POLECAMY

7 sposobów czyszczenia mosiądzu - niech lśni!

Mosiężne dodatki i bibeloty, które mają złoty odcień wspaniale dekorują i ożywiają mieszkanie. Aby jednak wyglądały naprawdę pięknie, trzeba zadbać o ich wygląd. Oto domowe sposoby na skuteczne czyszczenie mosiądzu. Niektóre mogą cię zadziwić!
/ 3 miesiące temu
7 sposobów czyszczenia mosiądzu - niech lśni! fot. Adobe Stock

Mosiądz to stop miedzi i cynku. Ma barwę żółtawo-złotą. Jest wrażliwy na działanie wilgoci, kwasów i tlenu. Pod wpływem tlenu ciemnieje, tworząc tlenek miedzi. Działanie kwasów sprawia, że na jego powierzchni tworzy się zielonkawy osad, tzw. śniedź, która jest trucizną. Sprawdź czym wyczyścić zaśniedziały mosiądz.

1. Naczynia pokryte zieloną śniedzią obłóż papką zrobioną z soli i octu. Pozostaw na ok. godzinę. Po tym czasie umyj naczynia ciepłą wodą i wypoleruj miękką szmatką.

2. Sok z kiszonej kapusty wymieszaj z popiołem z kominka. Zwilż płynem ostry zmywak do garnków. Mosiądz jest odporny na zadrapania, więc nie zaszkodzi mu nawet silne szorowanie. Czyść nim zaśniedziały mosiądz, aż odzyska ładny wygląd. Spłucz czystą wodą. Wytrzyj do sucha.

3. Wymieszaj garść gliny z odrobiną wody, by powstała średniej gęstości papka. Pocieraj nią ściemniałe miejsca. Wypłucz wodą. Wytrzyj suchą ściereczką.

4. Klamki do drzwi, okucia okien, uchwyty komód przetrzyj gorącym czerwonym winem, które zostało ci po jakiejś imprezie. Przywróci im ładny blask.

5. Przygotuj papkę kredy z octem lub kredy z terpentyną. Zanurz w niej zmywak lub szczoteczkę. Szoruj mosiądz. Spłucz wodą. Wytrzyj do sucha.

6. Bardzo zaniedbane, mocno ściemniałe przedmioty czyść lub nawet zanurz w rozcieńczonym amoniaku. Pamiętaj, że amoniak intensywnie pachnie i roztacza silne opary. Załóż więc wcześniej maseczkę i zadbaj, by czyszczenie przeprowadzić w dobrze wietrzonym pomieszczeniu.

7. Wymieszaj glinę z octem. Czyść papką mosiężne przedmioty. Opłucz czystą wodą. Wytrzyj do sucha.

Nasza rada:

  • Jeśli po wyczyszczeniu mosiężnego przedmiotu uznasz, że stał się on zbyt jasny wystaw go na kilka godzin na silne słońce. Nabierze nieco ciemniejszej, cieplejszej barwy.
  •  Przedmioty z mosiądzu, które stale znajdują się na dworze i narażone są na zmienną pogodę warto zabezpieczyć specjalnym lakierem lub bezbarwnym lakierem do samochodu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)