Blaty kuchenne granitowe fot. Adobe Stock

Blaty kuchenne granitowe – wybór, zalety, ceny, opinie

Myślisz, że blaty kuchenne granitowe są do siebie bardzo podobne, bo przecież granit to granit? W Polsce jest ok. 200 odmian granitu! Taki blat pasuje do wielu kuchni.
Barbara Lasota / 04.12.2018 13:24
Blaty kuchenne granitowe fot. Adobe Stock

Jeśli szukasz bardzo trwałego blatu, naturalnie pięknego, wybieraj spośród blatów kuchennych granitowych. Każdy z nich będzie elegancki i ekskluzywny. Pasują do wnętrz nowoczesnych,wręcz awangardowych i do tradycyjnych kuchni. Są prawie niezniszczalne. Ich jedyną wadą jest wysoka cena. Można je kupić w studiach mebli kuchennych, ale największy wybór mają firmy kamieniarskie. Kto może sobie pozwolić na wycieczkę do Strzegomia (koło Wałbrzycha), ten w hurtowniach w tym mieście może wybierać blat kuchenny spośród niemal wszystkich granitów świata.

Blaty kuchenne granitowe – waga

Mało kto zdaje sobie sprawę, że taki kamienny blat jest bardzo ciężki. 1 m kw. potrafi ważyć 80 kg lub nawet więcej. Na ogół robi się blaty granitowe grubości 3 cm, bo cieńsze wymagałyby dodatkowego podparcia. Czasem bywają grubsze. Tak więc korpusy szafek, które muszą dźwigać taki blat muszą być solidne. Wykonane jeśli nie z drewna, to przynajmniej z grubej płyty. Nie warto dokupować i kłaść blatu granitowego na stare szafki,które za 2 – 3 lata trzeba będzie wymienić. Szkoda pracy i dźwigania.

Jak utrzymać porządek w kuchni?

Ile kosztuje

Przeciętna cena blatu kuchennego granitowego to ok. 600  zł za 1m kw. Tak więc jeśli chcesz wyposażyć w taki blat niewielką kuchnię, musisz liczyć się z kosztem ok.1500 zł. W przypadku większej kuchni koszt przekroczy 2000 zł. Mniej atrakcyjne granity czasem bywają nieco tańsze, ale te oryginalne - dużo droższe. trochę tańszy,a podobny do blatu granitowego będzie blat z konglomeratu. On także ma dobre cechy użytkowe.

Bogata kolorystyka

Granit ma bardzo wiele kolorów – począwszy od głębokiej czerni, przez szarości, delikatne ciepłe beże, łososiowy róż, aż po wyblakłe zielenie i mocny błękit. Tak więc granitowy blat może być neutralny, w stonowanej kolorystyce lub kolorowy. Może być polerowany lub matowy.

Oceń jakość obróbki krawędzi

Przy zakupie musisz podjąć decyzję czy chcesz mieć blat kuchenny granitowy polerowany czy nie. Obejrzyj dobrze również krawędzie. Niektóre firmy obrabiają je ręcznie. Wtedy nie są one równe lecz lekko pofalowane. Natomiast jeśli firma stosuje maszyny sterowane numerycznie wtedy powierzchnia jest idealnie gładka.

Zalety blatu kuchennego granitowego

  • Niemal najtrwalszy ze wszystkich rodzajów blatów.
  • Odporny na zaplamienia i zarysowania.
  • Można na nim stawiać gorące naczynia, bez obawy o uszkodzenie powierzchni.
  • Na blacie granitowym można nawet sporadycznie kroić nożem produkty i rozbijać tłuczkiem mięso. Choć na co dzień, lepiej używać desek do krojenia.
  • Nie szkodzą mu kwasy używane w kuchni – ocet czy sok z cytryny. Nie powodują matowienia blatu.
  • Drobne rysy można wypolerować.

Poznaj opinie użytkowników

Oto wypowiedzi kilku użytkowników blatów kuchennych granitowych lub innych granitowych powierzchni. Nie musisz się nimi sugerować, ale warto je poznać.

Mam blat kuchenny z czarnego granitu, polerowany. Piękny, ale widać na nim plamki po wodzie. Gdybym kupowała jeszcze raz, wybrałabym wersję matową.

Blat kuchenny granitowy mnie nie przekonuje. Mam granit przy kominku i wiem, że zawsze jest zimny.  Nie chciałabym w kuchni zimnego blatu. Zwłaszcza, gdyby miał służyć za stół.

Dla mnie taki blat jest rewelacyjny. Wycieram gąbką, nie ma żadnych plam ani kropek. 

Ponieważ jestem zwolennikiem natury, wolę blat granitowy niż podobnie wyglądający, ale z konglomeratu kwarcytowego. Mimo że konglomerat rzeczywiście jest trochę cieplejszy w dotyku.

Przeczytaj także:
Jak odnowić blaty kuchenne
26 sprawdzonych trików ułatwiających sprzątanie
Jak wywabić tłuste plamy