POLECAMY

8 pozornie niewinnych błędów w sprzątaniu, które później rujnują smak twoich posiłków

Możesz się tego nie spodziewać, ale te drobne nawyki doszczętnie psują potem smak potraw, które przygotowujesz...
8 pozornie niewinnych błędów w sprzątaniu, które później rujnują smak twoich posiłków fot. Fotolia

Sumiennie sprzątasz kuchnię, nie zapominając o żadnym (nawet najmniejszym) zakamarku. Wszystko dokładnie czyścisz i szorujesz, a potem zaczynasz przygotowywać kolację. Byłabyś bardzo zdziwiona wiedząc, jak twoja ciężka praca przy porządkach, może doszczętnie zrujnować smak nawet najapetyczniejszego posiłku. Nawet jeśli nie odczułaś tego jeszcze na własnej skórze (a raczej kubkach smakowych), gdy tylko zmienisz nawyki związane ze sprzątaniem, z pewnością zauważysz różnicę!

Na naszej liście znajdują się pozornie drobne przyzwyczajenia, które wpływają na smak produktów spożywczych. Przyznajemy się bez bicia - nas zadziwił zwłaszcza nr 3, ale obiecujemy poprawę...

1. Grillowanie na niecałkowicie wyczyszczonym grillu

Nawet największym perfekcjonistkom, które z pewnością pozytywnie przeszłyby każdy Test Białej Rękawiczki, na pewno zdarza się zapomnieć o... dokładnym wyczyszczeniu grilla. To duży błąd, z którego konsekwencji możesz nie zdawać sobie sprawy.

Niedoczyszczony grill nie tylko wpłynie negatywnie na smak potraw, ale również na twoje zdrowie. Jeśli na kratce osadzą się cząstki starego tłuszczu, przy ponownym rozgrzaniu mogą powstać rakotwórcze substancje!

2. Stosowanie silnie pachnących detergentów do zmywania

Uwielbiamy, gdy szalik czy poduszka pachnie płynem do płukania nawet przez kilka tygodni. Mamy więc również tendencje do przesady, jeśli chodzi o środki zapachowe używane do zmywania. Dotyczy to nie tylko płynów do mycia naczyń, ale również tabletek do zmywarki. Tak - tanie, mocno perfumowane detergenty mogą zmieniać zapach sztućców, talerzy i garnków, a potem zabijać prawdziwy smak potraw!

3. Zbyt rzadkie czyszczenie piekarnika

Dokładnie czyścisz piekarnik raz w tygodniu? To świetnie, ale jeśli używasz go każdego dnia, to i tak stanowczo zbyt rzadko. Wszystkie części piekarnika powinny być wyczyszczone od razu po pieczeniu (oczywiście, gdy tylko wystygną). Jeśli tłuszcz, mikroskopijne cząstki jedzenia lub sosy zaschną, przy kolejnym uruchomieniu piecyka wpłyną na smak twoich potraw.

Czym czyścić piekarnik?

4. Zbyt duża ilość detergentów do zmywania

Problematyczne są nie tylko mocno pachnące płyny do mycia naczyń lub kapsułki do zmywarki. Zbyt duża ilość środków stosowanych do zmywania też może mieć niebagatelny wpływ na twoje potrawy...

Pozornie wydaje się, że naczynia będą czystsze. Nic bardziej mylnego - za duża ilość detergentu sprawia, że zmywarka po prostu nie jest w stanie w 100% go wypłukać.

5. Mało dokładne płukanie

Czegokolwiek. Filtra w ekspresie do kawy, patelni, tarki, praski do czosnku, plastikowych pojemników po lunchu... Naprawdę, lepiej zużyć odrobinę więcej wody i wypłukać wszystko BARDZO starannie.

6. Pozostawianie ziaren kawy w ekspresie

Czyszczenie ekspresu do kawy i wymienianie wody jest oczywiste. Ale co z ziarnami? Zazwyczaj po prostu uzupełniamy zapas, nie troszcząc się o ziarenka, które być może leżakują w pojemniku już od wielu miesięcy.

Prawdziwi kawosze radzą: dosypuj tylko tyle kawy, ile naprawdę zużyjesz w ciągu jednego dnia. Jeśli trochę drogocennych ziaren zostanie w ekspresie, schowaj je na noc do papierowej torebki i rano wsyp ponownie!

Jak wybrać ekspres do kawy?

7. Mycie patelni w zmywarce

Mycie patelni w zmywarce jest zabójcze dla jej powłoki - przedmiot ulega szybszemu zniszczeniu, a smażona żywność zaczyna przywierać. Niektóre z nas przyznają się jednak do wielkiego grzechu: czasem, gdy naprawdę nie mają już siły szorować, wkładają patelnię do zmywarki. Powstają wtedy nawet niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia, które sprawiają że potrawa odrobinę przywiera do powierzchni podczas smażenia, a co za tym idzie - zmienia smak...

8. Umieszczanie sztućców w zmywarce... zbyt gęsto

Koszyczek na sztućce w zmywarce zazwyczaj jest za ciasny. Upychamy więc sztućce gęsto, aby tylko zmieścić je podczas jednego cyklu. To duży błąd - nawet jeśli pozornie wydaje się, że wszystkie przedmioty dokładnie się umyły, mogły nie zostać dokładnie wypłukane. Wizualnie wszystko będzie w porządku, ale problem tkwi głębiej.

Jak ustawiać naczynia w zmywarce?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)