Rośliny do oczka wodnego – zobacz 7 najładniejszych fot. Fotolia

Rośliny do oczka wodnego – zobacz 7 najładniejszych

Planujesz obsadzenie oczka wodnego? Wybierz z nami najładniejsze rośliny wodne, które będą prawdziwą ozdobą twojego ogrodu!
Aneta Żuchowska / 02.07.2018 15:26
Rośliny do oczka wodnego – zobacz 7 najładniejszych fot. Fotolia

Aby móc cieszyć się pięknie obsadzonym oczkiem wodnym, należy odpowiednio dobrać do niego rośliny. W wodzie sadzimy rośliny wodne – do wyboru mamy rośliny pływające oraz rośliny do strefy głębokiej (50-150cm) i płytkiej (30-50).

Na brzegach zaś umiejscawiamy tzw. rośliny strefy przybrzeżnej i bagiennej. Wśród nich znajdziemy zarówno rośliny bez problemu zimujące w polskich warunkach (np. lilia wodna, grążel żółty, pałka wodna), a także takie, które trzeba jesienią zabezpieczać (np. pistia, hiacynt wodny). Dlatego zanim zdecydujemy się na te drugie, warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie pomieszczenie, aby je przezimować.

Warto wiedzieć, że rośliny do oczka wodnego sadzi się wczesną wiosną (marzec, kwiecień). Wyjątek stanowią rośliny wrażliwe na niską temperaturę – te najlepiej wysadzić do ogrodu po 15 maja.

Wybierając kwiaty do oczka, warto postawić na różnorodność i wybrać rośliny z każdej z wyżej wymienionych grup, wtedy nasz zbiornik wodny będzie prezentował się najpełniej. Przygotowując nasz ranking 7 najładniejszych roślin do oczka wodnego, wzięliśmy to pod uwagę. A oto nasze zestawienie:

1.Biała lilia wodna

Zwana także pod nazwą menufar to roślina numer jeden w naszym zestawieniu. Wyróżnia się pięknymi, dużymi kwiatami, których średnica może sięgać nawet 30 cm! Charakterystyczne dla niej są także owalne liście z pęknięciem u nasady. Unoszą się na wodzie dzięki licznym komorom powietrznym w blaszce liściowej i długim ogonku. Gdy temperatura powietrza nie spada poniżej 18 st. C. potrafi kwitnąć od czerwca aż do października. Jej kwiaty są nietrwałe – żyją 3-4dni. Szybko jednak zastępowane są nowymi. To roślina do strefy wodnej głębokiej – potrafi rosnąć nawet na głębokości 2,5 m.

2.Grążel żółty

To także bylina, którą sadzimy w strefie głębokiej. Posiada liście bardzo podobne do liści lilii białej – są skórzaste, mają długi ogonek i są mocno wycięte u nasady. Zdobią je natomiast żółte kwiaty o średniej wielkości (o średnicy 4-6 cm), które swoim wyglądem przypominają jaskry lub kaczeńce. Co ciekawe wydzielają one silną woń przypominającą zapach jabłek. Do uprawy ogrodowej zwykle wykorzystywane są odmiany pełnokwiatowe.

3.Hiacynt wodny

To tropikalna roślina pływająca po powierzchni wody, która pochodzi z Amazonii. W polskich warunkach jest rośliną jednoroczną. Jesienią można ją przeznaczyć na kompost. Kwitnie wtedy, gdy temperatura powietrza przekracza 20 st. C. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do hiacynta cebulowatego. Podobnie jak on ma piękne, duże kwiaty zebrane w kłos. Występuje w dwóch kolorach: białym i fioletowym.

4. Kaczeńce

Roślina ta zachwyca mnóstwem małych żółtych kwiatów, które dorastają do wysokości 20-30 cm. Jej kwitnienie przypada na wiosnę od marca do maja. Jest łatwa w uprawie i nie ma szczególnych wymagań co do podłoża, w którym rośnie. Jej zakup jednak warto rozważyć, gdy mamy małe dzieci, ponieważ jest toksyczna. Sadzimy ją w strefie bagiennej.

5.Lilia wodna miniaturowa

Występuje w wielu odmianach kolorystycznych (np. różowej, bordowej, żółtej, herbacianej, czerwonej czy wielokolorowej). Wśród nich są zarówno odmiany tropikalne, jak i zimotrwałe. Z uwagi na swoją miniaturową formę przeznaczona jest do sadzenia w strefie wodnej płytkiej. Jej kwiaty mają zaledwie 3-5 cm. Kwitnie od maja do października, a niektóre odporniejsze odmiany nawet do listopada.

6. Niezapominajka błotna

Tego kwiatu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego delikatne, drobniutkie kwiatuszki w pięknym kolorze błękitu nie pozwolą przejść obok niego obojętnie. Roślina ta doskonale sprawdzi się w strefie nadbrzeżnej, gdzie będzie miła stały dostęp do wilgoci. Polecana raczej w miejsca zacienione.

7. Pistia

Nasze zestawienie zamyka naprawdę oryginalna roślina pływająca zwana sałatą wodną. Jej atutem nie są kwiaty, ale piękne ciemnozielone liście o ciekawej formie. Jest bardzo pożyteczna w oczku wodnym. Po pierwsze oczyszcza wodę z glonów, po drugie zacienia ją, chroniąc przed przegrzaniem. Niestety nie zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Jesienią można przeznaczyć ją na kompost.

Polecamy:Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?Rozmnażamy tatarak krok po krokuJak hodować rybki w oczku wodnym?