Cotton balls jak zrobić samodzielnie fot. Adobe Stock

Cotton balls na prąd, na baterie lub własnej roboty - wybierz sama

Cotton balls na prąd to modna dekoracja domowych pomieszczeń, są energooszczędne i pasują do każdego wnętrza. Cotton balls na baterie powieś w pokoju dziecięcym.
/ 19.11.2019 15:06
Cotton balls jak zrobić samodzielnie fot. Adobe Stock

Na skróty:

Z czego zrobione są cotton balls?

Cotton balls to osłonki do lampek na sznurku, w postaci kulek zrobionych z bawełnianych nitek. Lampki cotton balls są modne od przynajmniej kilku lat, a łańcuchy świetlne dekorują wnętrza sypialni, pokojów dziecięcych czy przedpokoju.

Lampki cotton balls dają miłe, rozproszone światło, więc nie pełnią funkcji oświetleniowej, a jedynie dekoracyjną. Możesz je zapalać na wieczór (wówczas dają najładniejszy efekt) lub w ciągu dnia.

Zestawy występują w wielu kolorach, zarówno pastelowych jak i intensywnych, dzięki czemu z łatwością dobierzesz pasującą kompozycję. Często łańcuchy świetlne można kreować samodzielnie, montując każdą bawełnianą kulę ręcznie. Dzięki temu możesz uzyskać niepowtarzalny zestaw kolorystyczny.

Cotton balls na prąd są tanie i intensywnie świecą

Lampki zasilane na prąd najczęściej posiadają diody led, które zużywają stosunkowo mało prądu, dlatego można je zaliczyć do energooszczędnych.

Prąd, który zużyje girlanda złożona z 20 kul świecących się codziennie przez 8 godzin przez 365 dni w roku, będzie kosztował nie więcej niż ok. 30 zł.

Wybierając cotton balls na prąd zastanów się jednak, czy w pobliżu miejsca, w którym chcesz je powiesić znajduje się kontakt. Jeśli np. chcesz powiesić je na ścianie w pokoju dziecka lepiej wybrać girlandę na baterie. Dzięki temu możesz je powiesić tak, by dziecko nie sięgało do kabla z lampkami.

Cotton balls na baterie powiesisz w dowolnym miejscu

Girlandy świetlne zasilane bateriami również są piękną dekoracją wnętrz, jednak musisz pamiętać o regularnej wymianie baterii. Zwykle potrzebne będą 2 lub 3 popularne paluszki AA lub AAA.

Nie będziesz musiała ciągle kupować baterii, jeśli zdecydujesz się na jednorazowy zakup baterii ładowalnych czyli tzw. akumulatorków. Do tego niezbędna będzie ładowarka do baterii.

Cotton balls można powiesić na ścianie lub w oknie, ale możesz je też rozłożyć na parapecie, komodzie, oparciu kanapy lub umieścić w dużym szklanym naczyniu. Świecące kule dają wielkie pole do popisu.

Do zamontowania na ścianie można użyć samoprzylepnych taśm, specjalnych rzepów lub przezroczystych haczyków. Kule czyścimy wyłącznie na sucho. Delikatnie odkurzamy miotełką.

Robimy cotton balls krok po kroku

Przy odrobinie wysiłku możesz sama zrobić łańcuch świetlny.

Potrzebne będą: 

  • łańcuch diod LED,
  • baloniki,
  • kordonek lub inne bawełniane nici skręcane z kilku cienkich niteczek,
  • klej wikolowy,
  • nożyczki.

Wykonanie:

  1. Nadmuchaj balonik do takiej wielkości, jaka ma być kula. Dokładnie zwiąż, by nie uchodziło z niego powietrze.
  2. Owiń balonik nicią, tak, jak byś nawijała wełnę na kłębek. Nić powinna dobrze przylegać do balonika, ale nie ściskać go nadmiernie.
  3. Zanurz kulkę w naczyniu z rozcieńczonym wodą klejem (1:1). Przywiąż nitkę do balonika i powieś go, aby dobrze wysechł. Najlepiej pozostaw na całą noc.
  4. Gdy kula wyschnie, przebij balon szpilką i wyciągnij go ze środka.
  5. Nałóż kulę na diody LED. Zrób tyle kul, ile masz diod.

Zobacz też:Urocze lampki dekoracyjneJak urządzić pokój dla chłopca?Robimy świece zapachowe