Osy nie są owadami agresywnymi, jeśli nie będzie im się wchodzić w drogę, lecz latem mogą żądlić osoby w bliskim otoczeniu gniazda. Jeśli chcesz zlikwidować gniazdo os na własną rękę, pamiętaj o zachowaniu szczególnych środków ostrożności.
Spis treści:
- Jak wygląda gniazdo os?
- Podstawowe zasady usuwania gniazda os
- Jak pozbyć się os z podbitki i ze ściany?
- Jak usunąć gniazdo os z ziemi?
- Jak zapobiegać powstawaniu gniazd os?
Jak wygląda gniazdo os?
Zanim rozpoczniesz przygotowania do likwidacji gniazda os, upewnij się, czy nie masz przypadkiem do czynienia z gniazdem szerszeni. Jak wygląda osa? Osy mają przeważnie 15-20 mm długości, a na środku odwłoku mają charakterystyczne przewężenie.
Gdzie może powstać gniazdo os?
Zwykło się mówić, że gniazda os spotyka się na poddaszach i w dziuplach drzew, tymczasem osa pospolita chętnie wykorzystuje norki zwierząt i zagłębienia w ziemi, by tam zbudować gniazdo. Królowa składa w nim jaja, z nich wylęgają się robotnice, które zajmują się rozbudową schronu i karmią kolejne larwy. Gniazda os często są też umiejscowione na podbitce dachowej lub na ścianach.
fot. Gniazdo os/Adobe Stock, dule964
Podstawowe zasady usuwania gniazd os
Gniazda os i szerszeni warto usuwać, bo roje mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi (zwłaszcza tych, którzy są uczuleni na jad osy), ale jak pozbyć się os, by nie narazić się na ukąszenie? Jeśli nie czujesz się pewnie w tej roli, zalecamy wezwanie specjalnej firmy zajmującej się dezynfekcją i deratyzacją lub przekazanie informacji o gnieździe os pod numer straży pożarnej.
Jeśli jednak koniecznie chcesz pozbyć się os na własna rękę, stosuj się do naszych zaleceń oraz zaopatrz się w środek zadymiający lub preparat owadobójczy dedykowany temu gatunkowi.
Uwaga! Pod żadnym pozorem nie usuwaj gniazda os na własną rękę, jeśli jesteś uczulony na użądlenia osy!
- Podejmij się likwidacji gniazda os w ciągu dnia lub nocą - wieczorem osy wprawdzie już gromadzą się w gnieździe, ale nie oznacza to, że są już uśpione.
- Nie usuwaj gniazda os w upał - wysoka temperatura powoduje, że te owady są bardziej niespokojne i agresywne - przypominamy, że osa może boleśnie użądlić nawet kilka razy w trakcie jednego odwetu. Mnożąc te ukąszenia przez ilość osobników w jednym gnieździe, rezultat może okazać się śmiertelnie niebezpieczny.
- Przed rozpoczęciem usuwania załóż kilka warstw ochronnej odzieży oraz zakryj twarz - np. maską.
- Po upływie doby od aplikacji preparatu, możesz zacząć usuwać gniazdo os w bezpiecznym stroju i rękawicach, z użyciem wilgotnej tkaniny. Upewnij się przedtem, że owady na pewno są martwe.
Jak usunąć gniazdo os z podbitki lub ze ściany?
- Weź gaśnicę na osy (lub szerszenie) przeznaczoną do stosowania odległość i spryskaj nią gniazdo.
- Następnego dnia, najlepiej w nocy, podejdź do gniazda.
- Weź worek na śmieci wykonany z grubej folii i powoli i spokojnie zakryj gniazdo os.
- Odłącz gniazdo os od powierzchni, do której jest przymocowane i zamknij worek.
- Włóż worek do kosza na śmieci, najlepiej ten, który umiejscowiony jest z dala od domu.
Jak usunąć gniazdo os w ziemi?
Jak pozbyć się os, których gniazda są w ziemi? Prosty, ale dość brutalny dość sposób to zalanie ich wrzątkiem. My rekomendujemy jednak bardziej humanitarne metody. Innym sposobem jest kupienie w supermarketach lub sklepach budowlanych preparatu zabijającego osy. Butelka kosztuje ok. 15 zł. Można również zaopatrzyć się w pułapki na osy, które zawieszone np. na drzewie z substancją wabiącą.
Jak zapobiegać powstawaniu gniazd os?
Przede wszystkim wyeliminuj wszystkie źródła jedzenia z okolicy domu - regularnie zbieraj zgniłe owoce z ogrodu i staraj się, żeby śmieci trafiały od razu do kosza, obowiązkowo do zamkniętych pojemników. Pozbądź się szczelin na zewnątrz domu, które mogą stanowić potencjalne miejsce do powstania gniazda os. Posadź w ogrodzie niedaleko domu rośliny, które odstraszają osy. Są to m.in. mięta, nagietek, piołun, bazylia, geranium.
Powieś blisko domu sztuczne gniazdo os. Osy nie lubią zbyt bliskiego sąsiedztwa, dlatego jest duża szansa, że wybiorą wtedy inne miejsce na założenie gniazda.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.06.2020
Czytaj także: Pierwsza pomoc przy ukąszeniu kleszcza
Ugryzienie meszki - jak wyglądaSposoby na komary