Frezja w doniczce - jak o nią dbać, by prezentowała się najpiękniej? Praktyczne porady

frezja w doniczce fot. Adobe Stock, anca enache
Frezje w doniczce możesz sadzić jesienią (wtedy zakwitną wiosną) lub na przedwiośniu (zakwitną latem). Podlewaj je przegotowaną, odstaną wodą i uważaj, aby nie zmoczyć liści. Frezje w doniczce najlepiej nawozić nawozem bogatym w potas. Doniczka musi stać w jasnym miejscu. To kapryśny kwiat, ale niezwykle efektowny.
/ 08.06.2022 15:54
frezja w doniczce fot. Adobe Stock, anca enache

Frezje to piękne kwiaty występujące w wielu odmianach kolorystycznych. Najczęściej spotykamy je jednak w kwiaciarniach, chętnie wykorzystywane są głównie frezje cięte na bukiety. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uprawiać frezje w doniczce. Frezje w ogrodzie niezbyt dobrze sobie radzą, ponieważ bywają kapryśne. Nie znoszą suszy ani przelania, są wrażliwe na nadmierne ciepło w podłożu.

Spis treści:

  1. Jak posadzić frezje?
  2. Frezje - uprawa, pielęgnacja, podlewanie
  3. Jak przezimować frezje po przekwitnięciu?
  4. Frezje w ogrodzie

Sadzenie frezji w doniczce

Jeśli chcesz uprawiać frezje w doniczce, możesz ustawić je zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Frezje to byliny cebulowe, zatem sadzi się je z cebul. Można je posadzić:

  • wczesną jesienią: na początku września, wówczas frezje zakwitną w maju,
  • w lutym lub w marcu: kwiaty powinny pojawić się latem (w czerwcu/lipcu).

Jeśli zasadzisz frezje jesienią, przez zimę cebulki zdążą się ukorzenić. Ważne, by doniczki z ziemią i cebulkami stały w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu (najlepsza będzie temperatura 8-10 stopni). Frezja w doniczce potrzebuje gleby żyznej, próchniczej, półprzepuszczalnej, o pH między 6,5 a 7,2.

  • Do dużej, długiej doniczki (30 cm) wsyp ziemię.
  • Zdrowe, jędrne bulwy sadź w odstępach, tak, by zmieściło się maksymalnie 10 cebulek.
  • Cebule sadź na głębokości 5-6 cm.

Pielęgnacja frezji w doniczce

Frezja uprawiana w doniczce przez kilka tygodni od posadzenia potrzebuje stosunkowo niskiej temperatury (nawet od 5 do 10 stopni). Później, gdy zawiązują się pąki kwiatowe, temperatura powinna wynosić 12-14 stopni. Należy uważać jednak, by podłoże nie było zbyt ciepłe ani przesuszone. W obu przypadkach doniczka z frezją powinna stać w jasnym miejscu. Gdy frezje kwitną, potrzebują nieco więcej ciepła, choć wciąż idealnie byłoby, by temperatura nie przekraczała 20 stopni. 

Częstym problemem, jeśli chodzi o uprawę frezji w doniczce, jest możliwość zapewnienia jej optymalnych warunków. Trudno pogodzić 2 czasem sprzeczne wymagania frezji: niską temperaturę z dużą ilością światłą słonecznego. Zbyt ciepłe podłoże (powyżej 15 stopni) może być przyczyną niezawiązania pąków kwiatowych, a w efekcie - braku kwiatów. To dlatego uprawa frezji w doniczce to dobry wybór. W przypadku chłodu albo upałów, możemy awaryjnie umieścić je na jakiś czas w pomieszczeniu.

frezje w doniczce po przekwitnięciu
fot. Frezje w doniczce/Adobe Stock, anca enache

Frezje w doniczce - podlewanie i nawożenie

W okresie wzrostu do fazy kwitnienia, frezje trzeba regularnie podlewać, dbając o to, by podłoże było odpowiednio wilgotne. Frezje podlewaj przegotowaną, odstaną wodą, uważając, by nie zmoczyć liści. Frezje tego nie lubią - lepiej więc schować je, gdy zapowiadają się bardzo intensywne opady deszczu. Gdy frezja przekwitnie, podlewanie należy ograniczyć. Frezje w doniczce wymagają nawożenia w okresie wzrostu. Najlepszy będzie nawóz bogaty w potas, podawany co 4 tygodnie.

Jak przezimować frezje w doniczce po przekwitnięciu?

Gdy frezja w doniczce zakończy kwitnienie, ogranicz jej podlewanie, by po kilku tygodniach całkowicie go zaprzestać. Roślinę pozostaw w donicy, aż sama zacznie zrzucać liście - nie wykopuj bulwy wcześniej. Bulwy frezji wyjmij z ziemi, oczyść z części naziemnych, obsusz i przechowuj w suchym miejscu w temperaturze 15-20 stopni. Dobrze jest przełożyć bulwy do drewnianej skrzynki.

Frezje w ogrodzie

Frezje w ogrodzie na miejsce docelowe wysadzaj wiosną, na koniec kwietnia lub na początku maja. Upewnij się, że nie przyjdą przymrozki, ponieważ frezje nie tolerują chłodu. Najlepiej, gdy temperatura nie spada poniżej 6 stopni. Najlepszym miejscem na frezje w ogrodzie będzie stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Frezje źle znoszą suszę, ale nie lubią też zalewania bulw i korzeni, dlatego wybranie dla nich odpowiedniego stanowiska może być trudne. Jednak kiedy już się zadomowią, kwitną długo i obficie. Z racji ich szczególnych wymagań, znacznie łatwiejsze okazuje się zazwyczaj uprawianie frezji w doniczce.

Pamiętaj o podlewaniu i ściółkowaniu, wyższe okazy mogą wymagać zastosowania podpór. Gdy frezje w ogrodzie przekwitną (zazwyczaj jest to koniec września lub początek października), a liście zaczną zasychać, wykop bulwy z ziemi. Oczyść, podsusz i przechowaj na kolejny rok. Frezje bywają kapryśne, a ich bulwy łatwo mogą wyschnąć całkowicie. Mimo wielu zabiegów może okazać się, że na wiosnę nie będą nadawać się do posadzenia. Wówczas będziesz musiała kupić nowe.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.03.2021

Czytaj także:
Nawóz z banana - jak go zrobić i do jakich roślin stosować?
Czosnek do storczyków - sposób na to, by pięknie kwitły
Tulipany w bukiecie - jak o nie dbać, by długo stały?

Redakcja poleca

REKLAMA