Wiemy jaka pozłacana srebrna biżuteria się nie ściera i jak o nią dbać

Pozłacane srebro bywa różnej jakości. Trzeba umieć wybrać dobre.
Barbara Lasota / 9 miesięcy temu
Pozlacane srebro fot. Adobe Stock

Panuje opinia, że pozłacane srebro się ściera dość szybko. Zdarzają się takie wyroby. Zazwyczaj są one stosunkowo tanie, ponieważ warstwa złota, którą zastosowano jest cienka i przy intensywnym użytkowaniu nic dziwnego, że się ściera. Ale są pozłacane srebrne precjoza trwałe i piękne. Zależy to od jakości złota, jego grubości i staranności wykonania. Trwałość pozłacanego srebra w dużym stopniu zależy także od użytkownika. Jeśli się o nie dba, nie ściera się szybko.

Na czym polega pozłacanie srebra

Pozłacanie srebra to jego uszlachetnianie. Chodzi tu nie tylko o atrakcyjny wygląd złota, jego królewski blask, ale także o większą odporność na utlenianie, czernienie. Pozłacanie (złocenie)  polega na tworzeniu powłoki galwanicznej. Jest to proces elektrochemiczny polegający na zanurzeniu przedmiotu w kąpieli w której złoto osadza się na jego powierzchni.

Ile złota na srebrze

W pozłacanej biżuterii grubość warstwy złota ma na ogół do 0,5 mikrometra. Najczęściej stosuje się czyste złoto 24-karatowe, ale czasem stop złota czyli złoto z domieszką innych metali, co daje gorszy efekt. Czyste 24-karatowe złoto ma głęboką żółtą barwę. Im warstwa złota grubsza (bliżej wartości 0,5 mikrometra tym będzie trwalsza. Ale jeszcze trwalsze, jak łatwo się domyśleć, jest srebro pozłacane dwukrotnie warstwą złota. Najpierw nakłada się warstwę podkładową, a potem tę właściwą. W sumie daje to 1 mikrometr złota. Wniosek z tego taki, że kupując pozłacane srebro które ma być trwałe, trzeba się upewnić jak i jakim złotem je pozłocono.

Jak zapobiec ścieraniu

Bardzo ważny jest sposób pielęgnacji biżuterii.

  • Zdejmuj biżuterię z pozłacanego srebra przed snem, kąpielą, a pierścionki także przed myciem naczyń i sprzątaniem.
  • Przechowuj każdą sztukę pozłacanego srebra w osobnym płóciennym woreczku lub zawinięte w szmatki, serwetki i włożone do strunowych woreczków.  
  • Czyszczenie pozłacanej biżuterii powinno być ostrożne, najlepiej używać specjalnych miękkich chusteczek. Można je kupić w sklepach jubilerskich i często w drogeriach. Można także czyścić srebro pokryte warstewką złota domowymi metodami.  Dobre efekty daje lekkie natarcie rozkrojoną cytryną lub sokiem z cebuli. Pozostaw biżuterię na 1–2 godziny po czym dobrze wypłucz i delikatnie osusz. Silne pocieranie może uszkodzić powłokę złota.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)