Czym wyczyścić kostkę brukową fot. Adobe Stock

Czym wyczyścić kostkę brukową - domowe sposoby

Czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami może okazać się równie skuteczne, jak przeprowadzone za pomocą chemii. Czym zmyć olej z kostki? Przyda ci się piasek i woda.
/ 03.02.2021 09:12
Czym wyczyścić kostkę brukową fot. Adobe Stock

Stare plamy z oleju silnikowego na kostce brukowej, trudno będzie usunąć domowymi sposobami. Jeśli jednak plama jest świeża, działaj, zanim wsiąknie w bruk.

Zdecydowanie łatwiej wyczyścić impregnowaną kostkę brukową niż tę niższej jakości, pozbawioną impregnacji.

Czym zmyć olej z kostki?

Jeśli na kostce brukowej pojawiła się świeża, tłusta plama, jak najszybciej zasyp ją piaskiem. Piasek wchłonie przynajmniej część zabrudzenia.

Następnego dnia zbierz piasek i wyszoruj kostkę ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przygotuj emulsję do mycia: ciepłą wodę wymieszaj z płynem do naczyń w proporcji 3:1.

Zabieg powtarzaj, aż kostka będzie czysta.

Jeśli czyszczenie kostki brukowej płynem do mycia naczyń nie przyniesie efektu, możesz spróbować użyć silniejszego środka, takiego jak popularny płyn do czyszczenia toalet. Najpierw jednak sprawdź na niewielkim fragmencie kostki, czy jej nie odbarwia. Koniecznie też rozcieńcz go wodą i używaj rękawic ochronnych.

Czyszczenie kostki ze starych plam

Jeśli na kostce brukowej znajdują się stare plamy i zabrudzenia, metoda z piaskiem niestety się nie sprawdzi. Jeśli nie chcesz używać silnych preparatów do czyszczenia betonu, konieczne będzie użycie myjki ciśnieniowej. Taki sprzęt często można wypożyczyć.

Za pomocą myjki ciśnieniowej spłucz olej. To metoda, która dobrze sprawdzi się w przypadku impregnowanej kostki brukowej. 

Zobacz więcej na temat czyszczenia:
Czym czyścić płytę indukcyjną?
Jak dokładnie i sprytnie sprzątać dom?
3 podstawowe zasady wiosennych porządków