Zakładanie trawnika - sianie nasion i układanie trawy z rolki

Gdy gleba jest już przygotowana czas siać lub rozkładać trawę.

Gdy gleba jest już przygotowana czas siać lub rozkładać trawę.

Trawa z rolki

Trawę z rolki teoretycznie można rozkładać o dowolnej porze roku, jednak zaleca się rozkładanie wiosną lub jesienią. Pogoda wtedy jest zwykle łagodna, a gleba wilgotna. Rozkładanie darni najlepiej zaplanować na jeden dzień, żeby nie przetrzymywać jej w rolkach, gdyż spowodować to może przesuszenie korzeni lub "zaparzenie" źdźbeł i zżółknięcie.

Zakładanie trawnika - sianie nasion i układanie trawy z rolki

Układanie trawy z rolki jest prostą czynnością. Najpierw rozkładamy darń w miejscu, gdzie trawnik będzie najdłuższy. Potem rolki rozwijamy od połowy długości już ułożonych, tak by łączenia w sąsiadujących rzędach nie tworzyły jednej linii. Każdy fragment darni przyciskamy mocno do podłoża i walcujemy. 

Po ułożonej darni właściwie można chodzić od razu, niemniej jednak intensywne korzystanie z trawnika lepiej odłożyć. W pierwszym tygodniu trzeba koniecznie pamiętać o obfitym podlewaniu. Po tygodniu przeprowadza się pierwsze koszenie.

Trawa siana

Do siewu należy wybrać dzień, kiedy gleba nie jest wilgotna, inaczej nasiona będą przyklejały się do butów. Trawę możemy siać ręcznie lub siewnikiem do trawy. Nasiona dzielimy na dwie równe porcje i wykonujemy tzw. szachownicę, dwukrotnie pokrywając teren nasionami pionowo i poziomo, powinno to zapobiec nierównomiernemu rozmieszczenia nasion.

Po wysiewie należy delikatnie zgrabić i wyrównać powierzchnię, aby wymieszać nasiona z ziemią i ubić specjalnym wałem do trawników. Uwalcowany grunt podlewamy zraszaczem lub konewką. Przy podlewaniu trzeba uważać by nasiona się nie przemieszczały. Kiełkowanie trwa około 14 dni, w tym czasie należy systematycznie zraszać glebę, najlepiej wykonywać to rano lub wieczorem.

Pierwsze koszenie należy wykonać, gdy źdźbła trawy osiągną wielkość 10 cm. Pierwszy raz najlepiej jest kosić na największych obrotach kosiarki. Wzmocni to nasiona i jeszcze bardziej pobudzi je do rozwoju.

Zobacz także: Zakładanie trawnika - trawa z rolki czy siana?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)