Tanie i domowe sposoby na mycie kostki brukowej. Te triki pozwolą ci wyczyścić kostkę w oleju i innych trudnych zabrudzeń

Mycie kostki brukowej fot. Adobe Stock, L.Bouvier
Mycie kostki brukowej domowymi sposobami może okazać się równie skuteczne, jak czyszczenie jej przy pomocy chemicznych środków. Nie musisz zamawiać specjalnej ekipy sprzątającej. Z brudną kostką poradzisz sobie samodzielnie Czym wyczyścić trudne zabrudzenia z kostki, takie jak olej? Przyda ci się... piasek i woda.
/ 18.04.2023 15:12
Mycie kostki brukowej fot. Adobe Stock, L.Bouvier

Stare plamy z oleju silnikowego na kostce brukowej, trudno będzie usunąć domowymi sposobami. Jeśli jednak plama jest świeża, działaj, zanim wsiąknie w brukZdecydowanie łatwiej wyczyścić impregnowaną kostkę brukową niż tę niższej jakości, pozbawioną impregnacji. Poznaj domowe sposoby na plamy z oleju na kostce i ciesz się czystą, lśniącą przestrzenią w ogrodzie.

Spis treści:

  1. Jak usunąć olej z kostki brukowej?
  2. Czym wyczyścić stare plamy z oleju?

Jak usunąć olej z kostki brukowej domowym sposobem?

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej nie wymagają ani specjalnego sprzętu, ani większych umiejętności. Pomocna może okazać się co prawda myjka ciśnieniowa, ale doskonale poradzisz sobie także bez niej. Ważne jest, aby zabrać się za czyszczenie kostki kiedy tylko zobaczysz świeżą plamę z oleju. Jak najszybciej zasyp ją dużą ilością piasku. Piasek wchłonie przynajmniej część zabrudzenia, dzięki czemu łatwiej będzie doprowadzić kostkę do ładu.

Pozostaw piasek na kilkanaście godzin. Możesz dodatkowo przykryć go czymś ciężkim, aby wiatr go nie zwiał. Następnego dnia zbierz piasek i wyszoruj kostkę ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Czym wyczyścić kostkę brukową: domowy płyn do czyszczenia

Skuteczną emulsję do mycia kostki brukowej przygotujesz z dwóch składników. Wymieszaj ciepłą wodę z płynem do naczyń w proporcji 3:1, a następnie dokładnie wyszoruj miejsce, w którym wcześniej był piasek. Użyj do tego szczotki o twardym włosiu.

Wyszoruj dokładnie kostkę, a później spłucz całość czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli nadal widzisz ślady po oleju, powtórz cały zabieg, aż kostka brukowa będzie całkowicie czysta.

jak usunąć olej z kostki brukowej domowym sposobem

fot. Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej/Adobe Stock, Image'in

Plamy z oleju na kostce nie chcą zejść?

Jeśli czyszczenie kostki brukowej płynem do mycia naczyń nie przyniesie efektu, możesz spróbować użyć silniejszego środka, takiego jak mocny płyn do czyszczenia toalet. Najpierw jednak sprawdź na niewielkim fragmencie kostki, czy jej nie odbarwia. Koniecznie też rozcieńcz go wodą i użyj rękawic ochronnych.

Tak mocny detergent wytrawi kostkę i pozwoli usunąć z niej plamy oleju, ale nie zostawiaj go na długo na jej powierzchni, aby nie uszkodzić kostki.

Czym wyczyścić stare plamy z oleju na kostce brukowej?

Jeśli na kostce brukowej znajdują się stare plamy i zabrudzenia, metoda z piaskiem niestety się nie sprawdzi. Jeśli nie chcesz używać silnych preparatów do czyszczenia betonu, konieczne będzie użycie myjki ciśnieniowej. Taki sprzęt często można wypożyczyć.

Za pomocą myjki ciśnieniowej spłucz olej. To metoda, która dobrze sprawdzi się także w przypadku impregnowanej kostki brukowej.

czym wyczyścić kostkę brukową domowe sposoby

fot. Plamy z oleju na kostce domowe sposoby/Adobe Stock, ronstik

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.02.2021.

Czytaj także:
Czym czyścić płytę indukcyjną?
Jak dokładnie i sprytnie sprzątać dom?
3 podstawowe zasady wiosennych porządków

Redakcja poleca

REKLAMA