Przycinanie jeżyny: kiedy i jak się za to zabrać? Ile razy w roku przycinać jeżyny?

przycinanie jeżyny bezkolcowej fot. Adobe Stock, Maryana
Przycinanie jeżyny to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który poprawia owocowanie i ogólną kondycję rośliny. Pozwala na prześwietlenie krzewu oraz odmłodzenie go. Jeżyna bezkolcowa rośnie w wielu polskich ogrodach, sadach oraz na działkach letnich. Zobacz, jak o nie dbać i jak je prawidłowo przycinać.
/ 29.08.2023 05:13
przycinanie jeżyny bezkolcowej fot. Adobe Stock, Maryana

Przycinanie jeżyny możesz przeprowadzać raz lub dwa razy w roku, w zależności od wieku krzewu. Najważniejszym celem zabiegu jest prześwietlenie rośliny i usunięcie wszystkich niepotrzebnych pędów. Dzięki temu woda, składniki gleby i nawozów trafią tylko do pędów owocowych, a plony będą naprawdę obfite. Jak przycinać jeżynę?

Spis treści:

  1. Kiedy przycinać jeżynę bezkolcową?
  2. Czy można ciąć jeżynę po posadzeniu?
  3. Jak pobudzić jeżynę do owocowania?

Kiedy przycinać jeżynę bezkolcową?

W ogrodach najczęściej można spotkać jeżynę bezkolcową. To krzew wieloletni, który rośnie w dwuletnim cyklu: w pierwszym roku wyrasta i wypuszcza pędy, natomiast w kolejnym wydaje owoce. Przycinanie zależy od aktualnego cyklu.

Najlepiej przycinać jeżynę na początku wiosny, czyli w marcu w sezonie po zbiorach. Roślinę wtedy należy dość konkretnie przyciąć, aby wzmocnić system korzeniowy i pobudzić roślinę do wzrostu. Wiosenne przycinanie krzewów owocowych sprawia, że roślina mocno się rozrasta i głęboko odżywia młode pędy, wpływając pozytywnie na owocowanie.

Pamiętaj, aby zawsze używać bardzo ostrych nożyc lub sekatora i wykonywać szybkie, zdecydowane cięcia. Dzięki temu nie poszarpiesz pędów. Jeżyny przycina się także po zbiorach, aby przygotować krzew do okresu spoczynku.

jak przycinać jeżyny

fot. Przycinanie jeżyny/Adobe Stock, KPixMining

Czy można ciąć jeżynę po posadzeniu?

Cięcie jeżyny zaraz po posadzeniu jest świetnym momentem - możesz zdecydować się wówczas na bardziej konkretne działania. Roślinę przytnij na wysokość ok. 30 cm nad ziemią. Dzięki temu świeżo posadzony krzew będzie maksymalnie rozwijał swój system korzeniowy.

Cięcie wiosenne wykonuj w ciepły, suchy dzień. Wybierz także moment, kiedy temperatury na zewnątrz nie są już minusowe.

Jak pobudzić roślinę do owocowania?

Aby jeżyna obficie owocowała, warto przyciąć ją także latem (w czerwcu bądź lipcu) oraz na wiosnę w kolejnym sezonie wegetacyjnym - wówczas wykonaj cięcie ok. 40 cm nad ziemią. Kiedy krzew osiągnie wysokość ok. 2 metrów, warto przyciąć wierzchołek i nadać roślinie bardziej regularny kształt.

Podczas letniego przycinania warto także usunąć niepotrzebne pędy, aby nie pobierały one wody ani składników odżywczych.

kiedy przycinać jeżyny

fot. Przycinanie jeżyny bezkolcowej/Adobe Stock, bellux

Czytaj także:
Co można przycinać po przymrozkach?
Jakie rośliny wykopuje się przed zimą?
Przycinanie drzew i krzewów przed wiosną