki lub bransoletkę? Mydłem i wodą po ziemniakach. Czyszczenie srebrnej biżuterii zacznij od umycia jej w ciepłej wodzie z mydłem. Następnie opłucz ją w ostudzonej wodzie po gotowanych w mundurkach ziemniakach. Na koniec starannie i delikatnie wypoleruj srebro miękką flanelą.

Czyszczenie srebra kredą

Srebro można czyścić także pokruszoną i namoczoną wodą kredą. Tak zrobioną papkę wcieraj w srebrny przedmiot, a następnie opłucz i osusz przedmiot. Tego sposobu nie używaj jednak do czyszczenia biżuterii i delikatnych elementów - wapno rysuje powierzchnię!

Czyszczenie srebra kurzym jajem

Na powierzchnię srebra nałóż pianę ubitą z białka jaja kurzego. Pocieraj flanelą do uzyskania pożądanego efektu. Następnie spłucz dokładnie ciepłą wodą i starannie osusz.

Czyszczenie srebra kwaśnym mlekiem

Sposób polecany raczej do czyszczenia większych przedmiotów. Wystarczy przemyty mydłem i opłukany wodą srebrny przedmiot wstawić na pół godziny do kwaśnego mleka. Po tym czasie wyjmij srebro, opłucz i poleruj miękką szmatką.

jak czyścić srebrną biżuterięfot. Czyszczenie srebrnej biżuterii/Adobe Stock, Piman Khrutmuang

Preparaty do czyszczenia srebra

Jeśli domowe sposoby są nieskuteczne albo po prostu nie chcesz po nie sięgać, możesz wykorzystać chemiczne preparaty. Dostępne są w sklepach z biżuterią, a także w niektórych drogeriach i marketach. Najlepiej korzystaj z nich w rękawiczkach.

Srebro możesz jednak też czyścić zwykłym mleczkiem do czyszczenia, tym samym, którym czyścisz np. wannę czy zlew w kuchni. Warto jednak po bezpośrednim użyciu detergentu, wypłukać czyszczone przedmioty w zimnej wodzie z octem.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 07.07.2021.

Czytaj także:
Jak wyczyścić kanapę
9 pomysłów na wykorzystanie octu do sprzątaniaJak usunąć kamień z muszli klozetowej?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA