Jak pozbyć się szczurów z domu i ogrodu?

jak pozbyć się szczurów fot. Adobe Stock, lberlik
Jak pozbyć się szczura w ekologiczny sposób? Najpopularniejszy sposób na szczury to trutka, jednak można odstraszyć te gryzonie także w inny, bardziej humanitarny sposób. Sięgnij przede wszystkim po metalowe pułapki i elektroniczne odstraszacze. Szczury w domu mogą być niebezpieczne i stwarzać ryzyko rozwoju zakaźnych chorób.
/ 03.06.2022 10:50
jak pozbyć się szczurów fot. Adobe Stock, lberlik

Jak pozbyć się szczurów z domu? Możesz wykorzystać gotowe pułapki i trutki albo spróbować bardziej ekologicznych metod, które nie zrobią gryzoniom krzywdy, ale skutecznie je odstraszą. Szczury u wielu osób wywołują strach lub obrzydzenie, dodatkowo mogą roznosić groźne choroby, niszczyć ogród lub meble w domu. Jak się ich pozbyć?

Spis treści:

  1. Szczury w domu i ogrodzie
  2. Jak pozbyć się szczurów z gospodarstwa i domu?
  3. Jak pozbyć się szczura: humanitarne sposoby
  4. Jak pozbyć się szczura: elektroniczne odstraszacze

Szczury w domu i ogrodzie

Szczury to niezwykle inteligentne stworzenia, przez co bardzo trudno jest się ich pozbyć. Niestety, są uznawane za groźne szkodniki, które mogą nie tylko zjadać przechowywane w piwnicach produkty, ale także przegryzać rury ciepłownicze, wodociągowe czy kable elektryczne.

Dodatkowo mogą roznosić groźne choroby, poprzez odchody zostawiane w żywności. Najczęściej zarazić się można salmonellozą, tyfusem lub wścieklizną. W sytuacji, kiedy szczury poczują się zagrożone, mogą zaatakować i ugryźć. Szczególnie narażone na atak są zwierzęta domowe oraz dzieci.

Jak pozbyć się szczurów z gospodarstwa i domu?

Najpopularniejszą metodą wytępienia szczurów jest rozstawienie pułapek i trutki. Popularne są także tzw. karmniki deratyzacyjne, czyli niewielkie pojemniki, do których tylko szczur i inne gryzonie mogą się zmieścić. Większość dostępnych na rynku trutek ma w sobie składnik, który odstrasza inne zwierzęta (np. psy czy koty), niemniej jednak warto stawiać je w miejscach, do których pupile czy dzieci nie mają dostępu.

jak pozbyć się szczurafot. Jak pozbyć się szczurów/Adobe Stock, torook

Jak pozbyć się szczura: humanitarne sposoby

Jeśli nie chcesz zabijać szczura ani narażać go na długą i powolną śmierć, możesz sięgnąć po humanitarne rozwiązania. Najpopularniejszym jest metalowa pułapka, w której umieszcza się jakiś szczurzy przysmak (np. kawałek czekolady lub herbatniki).

Kiedy szczur wejdzie w pułapkę, mechanizm się zatrzaśnie, a gryzoń nie będzie mógł wyjść. Wówczas należy wywieźć go daleko od domowej zabudowy i wypuścić w lesie lub na łące. To najbardziej humanitarna metoda walki ze szczurami.

Jak pozbyć się szczura: elektroniczne odstraszacze

Urządzenia, które emitują szkodliwe dla szczurów dźwięki to kolejna dość humanitarna metoda czasowego odstraszenia szczurów. Szczury nie lubią dźwięków o określonej częstotliwości, bo te wywołują u nich wrażenia bólowe i mają negatywny wpływ na ich układ nerwowy.

Odstraszacz jest jednak metodą krótkotrwałą, ponieważ szczury mają wysokie zdolności adaptacyjne i potrafią przystosować się do nieprzyjemnego dźwięku. Należy też sprawdzić w instrukcji, jaką powierzchnię chroni dane urządzenie. Odstraszacze można wykorzystać razem z metalowymi pułapkami, ewentualnie trutkami, które są rozwiązaniem absolutnie ostatecznym.

jak pozbyć się szczurów z gospodarstwafot. Jak pozbyć się szczurów/Adobe Stock, New Africa

Czytaj także:
Jak pozbyć się kretów
Rośliny odstraszające koty
Jak pozbyć się ślimaków
 

Redakcja poleca

REKLAMA