Czy pozłacane srebro się ściera fot. iStock by Getty Images

Czy pozłacane srebro się ściera?

Pozłacane srebro może się szybko ścierać, wszystko zależy od jakości i grubości złota oraz tego, jak je użytkujemy. Pamiętaj, by biżuterię z pozłacanego srebra zdejmować przed snem i kąpielą.
Barbara Lasota / 08.06.2020 08:14
Czy pozłacane srebro się ściera fot. iStock by Getty Images

Panuje opinia, że pozłacane srebro ściera się dość szybko. Owszem, są na rynku takie wyroby - zazwyczaj są one stosunkowo tanie, ponieważ warstwa złota, którą zastosowano jest cienka i przy intensywnym użytkowaniu po prostu się wyciera.

Ale są pozłacane srebrne przedmioty bardzo trwałe i piękne. Zależy to od jakości złota, jego grubości i staranności wykonania. Na trwałość pozłacanego srebra ma również wpływ sam użytkownik - jeśli się o nie dba, potrafi w nienagannym stanie i bez uszczerbków przetrwać wieki.

Na czym polega pozłacanie srebra?

Pozłacanie srebra to jego uszlachetnianie. Chodzi tu nie tylko o atrakcyjny wygląd złota, jego królewski blask, ale także o większą odporność na utlenianie, czernienie. Pozłacanie (złocenie) polega na tworzeniu powłoki galwanicznej. Jest to proces elektrochemiczny polegający na zanurzeniu przedmiotu w kąpieli w której złoto osadza się na jego powierzchni.

Jak wybrać najlepszą jakość pozłacanego srebra?

W pozłacanej biżuterii grubość warstwy złota ma na ogół do 0,5 mikrometra. Najczęściej stosuje się czyste złoto 24-karatowe, ale czasem stop złota czyli złoto z domieszką innych metali, co daje gorszy efekt. Czyste 24-karatowe złoto ma głęboką żółtą barwę. Im warstwa złota grubsza (bliżej wartości 0,5 mikrometra tym będzie trwalsza. Ale jeszcze trwalsze, jak łatwo się domyśleć, jest srebro pozłacane dwukrotnie warstwą złota. 

Najpierw nakłada się warstwę podkładową, a potem tę właściwą. W sumie daje to 1 mikrometr złota. Wniosek z tego taki, że kupując pozłacane srebro które ma być trwałe, trzeba się upewnić jak i jakim złotem je pozłocono.

pozłacane srebro
fot. iStock

Jak zapobiec wycieraniu się pozłacanego srebra?

Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Biżuterię z pozłacanego srebra zdejmuj przed snem, kąpielą, a pierścionki także przed myciem naczyń i sprzątaniem.

Pozłacane srebro nie będzie się ścierać, jeśli każdą sztukę biżuterii będziesz przechowywać w osobnym płóciennym woreczku lub zawinięte w szmatki, serwetki i włożone do strunowych woreczków.  

Czyszczenie pozłacanej biżuterii powinno być ostrożne, najlepiej używać specjalnych miękkich chusteczek. Można je kupić w sklepach jubilerskich i często w drogeriach.

Można także czyścić srebro pokryte warstewką złota domowymi metodami. Dobre efekty daje lekkie natarcie rozkrojoną cytryną lub sokiem z cebuli. Pozostaw biżuterię na 1–2 godziny po czym dobrze wypłucz i delikatnie osusz. Silne pocieranie może uszkodzić powłokę złota.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.04.2018 r.

Więcej domowych porad:
Jak usunąć pleśń z ubrań?
Sprzątanie kuchni krok po kroku

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/02.07.2020 07:45
Mam pozłacane srebrne kolczyki z Prana Shop i nic złego mi się z nimi nie dzieje. Jakość jest świetna, kolor - no ani odrobinę się nie wytarły ani nie zczerniały chociaż chodzę w nich bardzo często. Dużo widać zależy od dobrej jakości