Jeszcze kilka lat temu antresola zazwyczaj występowała w dużych, przestronnych apartamentach lub we wnętrzach urządzonych w loftowym stylu, gdzie w interesujący sposób wydzielała przestrzeń, głównie przeznaczoną do spania. W wysokich pomieszczeniach dawała możliwość zaaranżowania dodatkowej powierzchni. Antresola staje się jednak coraz popularniejsza i bardzo często pojawia się też w projektach domów jednorodzinnych, w których zazwyczaj nie musimy przecież tak bardzo martwić się o metraż. Czy warto mieć antresolę w mieszkaniu lub domu?
Zalety posiadania antresoli
- Największą zaletą antresoli jest jej efektowny wygląd. Sprawia, że mieszkanie nabiera bardziej nowoczesnego charakteru.
- Podzielona w ten sposób przestrzeń sprzyja integracji wszystkich domowników - w gruncie rzeczy, nawet jeśli przebywają w osobnych pomieszczeniach, cały czas są w pewnym sensie razem.
- Antresola to ciekawy sposób np. na wydzielenie kącika jadalnego lub sypialnego.
- Jeśli mieszkanie jest wysokie, tworząc antresolę, zyskujemy w nim dodatkowy metraż.
Wady mieszkania z antresolą
- W domu z antresolą, problem może stanowić ogrzewanie. Ciepłe powietrze unosi się przecież do góry, dlatego na górnej kondygnacji będzie o wiele cieplej, a dolna będzie szybko tracić temperaturę. Najlepiej w tej sytuacji zastosować ogrzewanie podłogowe.
- Drugi problem to rozchodzenie się dźwięków. Trzeba liczyć się z tym, urządzając na antresoli kącik sypialniany. Bywa tak, że odgłosy z dołu są na górze bardzo dobrze słyszalne.
- Jeśli w domu są dzieci, trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu antresoli. Powinna stać się ona wtedy zamkniętą, zabudowaną przestrzenią.
- Na tej dodatkowej powierzchni raczej nie da się urządzić łazienki. W większości przypadków niemożliwe jest też postawienie ścianki działowej - stanowią o tym ograniczenia konstrukcyjne i obciążeniowe.
Czytaj więcej na temat aranżacji wnętrz
Łóżko na antresoli: jak zaaranżować wnętrze?
Jeśli na antresoli mamy tylko spać, teoretycznie wystarczy wysokość 1,3 metra. Warto jednak wydzielić przestrzeń o wysokości przynajmniej 1,9 metra - dzięki temu antresolę będzie można bez problemu użytkować. Jeżeli kącik sypialny jest niski, zdecyduj się na sam materac zamiast łóżka. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko uderzenia głową w sufit.
Wejście na antresolę mogą stanowić schody lub efektowna drabina. W przypadku tej drugiej należy wybrać jak najbardziej funkcjonalną - nie wchodzą w grę modele o wąskich stopniach. Schody są zdecydowanie bezpieczniejsze w przypadku antresoli, na którą wchodzimy wiele razy dziennie lub wtedy, gdy jest ona kącikiem jadalnym.