Te owady są podobne do osy, ale zupełnie niegroźne dla człowieka. Mogą być za to bardzo pożyteczne dla roślin

owad podobny do osy fot. Adobe Stock, MERCURY studio
Owady podobne do osy to między innymi gliniarz naścienny, muchówka bzyg oraz smukwa kosmata. Pełnią one ważne role – od zapylania kwiatów po kontrolowanie populacji szkodników. Choć osa jest uważana za groźną i atakującą bez powodu, w przypadku owadów podobnych do niej jest inaczej — są łagodne i nieszkodliwe.
/ 16.07.2024 05:22
owad podobny do osy fot. Adobe Stock, MERCURY studio

Osy to owady, które wielu ludziom kojarzą się z letnimi spotkaniami na świeżym powietrzu, często jednak w negatywnym kontekście. Użądlenie osy może być bardzo niebezpieczne, jeśli zaatakowana osoba ma uczulenie na jad.

Dodatkowo osy często atakują nie tylko w obronie własnej - mogą to robić, bo nie gubią żądła i nie umierają po jego wbiciu w skórę. Istnieje jednak wiele innych owadów, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak osy, ale w rzeczywistości nimi nie są. Przeciwnie - są łagodne, nieszkodliwe i pożyteczne!

Spis treści:

  1. Smukwa kosmata
  2. Muchówka bzyg
  3. Gliniarz naścienny

Czarny owad podobny do osy: smukwa kosmata

Smukwa kosmata (Scolia hirta) wygląda jak czarna osa, ale jest zupełnie nieszkodliwa dla człowieka. Smukwy kosmate mają masywne ciała z żółtymi i czarnymi pasami, podobnie jak osy. Ich odwłok jest jednak pokryty gęstymi włoskami, co odróżnia je od innych owadów. Występują raczej rzadko i prowadzą dość spokojny tryb życia, nie wchodząc w drogę człowiekowi.

Ich pożywienie to nektar oraz soki roślin. Smukwa posiada żądło, ale nigdy nie używa go bez powodu. Dopiero zaatakowana będzie się bronić. Ogólnie smukwy mają bardzo łagodne usposobienie i nie atakują niesprowokowane. Jednocześnie użądlenie tego owada może być bardzo bolesne i nieprzyjemne.

Smukwę rzadko można spotkać w ogrodzie, raczej zamieszkuje parki narodowe i krajobrazowe, a także ogrody botaniczne. Owad ten ciągnie do fioletowego koloru, dlatego często szuka pożywienia właśnie na kwitnących a fioletowo drzewach, krzewach i kwiatach (np. na budlei).

czarny owad podobny do osy

fot. Owad podobny do osy: smukwa kosmata/Adobe Stock, Stefan

Mały owad podobny do osy: muchówka bzyg

Bzygowate (Syrphidae) to rodzina owadów znanych również jako muchówki kwietne. Są one często mylone z osami z powodu swojego wyglądu, ale są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi. Bzyki posiadają żółto-czarne paski na odwłoku, mają jednak tylko jedną parę skrzydeł, podczas gdy osy mają dwie pary. Ich odwłok wygląda na spłaszczony, przez co dość łatwo odróżnić je od innych "lotnych-żądlących".

Są to owady bardzo pożyteczne, ponieważ zapylają kwiaty. Często można je zobaczyć unoszące się w powietrzu nad kwiatami. W przeciwieństwie do smukwy, można je spotkać w przydomowych ogrodach, na łąkach i w miejskich parkach.

Dorosłe muchówki żywią się nektarem i pyłkiem, ale larwy niektórych gatunków są drapieżne i polują np. na mszyce, co czyni je pożytecznymi bywalcami ogrodów.

mały owad podobny do osy

fot. Mały owad podobny do osy: muchówka bzyg/Adobe Stock, masaandsaya

Owad podobny do osy z długimi nogami: gliniarz naścienny

Gliniarz naścienny (Sceliphron destillatorium), znany również jako błotniarka naścienna, to owad z rodziny grzebaczowatych. Jest to samotna osa, która nie żyje w koloniach, jak popularne osy społeczne. Gliniarze naścienne budują swoje gniazda z błota - możesz je znaleźć na ścianach budynków. Samice budują gniazda z gliny, a następnie składają w nich jaja i zamykają je ze sparaliżowanymi pająkami (jest to późniejsze pożywienie dla larw).

Owady te mają smukłe ciało z długimi, cienkimi odnóżami. Mogą być czarno-żółte lub niemal całkowicie czarne. Choć wyglądają groźnie, są nieszkodliwe dla człowieka. Bardzo rzadko atakują ludzi, muszą poczuć się mocno zagrożone. Dorosłe osobniki żywią się nektarem, natomiast larwy najczęściej pająkami i drobnymi owadami.

owad podobny do osy z długimi nogami

fot. Owad podobny do osy: gliniarz naścienny/Adobe Stock, Maciej Olszewski

Czytaj także:
Sposób na szerszenie
Ile żyje mucha?
Jak pozbyć się os?
 

Redakcja poleca

REKLAMA