Jak pozbyć się zapachu papierosów fot. Adobe Stock

Jak pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania - sprawdzone sposoby

Aby skutecznie pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania warto uprać zasłony, a kanapę i dywan odświeżyć sodą oczyszczoną. Podajemy kilka skutecznych sposobów na zneutralizowanie zapachu papierosów.
/ 18.02.2020 12:42
Jak pozbyć się zapachu papierosów fot. Adobe Stock

Palenie papierosów to nałóg szkodliwy nie tylko dla organizmu, lecz także dla naszych mieszkań. Dym papierosowy wchodzi dosłownie we wszystko: zasłony, pościel, meble tapicerowane, dywany.

Najprościej i najzdrowiej byłoby nie palić w mieszkaniu, ale jeśli już mieszkanie śmierdzi dymem papierosowym, pora zacząć działać.

Na skróty:

  1. Soda oczyszczona
  2. Kawa
  3. Oczyszczacz powietrza
  4. Świece zapachowe
  5. Olejek herbaciany

Jak pozbyć się zapachu papierosów: soda oczyszczona

Zapach papierosów wyjątkowo łatwo wnika w obicie kanapy, fotela czy w dywan. Jeśli masz taką możliwość, najlepszym wyborem byłoby wystawienie ich na balkon, jeśli nie - użyj sody oczyszczonej.

Sodę oczyszczoną rozsyp na dywanie i kanapie i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie odkurz. Zastosowanie sody oczyszczonej do neutralizowania zapachów to popularny sposób na to, by mieszkanie znów pachniało świeżością.

Jak pozbyć się zapachu papierosów: kawa

Kawa to popularny neutralizator zapachów - często w drogeriach jest dostępna właśnie po to, byś mogła ocenić, jak pachną perfumy. Inaczej po wypróbowaniu kilku flakonów wszystko pachnie tak samo.

Aby pozbyć się zapachu dymu papierosowego, zaparz kawę w zaparzaczu. Pozwól, aby jej aromat wypełnił całe mieszkanie.

Jak pozbyć się zapachu papierosów: oczyszczacz powietrza

Chyba najlepszym sposobem na pozbycie się szkodliwych substancji z powietrza jest zastosowanie oczyszczacza. Podpowiadamy jak wybrać oczyszczacz powietrza, który spełni twoje wymagania. 

Zaawansowane technologicznie sprzęty same włączają się, gdy poziom zanieczyszczeń wzrasta.

Jak pozbyć się zapachu papierosów: świece zapachowe

Pozbycie się zapachu papierosów z całego mieszkania bywa naprawdę trudne - zasłony i firanki najlepiej byłoby uprać, a dom porządnie wywietrzyć.

Kiedy jednak i to nie pomaga, warto zastosować świece zapachowe. Najlepiej działają, kiedy palą się równocześnie z paleniem papierosów. Najskuteczniejsze w maskowaniu zapachu dymu papierosowego będą tzw. świece antynikotynowe.

Wiele osób chętnie stosuje kadzidełka - mają intensywniejszy zapach i mogą skuteczniej maskować woń papierosów, ale uwaga: dym z kadzidełek może być dla zdrowia nawet groźniejszy niż dym papierosowy.

Jak pozbyć się zapachu papierosów: olejek herbaciany

Olejkiem herbacianym warto od czasu do czasu przetrzeć meble - nie zniszczy ich powierzchni, za to zamaskuje nieprzyjemny zapach papierosów. 

Pamiętaj, że walka z zapachem dymu z papierosów to syzyfowa praca, jeśli w mieszkaniu regularnie się pali. Zdecydowanie lepszy efekt da jednorazowe czyszczenie i odświeżenie mieszkania w połączeniu z zaprzestaniem palenia w pomieszczeniach.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Joanny Szczepaniak. Pierwotnie został opublikowany 30.10.2013.

Zobacz więcej sprawdzonych porad domowych: