Gdzie wrzucić styropianowe opakowania? Nie tam, gdzie myślisz, wiele osób popełnia błąd

Gdzie wrzucić styropianowe opakowania_ Nie tam, gdzie myślisz fot. Adobe Stock, MR. Stanek
Segregowanie śmieci bywa kłopotliwe w przypadku nietypowych materiałów. Wiele osób nie wie, gdzie wrzucić styropianowe pojemniki z jedzenia na wynos. Choć styropian jest tworzywem sztucznym, to jednak nie zawsze powinien lądować w koszu oznaczonym kolorem żółtym. Dlaczego? Wyjaśniamy.
/ 09.07.2024 12:46
Gdzie wrzucić styropianowe opakowania_ Nie tam, gdzie myślisz fot. Adobe Stock, MR. Stanek
Gdzie wrzucić styropianowe opakowania po jedzeniu? 
 
Spis treści: 
  1. Opakowania styropianowe 
  2. Gdzie wyrzucić styropianowe pudełka?
 

Opakowania styropianowe 

Opakowania styropianowe są często wykorzystywane w gastronomii do pakowania jedzenia na wynos. Są lekkie, stosunkowo niedrogie w produkcji i mają dobre właściwości zatrzymywania temperatury. 
 
Pudełka te są tworzone ze styropianu, który jest tworzywem sztucznym. Czy w takim razie powinien trafić do kosza o kolorze żółtym? Otóż nie zawsze. Dlaczego? 

 

Gdzie wyrzucić styropianowe pudełka?

To, gdzie wrzucić styropianowe pudełko, zależy od tego, czy jest jeszcze czysty czy nie. Czysty styropian podlega recyklingowi, zatem możesz go wrzucić do pojemników przeznaczonych na tworzywa sztuczne i metale (worek żółty). 

Inaczej jest w przypadku brudnych pudełek, na przykład pozostałych po jedzeniu na wynos. Taki materiał nie podlega recyklingowi, trzeba go zatem wrzucić do worków na odpady zmieszane.
 
Ubrudzone opakowania pełne tłuszczu czy resztek jedzenia nie nadają się do recyklingu. Niestety wiele osób o tym nie wie, przez co do kosza na tworzywa sztuczne wrzucają wszystkie styropianowe opakowania. Tymczasem przestrzeganie zasad prawidłowej segregacji śmieci jest niezwykle ważne, gdyż styropian jest materiałem nie biodegradowalnym, czyli nie ulega naturalnemu rozkładowi.
 
Czytaj także:

Gdzie wyrzucić ręcznik papierowy? Do tej pory robiłaś to źle
Nie zapłacisz nawet grosza za wywóz śmieci. Kto może skorzystać ze zwolnienia?

 

Redakcja poleca

REKLAMA