Jak przedłużyć trwałość ubrań - 5 porad

jak przedłużyć trwałość ubrań, jak dbać o ubrania, jak uratować ubranie przypalone żelazkiem fot. Fotolia
Sfilcowany sweter, zastarzała plama, zafarbowana bluzka, przypalenie żelazkiem i mole - jest ratunek!
Weronika Kwaśniak / 02.12.2014 07:30
jak przedłużyć trwałość ubrań, jak dbać o ubrania, jak uratować ubranie przypalone żelazkiem fot. Fotolia

Każda z nas chciałaby, aby ulubiony sweterek czy spódniczka służyły jak najdłużej. Warto na co dzień starannie dbać o ubrania! Sukienki czy kostiumu, który zdejmiesz po powrocie z pracy, nie chowaj od razu do szafy. Zawieś na wieszaku, a potem wynieś na balkon lub powieś
w otwartym oknie, aby się przewietrzyły.
Zadbaj, żeby odzież miała luz na półkach i drążkach.

Ważny jest odpowiedni dobór wieszaków - powinny być dopasowane do wielkości stroju, aby nie wypychały tkanin. A jak radzić sobie z odzieżowymi katastrofami? Dowiedz się też, jak im zapobiec!

1. Sfilcowany sweter

  • Jeśli sfilcowanie jest lekkie, wystarczy włożyć sweterek do świeżego mleka i pozostawić na 3–4 godziny. Nie płukać, odcisnąć.
  • Aby delikatna odzież nie filcowała się, pierz ją i płucz w prawie zimnej wodzie. Susz z dala od źródeł ciepła. Używaj do prania szamponu.

2. Przypalenie żelazkiem

  • Lekkie zażółcenie zwilż zimną wodą i zalej wodą utlenioną. Na delikatną tkaninę nałóż pianę z białka z solą (na 15 minut).
  • Jak zapobiegać przypaleniu? Delikatne tkaniny prasuj zawsze przez kawałek cienkiego, bawełnianego materiału. Możesz też wykorzystać gotowe siatki z poliestru (cena to ok. 10-12 zł).

3. Zafarbowane pranie

  • Gdy biała odzież zafarbuje od kolorowej, przerwij pranie, wyjmij tę kolorową, wsyp nową porcję proszku i wypierz ponownie.
  • Pamiętaj, aby nie łączyć odzieży białej z kolorową! Możesz stosować do prania chusteczki wyłapujące kolor (koszt to ok. 18 zł).

4. Zastarzała plama

  • Zastarzałe zabrudzenia świetnie usuwa maślanka. Tkaninę trzeba w niej moczyć przez godzinę, a następnie spłukać i uprać.
  • To ważne - plamę staraj się zawsze usunąć jak najszybciej, bo pod wpływem światła i powietrza utrwali się. Dotyczy to zwłaszcza plam z owoców, soków, wina, krwi.

5. Ubranie zaatakowane przez mole

  • Tkaninę ze śladami żerowania moli włóż na godzinę do zamrażalnika. Niska temperatura zniszczy szkodniki!
  • Porozkładaj w szafie saszetki z suszoną lawendą, rozmarynem, skórkami pomarańczy - odstraszą mole.
Na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń z "Przyjaciółki"

Zobacz też inne nasze porady:

Redakcja poleca

REKLAMA