Zmieszaj z wodą i idź do ogrodu. Ten tani produkt z lodówki skutecznie pomoże ci w walce ze skrzypem polnym

ocet na skrzyp polny fot. Adobe Stock, PhotoChur
Ocet na skrzyp polny to skuteczny i niemal darmowy sposób na pozbycie się tego popularnego chwasta. Jeśli nie chcesz w żaden sposób wykorzystać skrzypu polnego, nie musisz wyrywać każdej sztuki po kolei. Zastosuj ocet i twój problem dosłownie zniknie. Domowy oprysk przygotujesz w kilka chwil.
/ 25.05.2024 05:47
ocet na skrzyp polny fot. Adobe Stock, PhotoChur

Ocet to bardzo tani produkt spożywczy, który świetnie sprawdza się nie tylko w galarecie mięsnej i sałatkach, ale także w domu i ogrodzie. Woda z octem ma naprawdę mnóstwo zastosowań, możesz jej użyć także do usuwania chwastów.

Spis treści:

  1. Jak działa ocet na skrzyp polny?
  2. Oprysk na skrzyp polny z octu
  3. Kiedy pryskać skrzyp polny?

Jak działa ocet na skrzyp polny?

Właściwości skrzypu polnego sprawiają, że jest to bardzo cenna roślina, ale bywa też uporczywym chwastem. Szybko się rozrasta i potrafi pojawić się dosłownie znikąd. Ogrodnicy i działkowcy często zmagają się z prawdziwą plagą skrzypu, który pobiera składniki odżywcze z wody i gleby, osłabiając przy tym inne rośliny.

Przez to, że jest to chwast trudny do wytępienia, bardzo często pierwszym wyborem są chemiczne środki dostępne w sklepach ogrodniczych. Jeśli jednak chcesz nie tylko pozbyć się skrzypu, ale także nie zaszkodzić innym roślinom, wykorzystaj ocet. Ma on silne żrące działanie, dlatego może pomóc ci skutecznie wytępić skrzyp.

jak działa ocet na skrzyp polny

fot. Ocet na skrzyp polny/Adobe Stock, mycatherina

Oprysk na skrzyp polny z octu

Ocet najlepiej zadziała na skrzyp polny w postaci oprysku. Przygotuj więc niewielką buteleczkę z atomizerem. Jednorazowo lepiej przygotować mniejszą ilość, aby ocet i pozostałe składniki nie straciły swoich właściwości.

Do zrobienia oprysku z octu na skrzyp potrzebujesz:

  • ok. litra wody,
  • 250 ml octu (najlepszy będzie spirytusowy),
  • odrobina płynu do mycia naczyń,
  • pół szklanki drobnoziarnistej soli.

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Kiedy cała sól się rozpuści, przelej całość do buteleczki i pryskaj skrzyp codziennie. Konsekwentne stosowanie oprysku sprawi, że chwast stopniowo będzie obumierał.

Kiedy pryskać skrzyp polny?

Jeśli chcesz pozbyć się skrzypu ze swojego ogrodu, najlepiej stosować oprysk po zbiorach i żniwach, kiedy roślina jest najbardziej osłonięta. Jeśli jednak plaga jest bardzo duża, możesz ostrożnie pryskać roślinę także w ciągu sezonu wegetacji, kwitnienia czy owocowania.

W takich sytuacjach staraj się nie kierować płynu w stronę ziemi, aby niepotrzebnie jej nie zakwaszać. W ten sposób możesz jedynie wesprzeć wzrost kwasolubnego skrzypu. Pryskaj roślinę "na długości".

jak skutecznie usunąć skrzyp polny

fot. Ocet na skrzyp polny/Adobe Stock, Yulia

Czytaj także:
Właściwości octu jabłkowego
Jak działa ocet na krety?
Ocet i inne sposoby na nużeńca

Redakcja poleca

REKLAMA