7 rad na efektywne pranie

Od dziś twoje pranie będzie bardziej efektywne! Przeczytaj 7 rad dotyczących skutecznego prania i dowiedz się, jakie błędy popełniałaś do tej pory. Czas zmienić złe nawyki!
/ 06.06.2014 10:36

Efektowne pranie - 7 rad

fot. Fotolia

Rady, dzięki którym osiągniesz najlepsze efekty prania

1. Czytaj metki na ubraniach

Przed wrzuceniem odzieży do pralki, zawsze czytaj metki. Znajdziesz na nich cenne informacje na temat rodzaju tkaniny (bawełna, tkaniny mieszane, syntetyki, jedwab, wełna itp.) i zaleceń dotyczących jej prania (sposób prania, temperatura wody). To niby oczywiste zalecenie jest bardzo często ignorowane. W praktyce okazuje się, że nie czytamy metek nawet na nowych ubraniach.

2. Sortuj pranie wg kolorów

Każda z nas pewnie stosuje zasadę podziału prania na rzeczy białe, czarne i kolorowe, piorąc każde z nich oddzielnie. Nie każda już pamięta o zasadzie, że nowe kolorowe rzeczy należy zawsze prać same. Rzeczy sporne np. czarno-białe zalecane jest prać zawsze ręcznie. Można też zaryzykować pranie w pralce w najniższej temperaturze. Zawsze jednak pozostaje dylemat, czy wrzucić je do prania z białymi czy czarnymi rzeczami.

3. Małe i duże jednocześnie

Pierz razem rzeczy w różnych rozmiarach, to znacznie poprawi jakość twojego prania.

4. Opróżniaj kieszenie

Przed praniem należy przejrzeć wszystkie kieszenie i je opróżnić. Ostre i metalowe rzeczy mogą uszkodzić pralkę oraz piorące się w niej ubrania. A rzeczy tupu chusteczka do nosa i karteczki z notatkami mogą zanieczyścić całe pranie.

Zobacz także: Jak usunąć plamy z trawy?

5. Uważaj na suwaki, sprzączki i inne elementy metalowe

Nie pierz w pralce rzeczy z dużymi sprzączkami i innymi ciężkimi, metalowymi elementami bez ich zabezpieczenia. Najlepiej umieścić je wcześniej w starej poszwie i dopiero wkładać do pralki. Pamiętaj o pozasuwaniu zamków błyskawicznych. Producenci pralek dodatkowo zalecają zabezpieczać je sznurkiem, aby nie spowodowały uszkodzenia bębna pralki. Biustonosze pierz w specjalnych siatkach do prania bielizny, aby metalowe fiszbiny nie uszkodziły pralki.

6. Przy dużych zabrudzeniach korzystaj z prania wstępnego

Choć współczesne pralki w połączeniu z dobrymi detergentami radzą sobie dobrze z zabrudzeniami, to w przypadku naprawdę brudnych ubrań warto przypomnieć sobie, że istnieje coś takiego jak pranie wstępne.  Producenci pralek polecają używanie do niego detergentów na bazie protein.

7. Nie przeładowuj pralki

Przeładowanie pralki obniża efekty prania. Należy napełniać pralkę zgodnie z zaleceniami producenta pralki. Piorąc syntetyki musimy zapewnić im przestrzeń w pralce - włożymy ich o połowę mniej niż rzeczy z bawełny. W przypadku prania ręcznego lub prania pościeli wypełnienie pralki powinno wynosić 1/3 maksymalnego ciężaru.

Polecamy: Jak usunąć plamy z rdzy?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA