Jak prasować ubrania

Jak prasować ubrania? fot. Fotolia
Większość z nas nie lubi prasowania, ale przecież nie uda się go uniknąć. Zdradzamy sposoby, które pozwolą uporać się z tym zajęciem szybciej
/ 14.10.2013 10:43
Jak prasować ubrania? fot. Fotolia
Przede wszystkim warto mieć dobry sprzęt: nowoczesne żelazko (wyposażone w stopę, która nie przywiera do tkanin) oraz wygodną deskę do prasowania: stabilną, szeroką, z regulowaną wysokością.
  • Czytaj metki. Stosuj się do zawartych tam poleceń. Zawsze podana jest na nich odpowiednia temperatura prasowania. Jeśli boisz się, że żelazko zostało zbyt mocno nagrzane, zrób test jego czubkiem na niewidocznej, wewnętrznej części ubrania.
  • Używaj spryskiwacza. Strumień wody nie powinien być jednak zbyt silny. Najlepiej, gdy ma postać mgiełki. Duże krople mogą pozostawić ślady na delikatnych tkaninach.
  • Prasuj wzdłuż włókien tkaniny. Wówczas jej nie rozciągniesz. Unikaj kolistych ruchów, nie naciskaj zbyt mocno żelazka. Pozwól mu ślizgać się po materiale. Rozpocznij prasowanie od środka ubrania i posuwaj się w kierunku brzegów.
  • Rozwieś wyprasowaną odzież. Pozostaw na godzinę lub dłużej. Materiał dobrze odparuje wilgoć, wyschnie. Nie pogniecie się tak szybko w szafie.

Jak prasować ubrania?

Poliester


Nie nagrzewaj zbyt mocno żelazka (najwyżej 85 st. C), bo sztuczne włókna są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i łatwo je przypalić. Prasuj na sucho lub lekko skrop wodą.

Len


Skrop wodą, włóż na pół godziny do zamrażalnika. Pod wpływem ciepła materiał będzie intensywnie parować i ładnie go wygładzisz. Prasuj w temp. 220 st. C.

Bawełna


Jasne tkaniny bawełniane prasuj po prawej stronie, zaś ciemne i czarne – zawsze po lewej (nie będą się wyświecać) w temp. 180 st. C.

Dżins


Skrop wodą z octem (materiał się nie wyświeci), prasuj przez wilgotny kawałek tkaniny (temp. 220 st. C). Silne zagniecenia posmaruj po lewej stronie mydłem.

Aplikacje


Np. cekiny, naszywki, napisy, itp. prasuj zawsze po lewej stronie (w temp. 80 st. C) lub przez papier albo kawałek bawełny – nie zniszczą się i nie stopią.

Jedwab


Jest delikatny, ale wymaga dość wysokiej temp. (ok. 130 st. C). Prasuj, gdy jest wilgotny, najlepiej przez bibułę rozłożoną na wierzchu i pod spodem.

Na podstawie art. M. Świgoń, Bez jednej fałdki, "Przyjaciółka" nr 20, 2013.

Redakcja poleca

REKLAMA