jak czyścić okulary fot. Adobe Stock

Jak czyścić okulary? Czyszczenie okularów bez smug i zarysowań

Nie tylko płyn do czyszczenia okularów sprawi, że twoje szkła będą idealnie czyste. Oto jak czyścić okulary domowym sposobem: wystarczą miękka ściereczka z mikrofibry, płyn do mycia naczyń i ciepła woda.
/ 26.01.2021 08:40
jak czyścić okulary fot. Adobe Stock

Jeśli posiadasz specjalny płyn do czyszczenia okularów, sprawa jest prosta: wystarczy miękka szmatka do czyszczenia okularów, by soczewki okularowe lśniły jak wcześniej.

Jeśli jednak nie masz go pod ręką, możesz wyczyścić okulary za pomocą ciepłej wody i odrobiny płynu do naczyń. Środek musi być jednak bardzo delikatny i nie może zawierać w składzie cytryny.

Spis treści:

 1. Jak czyścić okulary domowym sposobem?
 2. Czyszczenie okularów - tego nie rób
 3. Płyn do czyszczenia okularów i inne gotowe środki

Jak czyścić okulary domowym sposobem?

 1. Przygotuj miękką ściereczkę z mikrofibry.
 2. Okulary wypłucz pod bieżącą letnią wodą.
 3. Użyj kilku kropel delikatnego płynu do mycia naczyń (bez cytryny i specjalnych składników czyszczących) i lekko rozprowadź palcami na soczewkach i oprawkach.
 4. Spłucz wodą.
 5. Osusz okulary miękką ściereczką z mikrofibry.
 6. Suche szkła wypoleruj chusteczką dołączoną do okularów (na pewno masz taką od ich zakupu).

Pamiętaj, by w trakcie czyszczenia okularów trzymać je za mostek, a nie za nanośnik lub jeden z zauszników. W ten sposób unikniesz wykrzywienia oprawek.

Czyszczenie okularów - tego nie rób

Nigdy nie zabieraj się za czyszczenie okularów, gdy są suche - w ten sposób łatwo porysujesz szkła, na których znajdują się choćby małe drobinki kurzu. 

Choć soczewki okularowe wykonane są ze szkła, nigdy nie myj ich płynem do mycia szyb i luster. Są to silne środki, którymi łatwo uszkodziłabyś powłokę antystatyczną soczewek.

Czym czyścić okulary? Najlepiej miękką ściereczką z mikrofibry. Do czyszczenia i polerowania szkieł okularów nigdy nie używaj takich przedmiotów jak:

 • ręcznik papierowy,
 • papier toaletowy,
 • chusteczki higieniczne,
 • rękaw bluzki bądź fragment swetra.

Wszystkie posiadają mikrowłókna, które w łatwy sposób mogą zarysować szkła. Na swetrze osiadają drobinki kurzu bądź piasku, które mogą uszkodzić powłokę soczewek.

płyn do czyszczenia okularów
fot. Adobe Stock

Niezależnie od tego, czy chcesz wyczyścić okulary z antyrefleksem czy polaryzacją, pamiętaj o tym, by stosować bezpieczne, domowe sposoby. Nie sięgaj po żele do mycia ciała ani po szampon, ponieważ zawierają składniki nawilżające, przez co trudno będzie wyczyścić okulary bez smug.

Płyn do czyszczenia okularów i inne gotowe środki

Jeśli jesteś poza domem, warto mieć ze sobą specjalny płyn do czyszczenia okularów. To prosty sposób na czyste okulary bez smug.

W sprzedaży dostępne są także specjalne nawilżane chusteczki do czyszczenia okularów. Lepiej jednak kupić je u optyka, a nie w drogerii - dzięki temu będziesz mieć pewność, że płyn, którym są nasączone, nie uszkodzi powłoki antyrefleksyjnej.

Niezależnie od tego, czy chcesz wyczyścić okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne, zawsze miej przy sobie chusteczkę z mikrofazy, przeznaczoną do czyszczenia okularów.

Okulary przechowuj w zamkniętym etui, a gdy są wyjątkowo brudne, najlepszym pomysłem będzie wyczyszczenie okularów u optyka

Zobacz jak wyczyścić inne przedmioty:
Jak wyczyścić szczotkę do włosów?
Jak bezpiecznie wyczyścić smartfon?
Czym czyścić ekran telewizora?