jak się pozbyć zapachu papierosów fot. Adobe Stock, nicoletaionescu

Jak pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania i ubrań

Jak pozbyć się zapachu papierosów? Najlepiej byłoby, aby domownicy rzucili nałóg, wtedy ubrania, tapicerka czy inne tekstylia nie przesiąkałyby zapachem. Jeśli to dla ciebie żadna rada albo masz palących znajomych, sięgnij po domowe sposoby, takie jak świece zapachowe, kawa czy soda oczyszczona. Możesz kupić także profesjonalny oczyszczacz powietrza.
/ 25.04.2022 12:42
jak się pozbyć zapachu papierosów fot. Adobe Stock, nicoletaionescu

Jak pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania, samochodu i ubrań? Palenie papierosów to nałóg szkodliwy nie tylko dla organizmu, lecz także dla naszych mieszkań. Dym papierosowy wchodzi dosłownie we wszystko: zasłony, pościel, meble tapicerowane, dywany. Najprościej i najzdrowiej byłoby rzucić palenie. Czasem jednak zdarza się, że ktoś z twoich bliskich pali albo kupisz przez internet coś używanego, co przesiąkło zapachem dymu. Jak sobie z tym poradzić?

Spis treści:

  1. Soda oczyszczona
  2. Kawa
  3. Oczyszczacz powietrza
  4. Świece zapachowe
  5. Olejek herbaciany

Jak pozbyć się zapachu papierosów: soda oczyszczona

Zapach papierosów wyjątkowo łatwo wnika w obicie kanapy, fotela czy w dywan. Jeśli masz taką możliwość, najlepszym wyborem byłoby wystawienie ich na balkon lub do ogrodu na kilka godzin, a najlepiej dni. Jeśli nie, użyj sody oczyszczonej.

Sodę oczyszczoną rozsyp na dywanie i kanapie i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie odkurz. Zastosowanie sody oczyszczonej do neutralizowania zapachów to popularny sposób na to, by mieszkanie znów pachniało świeżością.

Jak pozbyć się zapachu papierosów: kawa

Kawa to popularny neutralizator zapachów - często w drogeriach jest dostępna właśnie po to, byś mogła ocenić, jak pachną perfumy. Inaczej po wypróbowaniu kilku flakonów wszystko pachniałoby tak samo. Aby pozbyć się zapachu dymu papierosowego, zaparz kawę w zaparzaczu. Pozwól, aby jej aromat wypełnił całe mieszkanie. Możesz także rozsypać kawę na przesiąkniętych dymem powierzchniach i pozostawić na kilka godzin. Uważaj jednak, żeby kawa nie zafarbowała materiału.

jJak pozbyć się zapachu papierosów z domu
fot. Jak pozbyć się zapachu papierosów/Adobe Stock, BRAD

Jak pozbyć się zapachu papierosów: oczyszczacz powietrza

Chyba najlepszym sposobem na pozbycie się szkodliwych substancji z powietrza jest zastosowanie oczyszczacza. Zaawansowane technologicznie sprzęty same włączają się, gdy poziom zanieczyszczeń wzrasta. Oczyszczacz powietrza doskonale wychwytuje nieprzyjemne zapachy i neutralizuje je, zanim zdążą wniknąć w tkaniny. Dodatkowo świetnie sprawdzają się, gdy masz w domu alergika. Na rynku dostępne są oczyszczacze różnej wielkości i w różnych kształtach - na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jak pozbyć się zapachu papierosów: świece zapachowe

Pozbycie się zapachu papierosów z całego mieszkania bywa naprawdę trudne - zasłony i firanki najlepiej byłoby uprać, a dom porządnie wywietrzyć. Jednocześnie postaw w domu świece zapachowe, które stopniowo uwalniają przyjemny aromat i mogą pomóc, jeśli w domu jest palacz. Najskuteczniejsze w maskowaniu zapachu dymu papierosowego będą tzw. świece antynikotynowe. Najłatwiej dostać je przez internet.

Wiele osób chętnie stosuje też kadzidełka - mają intensywniejszy zapach i mogą skuteczniej maskować woń papierosów, ale uwaga: dym z kadzidełek może być dla zdrowia nawet groźniejszy, niż dym papierosowy.

jak pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania
fot. Jak pozbyć się zapachu papierosów/Adobe Stock, Syda Production

Jak pozbyć się zapachu papierosów: olejek herbaciany

Olejkiem herbacianym warto od czasu do czasu przetrzeć meble - nie zniszczy ich powierzchni, za to zamaskuje nieprzyjemny zapach papierosów. Pamiętaj, że walka z zapachem dymu z papierosów to syzyfowa praca, jeśli w mieszkaniu regularnie się pali. Zdecydowanie lepszy efekt da jednorazowe czyszczenie i odświeżenie mieszkania w połączeniu z zaprzestaniem palenia w pomieszczeniach.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.10.2013.

Czytaj także:
Jak wyczyścić ekspres do kawy
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów
Jak wyczyścić pralkę