Czy wiesz jak hodować rybki w oczku wodnym?

Czy wiesz jak hodować rybki w oczku wodnym? fot. Czy.wieszjak.pl
Rybki to chyba największa atrakcja oczka wodnego. Jeżeli zdecydowałeś się na zarybienie swojej ogrodowej sadzaki, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi hodowli rybek w oczku wodnym.
/ 26.09.2016 16:01
Czy wiesz jak hodować rybki w oczku wodnym? fot. Czy.wieszjak.pl

Rybki powinno się hodować w zbiornikach o wielkości powyżej 10 m kw. W mniejszych oczkach szybko dochodzi do przerybienia i zmętnienia wody.

Oczko wodne powinno mieć w najgłębszym miejscu ok. 80 cm, by rybki mogły się tam schować w okresie siarczystych mrozów. Jeżeli twoje oczko jest płytsze, zainstaluj w nim napowietrzacz i posadź więcej roślin szuwarowych, które będą ułatwiały wymianę gazową z powierzchnią gdy powierzchnię oczka skuje lód. Napowietrzacz przyda się z kolei w czasie upałów, kiedy ryby potrzebują więcej tlenu.

Ile ryb w oczku? Rozważając tę kwestię , zawsze kieruj się pojemnością zbiornika i długością poszczególnych gatunków ryb. Kieruj się wytyczną, że ryba o długości 10 cm potrzebuje 50-60 l wody.

W przypadku niewielkiej ilości małych ryb w dużej sadzawce dokarmianie nie jest potrzebne. Ryby same znajda sobie pokarm. Dużym rybom znaleziony pokarm może nie wystarczyć, dlatego należy je dokarmiać. Karmę kupisz w sklepach zoologicznych.

Jeżeli woda szybko się brudzi i pojawiają się glony, kup filtry.

Jeśli chodzi o zdrowie ryb - ryby powinny pochodzić z pewnego i sprawdzonego źródła. Zanim dokonamy zakupu należy je dokładnie obejrzeć przez dłuższą chwilę. Jeśli ryby mają jakiekolwiek oznaki chorób typu: wysypka, postrzępione lub złożone płetwy, rany, wrzody, nastroszone łuski, śluzowate odchody, zmętnienie skóry czy widoczne pasożyty, nie kupuj ich. Przyjrzyj się także zachowaniu ryb - powinny być żwawe i chętnie przyjmować pokarm. Apatyczne, tkwiące w bezruchu przy dnie, mające chwiejne, nieskoordynowane ruchy lub ocierające się o podwodne przedmioty mogą być chore. Takie ryby trzeba natychmiast usunąć z oczka i obserwować pozostałe. Niestety nierzadko usuwa się wszystkie ryby, ponieważ reszta może być zarażona.

Zaraz po zakupie poddaj ryby tygodniowej kwarantannie. Umieść je w osobnym zbiorniku i obserwuj. Jeżeli przez tydzień nie zauważysz żadnych podejrzanych objawów, wpuść ryby do oczka.

Uwaga! Nie wrzucaj ryb bezpośrednio ze zbiornika do oczka, bo różnica temperatur wody może spowodować u ryb szok termiczny. Zanurz naczynie z rybami w oczku na 15-30 minut. Następnie dolej rybom trochę wody z oczka, aby ujednolicić parametry wody. Odczekaj chwilę, wyjmij ryby sitkiem i umieść w oczku (nie wlewaj do oczka wody z naczynia!).

Jeżeli wprowadzasz do oczka nowe rośliny, zanurz je najpierw na 5-10 minut w roztworze nadmanganianu potasu (KMNO4) 0,05 g/1 litr wody lub rivanolu (2 tabletki rozpuść w szklance przegotowanej i ostudzonej wody). Możesz także odkazić rośliny w ałunie (1 łyżeczka na 1 l przegotowanej wody). Wszystkie środki dostaniesz w aptece.

Staraj się nie narażać ryb na stres, płosząc je, wykonując intensywne prace pielęgnacyjne w oczku, gwałtownie zmieniając parametry biologiczne wody czy też rozbijając zimą pokrywę lodową. Zawłaszcza w tym ostatnim przypadku trzeba uważać, ponieważ zimą ryby mają słabszą odporność i każdy stres naraża je na złapanie infekcji.

W większości przypadków infekcje pasożytnicze i grzybicze można wyleczyć uniwersalnymi preparatami dostępnymi w sklepach akwarystycznych. Leczenie antybiotykowe prowadzimy tylko pod kontrolą weterynarza.

Jakie rybki w wybrać do oczka wodnego, zobacz tutaj.

Redakcja poleca

REKLAMA