Figowiec benjamina (ficus benjamin) - jak pielęgnować, by był ozdobą domu

Figowiec benjamina fot. Adobe Stock, Elena
Figowiec benjamina potrzebuje żyznego podłoża, lubi zraszanie i nie znosi przemieszczania się nawet w obrębie pokoju. Ma urokliwe jasnozielone drobne liście, które zwisają na delikatnych gałązkach.
Edyta Liebert / 10.08.2021 14:55
Figowiec benjamina fot. Adobe Stock, Elena

Potocznie zwany beniaminkiem lub fikusem płaczącym, figowiec benjamina, choć kapryśny i wymagający, jest bardzo popularny i lubiany zarówno w wersji miniaturowej zdobiącej parapet, jak i całkiem okazałej, kilkumetrowej. 

Figowiec benjamina - charakterystyka

Popularny fikus to w rzeczywistości figowiec benjamina (Ficus benjamina), który należy do rodziny morwowatych (Moraceae). Największe rozmiary uzyskuje w naturalnym środowisku: Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, Indiach i w Australii - mowa tu o roślinach 130-metrowych, które posiadają kilkaset powietrznych korzeni.

Figowiec benjamina w naturalnym środowiskufot. Figowiec benjamina w naturalnym środowisku/Adobe Stock, b201735

Charakterystyczną cechą wszystkich odmian fikusów jest ostra końcówka liści, ale ich barwa czy wielkość, różnicuje je między sobą. Najczęściej spotykane egzempalarze fikusa benjamina to rośliny o pojedynczym pniu lub zaplecionych pniach (bonsai, natasja). Figowiec benjamina wyróżnia się owalnymi liśćmi, o długości od 3 do 13 cm, ze spiczastymi końcami.

Fikus benjaminfot. Liście fikusa benjamina/Adobe Stock, Evgenia

Fikus benjamina w mieszkaniu osiąga do ok. 2 metrów wysokości, a jeśli pozwoli mu się rosnąć wyżej, to może osiągnąć nawet 5 metrów.

Fikus benjamin należy do roślin oczyszczających powietrze i jest hodowany głównie z uwagi na jego zwisający pokrój urokliwych liści. Gdy fikusy mają zapewnione odpowiednie warunki, mogą wykształcać korzenie powietrzne.

Fikus benjamin - uprawa i pielęgnacja

  1. Lubi dużą ilość światła, ale ustawiaj go w miejscach, w których nie jest narażony na bezpośrednią ekspozycję świetlną, nie ustawiaj fikusa przy oknie południowym.
  2. Figowiec benjamina przyzwyczaja się do danego miejsca i warunków, więc nie przestawiaj go zbyt często bez wyraźnej potrzeby.
  3. Zadbaj o żyzną, próchniczną ziemię w doniczce.
  4. Podłoże nie może całkowicie wyschnąć, a woda do podlewania fikusa benjamina powinna być miękka lub przegotowana
  5. Fikus nie lubi za częstego podlewania: podlewaj go po ocenie przesuszenia wierzchniej warstwy ziemi w doniczce.
  6. Figowiec benjamin wymaga nawożenia (raz na miesiąc nawozem do roślin o zielonych liściach).
  7. Zraszaj roślinę przynajmniej raz w tygodniu i przecieraj kurz z liści.
  8. Ciepłą wiosną i latem możesz wystawiać fikusa na zewnątrz, aby mógł korzystać z deszczy.

Przycinanie fikusa benjamina

Roślina ta dobrze znosi przycinanie w miesiącach zimowych, bo wraz z wydłużaniem się dni, zaczynają pojawiać się nowe listki. Często pojawia się pytanie, czy fikus benjamin jest trujący z powodu lepkiej, białej cieczy, która wydobywa się z rośliny podczas przecinania. Nie - sok ten nie jest toksyczny, ale warto umyć dokładnie ręce, jeśli przedostał się na dłonie. 

Czy fikus benjamin kwitnie?

Kwiat fikusa to tzw. fałszywy owoc, zawiera maleńkie męskie i żeńskie organy, a po zapyleniu wytwarza małą figę. Kwitną tylko bardzo dojrzałe figowce benjamina, a sklepach w sprzedaży są małe egzemplarze, które nie wypuszczą kwiatów.

Ficus benjamin gubi liście 

Podstawowym wyzwaniem posiadacza tej rośliny jest fakt, że fikus potrafi raptownie i gromadnie zrzucać liście. Jakie są tego powody?

  • Przestawianie i przekręcanie. Wybierz stałe miejsce, skąd nie trzeba go będzie przenosić.
  • Ciepłe i suche powietrze. Fikusowi szkodzą również zmiany temperatury. Optymalna temperatura dla fikusa benjamina to 20-24ºC, nie powinna ona nigdy spadać poniżej 13-15ºC.
  • Przeciągi. Lepiej by fikus nie stał w przedpokoju, czy przy często otwieranym oknie.
  • Zbyt mokre podłoże. Podlewaj go, gdy ziemia jest lekko przesuszona.
  • Zbyt ciemne miejsce. Fikus benjamina gubi liście, jeśli stoi zbyt daleko od okna.
  • Bliskie sąsiedztwie kaloryfera. Lepiej dwa razy zastanowić się, czy ustawić przy nim nowy okaz. 
  • Złe nawożenie fikusaFikus benjamin gubi liście, jeśli stosuje się preparaty np. do roślin kwitnących lub nie nawozi się go wcale.
  • Rzadkie przesadzanie. Figowiec bejamina gubi liście, gdy zbyt długo rośnie w tej samej ziemi. Warto po przyniesieniu do domu od razu przesadzić roślinę do nowej, większej doniczki, gdyż torfowe podłoże w małej doniczce nie zapewnia wystarczającej ilości składników pokarmowych do wzrostu. Przesadzaj fikusa co roku, a starsze okazy co 2-3 lata.

Przesadzanie fikusa benjamina/Adobe Stock, Natalifot. Przesadzanie fikusa benjamina/Adobe Stock, Natali

  • Zakurzone liście. Fikus benjamina gubi liście, jeśli są zakurzone - myj je ciepłą wodą.
  • Szkodniki. Figowiec benjamina może gubić liście, gdy jest osłabiony obecnością szkodników roślin doniczkowych, np. miniarki, wniornastka, miseczników czy przędziorków. Choroby fikusa benjamina to np. mączniak prawdziwy, wywołany przez grzyby.

Czytaj także: Palma doniczkowa - jaką wybrać?Kwiaty do łazienki bez oknaZamiokulkas - piękny i niewymagający 

Redakcja poleca

REKLAMA