Piękny, zadbany, gładki i soczyście zielony trawnik jest marzeniem każdego posiadacza ogrodu. Aby jednak był oazą piękna, naszą wizytówką i dumą musimy go właściwie założyć i pielęgnować.
Okres wiosenno-letni to doskonały moment na zakładanie trawnika. Zanim jednak przystąpimy do prac, warto zastanowić czy lepiej posiać nasiona i czekać cierpliwie, aż pojawią się zielone listki, czy rozłożyć gotową i od razu cieszyć się szmaragdową zielenią. Trawnik można bowiem założyć na dwa sposoby: wysiać albo rozłożyć trawę z rolki.
Trawnik z siewu. Wysiewanie trawy to tradycyjna forma zakładania trawnika. Decydując się na trawę sianą musimy wybrać odpowiedni gatunek. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gotowych mieszanek traw, wybór zależy od warunków glebowych i klimatycznych, od sposobu eksploatacji.
Nasiona najlepiej wysiewać na początku maja lub na przełomie września i października, kiedy nie ma znacznych wahań temperatury ani ryzyka silnego przesuszenia podłoża. Siew można wykonać ręcznie lub używając specjalnego siewnika. Nasiona kiełkują po około dwóch tygodniach, zależnie od pogody, ale na gęstą trawę trzeba czekać kilka miesięcy. W trakcie kiełkowania nasion należy dbać o odpowiednie nawilżenie, aby kiełki nie uschły.
Zalety wysiewanego trawnika:
- w różnych miejscach można stosować różne gatunki traw
- niższe koszty niż przy trawniku z rolki
Wady trawnika wysiewanego:
- czas, na dorodną trawę trzeba dość długo czekać
- częsta potrzeba dosiewania pustych miejsc
Trawnik z rolki, zwany też darnią, staje się coraz bardziej popularny. Jest to najszybszy sposób założenia trawnika, bowiem można ułożyć w przeciągu jednego dnia, a co najważniejsze układanie można przeprowadzić przez cały sezon wegetacyjny, nawet bardzo późna jesienią, bo gotowa darń jest bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa.
Darń zakupuje się w rolkach. Każdy pas ma zazwyczaj wymiary 50 x 200 cm i rozwija się je dosłownie jak dywan. Przy zakupie trawy z rolki musimy zwrócić uwagę na to, czy jest gęsta, bez pustych miejsc, intensywnie i jednolicie zielona. Nie może być w niej chwastów. Powinna mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy. Korzenie powinny być białe, żółtawy kolor korzeni może być sygnałem, że trawa zaczyna usychać.
Zakorzenianie trawnika z rolki następuje w ciągu 3 -5 dni. W dobrych warunkach po tygodniu darń nie daje się oderwać. Po ułożonym trawniku można od razu bez obaw chodzić. Gdy trawnik jest już położony konieczne jest częste podlewanie i nawożenie odpowiednim preparatem, w przeciwnym razie trawa stanie się żółta i szybko wyschnie.
Zalety trawnika z rolki:
- odpowiednio dobrane przez specjalistów szlachetne odmiany traw,
- natychmiastowy efekt,
- jednolite zagęszczenie i kolor
- niemal natychmiast nadaje się do użytkowania,
- po rozłożeniu nie ma problemu z chwastam,
- jest bardziej odporny na choroby i szkodnik,
- odporny na przemarzanie
Wady trawnika z rolki:
-
jest stosunkowo drogi (darnie tańsze, które są dostępne na rynku często są narażone na choroby podatne na wysychanie, dlatego też nie powinniśmy oszczędzać przy ich zakupie),
- wymaga wprawy oraz siły fizycznej do rozłożenia
- gatunki traw stosowane przez producentów do darni lubią miejsca nasłonecznione i mogą słabo wzrastać w cieniu
- w pierwszym roku jest narażony na choroby
Oczywiście przed zasianiem, czy rozłożeniem trawy musimy odpowiednio przygotować podłoże. O tym przeczytasz w artykule:
Przygotowanie gleby pod trawnik