Wybierz meble do ogrodu. Sprawdź, które najbardziej cię zadowolą

meble wypoczynkowe fot. Adobe Stock
Ogród to twój zielony, letni azyl. Wspaniale się w nim odpoczywa, przyjmuje gości, czyta. Nawet praca w otoczeniu roślin może być przyjemna. Potrzebne do tego są wygodne meble. Sprawdź, które będą dla ciebie najlepsze.
Małgorzata Świgoń / 30.05.2018 04:39
meble wypoczynkowe fot. Adobe Stock

Drewniane

Najtańsze są meble zrobione z drewna sosnowego lub świerkowego, najdroższe z twardego dębowego, a także z egzotycznego.
Zalety: stabilne, trwałe, nie nagrzewają się w słońcu.
Wady: Meble trzeba impregnować lub lakierować, nie są odporne na warunki atmosferyczne. Można je pomalować, np. na biało.  Od późnej jesieni do wiosny należy przechowywać je w pomieszczeniach zamkniętych (już od 30 zł).

Metalowe

Robi się je z aluminium, stali lub żeliwa.
Zalety: stabilne, bardzo trwałe, wymagają dobrze utwardzonego podłoża, bo pod wpływem ciężaru mogą zagłębiać się w gruncie.
Wady: żeliwne i stalowe muszą być zabezpieczone przed rdzą. Przez jesień i zimę lepiej przechowywać je w miejscu zadaszonym (od ok. 80 zł).

Z wikliny

Wyplata się je z młodych pędów niektórych gatunków wierzb.
Zalety: lekkie, wygodne, nie nagrzewają się na słońcu, ładnie się starzeją.
Wady: nie są odporne na wilgoć. Pozostawione na deszczu tracą swoją elastyczność i barwę. Można je pomalować lakierobejcą, farbą lub lakierem bezbarwnym. Są wtedy trwalsze i bardziej odporne na wilgoć. Przechowujemy je w pomieszczeniu (od 80 zł).

Z ratanu, trzciny i trawy morskiej

Wykonane z materiałów naturalnych łodyg młodych palm (rattan), trawy rosnącej na brzegu mórz, włókien bananowca
Zalety: podobnie, jak wiklinowe są lekkie, wygodne
Wady:  mało odporne wilgoć, nie powinny być wystawiane na deszcz. Można je polakierować lub pomalować na kolorowo. Na jesień i zimę trzeba je przenieść do pomieszczenia (od 100 zł).

Z tworzywa sztucznego

Mogą być wykonane z polipropylenu (przyjaznego dla środowiska) lub PCV (trudniejsze do utylizacji).
Zalety: lekkie, odporne na wilgoć, tanie, Lepsze są te z domieszką żywic. Nie chłoną brudu, nie tracą koloru, są odporniejsze na zarysowania i odkształcenia. Choć lepiej je na zimę schować, to w  wyjątkowych sytuacjach mogą pozostać na dworze.
Wady: łatwo je  uszkodzić, zarysować, nagrzewają się na słońcu. Są niestety mało stabilne, te gorszej jakości tracą kolor pod wpływem słońca (od 15 zł).

Tekowe

Robi się je z teczyny - rodzaju drzewa z rodziny jasnotowatych, które rosną tylko w Azji w lasach monsunowych.
Zalety: niezwykle trwałe, zawierają sporo kauczuku i oleju dlatego są odporne na działanie wilgoci. Meble tekowe mogą stać w ogrodzie przez kilka lat. Jeśli nie były fabrycznie natłuszczone pokryją się białawą patyną, ale wystarczy przetrzeć je oliwą tekową, by odzyskały świeży wygląd
Wady: z czasem szarzeją, co nie każdemu się podoba. Są dość drogie (od 250 zł).

W ogrodzie warto też mieć:

  •  Huśtawkę ogrodową. Postaraj się ją dopasować do kompletu mebli ogrodowych, które już masz. Ważne, by była stabilna, a więc dość ciężka i solidnie skonstruowana. Dodatkową zaletą jest daszek, zwłaszcza, gdy nie można jej ustawić w cieniu.
  •  Hamak ogrodowy. Miło się w nim zdrzemnąć lub po prostu poleżeć. Trzeba go dobrze zamocować, na odpowiedniej, wygodnej, wysokości (nie za wysoko). Najlepiej wybrać taki model, który ma wzmocnione zaczepy, zabezpieczające tkaninę przed przecieraniem.

Czytaj też:
Kolorowe meble ogrodowe
23 meble do ogrodu i na balkon



 

Redakcja poleca

REKLAMA