Jak pozbyć się os fot. Adobe Stock

Jak pozbyć się os - co robić, gdy w ogrodzie jest gniazdo os

Osy lubią zadomowić się na tarasach, dachach i w ogrodach, lecz także w ziemi. Gniazdo os można zadymiać, spryskiwać i zalewać wrzątkiem. Jak pozbyć się gniazda os na wysokości? Zgłoś jego likwidację straży pożarnej lub profesjonalnym ekipom.
Edyta Liebert / 17.06.2020 11:58
Jak pozbyć się os fot. Adobe Stock

Osy nie są owadami agresywnymi, jeśli nie będzie im się wchodzić w drogę, lecz latem mogą żądlić osoby w bliskim otoczeniu gniazda. Warto usunąć gniazdo os - podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Czy to na pewno gniazdo os?

Zanim rozpoczniesz przygotowania do likwidacji gniazda os, upewnij się, czy nie masz przypadkiem do czynienia z gniazdem szerszeni. Jak wygląda osa? Osy mają przeważnie 15-20 mm długości, a na środku odwłoku mają charakterystyczne przewężenie. 

Zwykło się mówić, że gniazda os spotyka się na poddaszach i w dziuplach drzew, tymczasem osa pospolita chętnie wykorzystuje norki zwierząt i zagłębienia w ziemi, by tam zbudować gniazdo. Królowa składa w nim jaja, z nich wylęgają się robotnice, które zajmują się rozbudową schronu i karmią kolejne larwy. 

Jak wygląda osafot. Adobe Stock

Jak zlikwidować gniazdo os

Gniazda os i szerszeni warto usuwać, bo roje mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi (zwłaszcza tych, którzy są uczuleni na jad osy), ale jak pozbyć się os, by nie narazić się na ukąszenie? Jeśli nie czujesz się pewnie w tej roli, zalecamy wezwanie specjalnej firmy zajmującej się dezynfekcją i deratyzacją lub zadzwonić pod numer straży pożarnej. Jeśli jednak chcesz pozbyć się os na własna rękę, stosuj się do naszych zaleceń oraz zaopatrz się w środek zadymiający lub preparat owadobójczy dedykowany temu gatunkowi.

  • Podejmij się likwidacji gniazda os w ciągu dnia lub nocą - wieczorem gromadzą się w gnieździe, ale oznacza to, że są uśpione. 
  • Nie usuwaj gniazda os w upał - wysoka temperatura powoduje, że te owady są bardziej niespokojne i agresywne - przypominamy, że osa może boleśnie użądlić nawet kilka razy w trakcie jednego odwetu.
  • Przed rozpoczęciem usuwania załóż kilka warstw ochronnej odzieży oraz zakryj twarz np. maską.
  • Rozpyl zgodnie z instrukcją profesjonalny środek na osy, tudzież specjalną świecę zadymiającą. 
  • Po upływie doby możesz zacząć usuwać lęgowisko w bezpiecznym stroju i rękawicach, z użyciem wilgotnej tkaniny. Upewnij się przedtem, że owady są martwe. 
  • Jak pozbyć się os, których gniazda są w ziemi? Prosty i brutalny dość sposób to zalanie ich wrzątkiem.

Innym sposobem jest kupienie w supermarketach lub sklepach budowlanych preparatu zabijającego osy. Butelka kosztuje ok. 15 zł. Można również zaopatrzyć się w pułapki na osy, które zawieszone np. na drzewie z substancją wabiącą. 

Czytaj także: Pierwsza pomoc przy ukąszeniu kleszcza
Ugryzienie meszki - jak wyglądaSposoby na komary

Tagi: osa, owady, ogród